Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-04-2019 11:47   Güncelleme : 03-04-2019 11:47

YSK'dan son dakika İstanbul açıklaması

YSK Başkanı Sadi Güven İstanbul'daki itirazlara ilişkin yaptığı açıklamada, "İstanbul ile ilgili kararı gönderdik, kararın gereği yapılıyor" dedi.

YSK'dan son dakika İstanbul açıklaması

YSK Başkanı Sadi Güven yaptığı açıklamada, "İtiraz edilmeyen yerlerde mazbatalara veriyoruz. İstanbul'da 8 ilçe kurumunda snayım devam ederken İl seçim kuruluna itiraz gelmiştir. Geçersiz oyların yeniden sayılması istenmiş. Bundan önceki seçimlerde de böyle olmuştu. Diğer yerlerde de inceleme vardır. İstanbul büyükşehir olduğu için öne çıkmıştır. İstanbul ile ilgili kararı gönderdik, kararın gereği yapılıyor." dedi.

İstanbul'u CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'nun kazanmasının ardından AKP 39 ilçede itiraz yapmıştı.

Tedbir kararı olağanüstü toplantı sonrası kaldırılmıştı

Yüksek Seçim Kurulu Sadi Güven başkanlığında olağanüstü toplandı. Olağanüstü toplantıya siyasi parti temsilcilerinin de katıldığı öğrenildi. Toplantıdan çıkan karara göre YSK, İstanbul'da oyların yeniden sayımını durduran kararı kaldırdı.

YSK, tedbir kararının kaldırılmasına ilişkin gerekçesinde "298 sayılı kanunun 118. maddesi gereğince İlçe Seçim Kurulu kararının uygulanması için kararın kesinleşmesi gerekmediğini" ifade etti.

YSK'nın bu kararı oy birliğiyle kabul edildi. Sayıma başlanan yerlerde sayımın sonuçlandırılması gerektiğine ise oy çokluğuyla karar verildi.

CHP'DEN İLK TEPKİ

YSK'nın kararının ardından Twitter'dan bir mesaj paylaşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, "YSK, İstanbul İl Seçim Kurulunun sayımları durdurma kararını kaldırdı. Başlayan sayımlar sürecek, henüz başlamayan sayımlar için İl Seçim Kurulu kararı beklenecek. Kimse merak etmesin, sonuç değişmeyecek" dedi.

CHP milletvekili Mahmut Tanal ise "Yüksek seçim kurulu, İstanbul il seçim kurulunun kararını bozdu. Sayım İşlemleri kaldığı yerden devam edecek. Demokrasi nöbetimiz devam ediyor" paylaşımını yaptı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla; "İstanbul halkı rahat olsun, verdikleri her oya, halkın iradesine sonuna kadar sahip çıkmaya devam ediyoruz. Sandıktan çıkan iradeye saygı duymayanlar; algı operasyonları ve hukuksuz yollarla halkın iradesine ipotek koyamayacaklarını görecekler!
Takipteyiz" dedi.

İstanbul'da AK Parti'nin başvurusu üzerine geçersiz oyların yeniden sayılması için yaptığı başvuru sonrası CHP'den hamle gelmiş ve sayım durdurulmuştu.

Bu karar ile Şile, Bayrampaşa, Ataşehir, Ümraniye, Beykoz, Fatih ve Gaziosmanpaşa ilçelerinde başlatılan yeniden sayım işlemine son verilmişti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İstanbul’da Süper Ay
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Bugün Seçim olsa kime oy verirdiniz
E-Bülten Kayıt