AKP olağanüstü itirazı resmen yaptı... 3 valiz evrak ile YSK'ya seçim iptali için başvuruldu

AKP olağanüstü itirazı resmen yaptı... 3 valiz evrak ile YSK'ya seçim iptali için başvuruldu

AKP, YSK'ya İstanbul seçimleri için olağanüstü itiraz dilekçesini sunmak üzere başvuru yaptı.

AKP olağanüstü itirazı resmen yaptı... 3 valiz evrak ile YSK'ya seçim iptali için başvuruldu
AKP olağanüstü itirazı resmen yaptı... 3 valiz evrak ile YSK'ya seçim iptali için başvuruldu SAKINCA

AKP YSK'ya İstanbul seçimleri için olağanüstü itiraz dilekçesini vermek üzere YSK binasına girdi ve olağanüstü itirazını gerçekleştirdi. AKP heyetinin YSK binasına girerken 3 siyah bavul ile girmesi dikkatleri çekti

AK Parti'de Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali ihsan Yavuz, bugün saat 16.00'da olağanüstü itiraz dilekçesini Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) sundu. AK Parti, İstanbulseçimlerinin iptali ve yeniden yapılmasını talep etti.

AKP Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, AKP’nin olağanüstü itiraz dilekçesini vermek üzere YSK´ya geldi. AKP heyeti itiraz dilekçesini YSK’ya sundu. Beraberindeki heyet ile birlikte YSK binasına gelen Ali İhsan Yavuz “İstanbul seçimlerinin iptali ve yenilenmesi için başvurduk” dedi.

Yavuz beraberlerinde getirdikleri belgeleri de YSK’ya sunduklarını belirtti.

Seçim sürecini özetleyen Yavuz, İstanbul’da 6 bin oyun AKP lehine yazılması gerekirken başka partilere yazıldığı ya da iptal edildiğini savundu. Yavuz “İstanbul’da oyların sadece yüze 10’u yeniden sayıldı. Eğer oyların tamamı yeniden sayılsaydı, seçim bizim lehimize sonuçlanacaktı” diye konuştu.

CHP’nin aleyhine de oyların iptal edildiğini hatırlatan Yavuz “Ama düşünebiliyor musunuz geçersiz oylar içinde yüzde 85 AK Parti aleyhine” dedi.

Olağanüstü itiraz için birçok gerekçelerinin olduğunu öne süren ve “Türkiye bir süre daha bunu konuşacak. Yarın ayrıntılı bir biçimde bunları kamuoyuna açıklayacağız” diyen Yavuz gerekçelerinden başlıcalarını ise “5 binden fazla mühürsüz sayım döküm çizelgeleri, kısıtlı-hükümlü seçmenlerle ilgili usülsüzlükler, kayıp oylar-oy veren seçmen, oy pusulası arasındaki fark ve sandık başkanlarının ve memurların durumu” olarak açıkladı.

İddialarını anlatan ve “Ortada bir şüphe var” diyen Yavuz, İstanbul için seçim yenileme talebinde bulunduklarını belirtti.

Yavuz sözlerini şöyle sürdürdü “İşin içinde tam bir organize usülsüzlük ve seçim yolsuzluğu var. Bu şüpheleri ortadan kaldırmanın yolu 298’inci yasadan ilhamla YSK’ya gelmektir. Bütün bu şaibeyi ve seçim yolsuzluğunu ortadan kaldıracak tek merci YSK’dır. Tüm belge ve bilgileri getirdik, seçimin yenilenmesi için talebimizi YSK’ya havale etmiş bulunuyoruz. Yarın saat 10:30’da tüm sorularınızı yarın uzun uzun yanıtlayacağız.

Buraya getirdiğimiz 3 valiz dolusu ekte tüm söylediklerimizin belgesi var”

 
Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin
Ali İhsan Yavuz AKP CHP Ekrem İmamoğlu Binali Yıldırım YSK seçim seçim2019
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Almanya’da iki savaş uçağı çarpışarak düştü
Almanya’da iki savaş uçağı çarpışarak düştü
Terör listesindeki 4 terörist öldürüldü
Terör listesindeki 4 terörist öldürüldü