MAGAZİN
Giriş Tarihi : 29-04-2019 12:58   Güncelleme : 29-04-2019 13:25

Kerimcan Durmaz'a hapis cezası gündemde

Milyonlarca takipçisi olan Kerimcan Durmaz paylaşım yaptığı video ile suç işledi mi? Kerimcan Durmaz hakkında yasal işlem başlatılırsa ne olacak? Kerimcan Durmaz ceza alacak mı? Kerimcan Durmaz ceza alırsa nasıl bir ceza alacak? İşte tüm detayalar...

Kerimcan Durmaz'a hapis cezası gündemde

Kerimcan Durmaz'ın skandal video paylaşımı sonrasında tüm Türkiye yaşanan rezaleti konuşuyor. Bir anda Türkiye'nin gündemine oturan bu haber sonrasında Kerimcan Durmaz'a tepkiler çığ gibi büyüyor. Kimine göre yaz yaklaştığı için Kerimcan bunu bilerek yaptı, kimine göre de yanlışlıkla paylaşım yaptı...

Peki milyonlarca takipçisi olan Kerimcan Durmaz paylaşım yaptığı video ile suç işledi mi? Kerimcan Durmaz hakkında yasal işlem başlatılırsa ne olacak? Kerimcan Durmaz ceza alacak mı? Kerimcan Durmaz ceza alırsa nasıl bir ceza alacak? İşte tüm detayalar... 

Avukat Aslı Hatemi konu hakkında açıklamalarda bulundu. Hatemi "Türk ceza kanununda 225 ve 226. maddeler açısından ciddi bir suç teşkil ediyor. 3.1 milyon takipçisi olan Kerimcan Durmaz'ın hayasızca ve alenen bu videoları yayınlamasının ardından savcılık kesinlikle harekete geçecektir. Küçükçekmece'deki taciz, metrobüsteki taciz gibi özellikle hassas dönemden geçtiğimiz şu dönemde, kesin olarak bunu yargı makamları ihbar olarak kabul edip harekete geçecektir. Sosyal medyada yaşanan bu olaylara artık bir dur demek gerekiyor. Orada yer alan 3.1 milyon takipçinin içerisinde çocuklar da var. Kesin olarak ciddi bir soruşturma açılacağına eminim"dedi.

PEKİ KERİMCAN DURMAZ CEZA ALACAK MI? KERİMCAN DURMAZ HANGİ SUÇLARI İŞLEMİŞ OLDU?

Avukatlara göre; Kerimcan Durmaz, TCK'da yer alan madde 225 ve madde 226'daki kuralları çiğnemiş olduğu öngörülüyor

Madde 225 nedir?

Hayasızca hareketler suçu, diğer bir deyişle teşhircilik suçu, failin alenen cinsel ilişkide bulunması veya teşhircilik yapması ile oluşur (TCK md.225). Bu nedenle, uygulamada bu suça “alenen cinsel ilişkide bulunma suçu” veya “teşhircilik suçu” denilmektedir. 

 

Hayasızca Hareketler Suçunun Unsurları

Hayasızca hareketler suçu, seçimlik hareketli bir suçtur. Seçimlik hareketlerden herhangi birisinin yapılmasıyla suç tamamlanmış olur. Hayasızca hareketler suçuna teşebbüs mümkünse de uygulamada “sırf hareket suçu” olan bu suçun teşebbüs aşamasında kalmış haline rastlanmamaktadır.

Hayasızca hareketler suçuna vücut veren seçimlik hareketler şunlardır:

  • Alenen cinsel ilişkide bulunma

  • Teşhircilik yapma.

Alenen Cinsel İlişkide Bulunma Suçu ve Cezası 

5237 sayılı TCK, iki kişinin karşılıklı rızayla “alenen” cinsel ilişkide bulunmasını suç olarak kabul etmektedir. Alenen cinsel ilişki karşı cinsler arasında olabileceği gibi aynı cinsler arasında da olabilir. Ceza hukukunda aleniyet; eylemin belirsiz sayıdaki kişiler tarafından işitilebilecek, görülebilecek ve algılanabilecek bir ortamda ya da çok sayıdaki kişinin öğrenmesini sağlayacak bir araçla işlenmesi anlamına gelir. Suçunun cezası; 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıdır.

Madde 226 nedir?

Yargıtay uygulamasına göre, müstehcenlik olgusunun tespitinde, toplumun belli bir kesiminde kabul edilen değer yargıları değil, toplumun genelinin ve demokratik toplum düzenine ilişkin davranış kurallarının esas alınması gerekir. Buna göre suça konu ürünün toplumun ortak edep ve ahlak temizliğine yönelik açık bir saldırı niteliğinde olup olmadığı, özellikle çocukların bu davranışın zararlı etkilerinden korunması gerekip gerekmediği tespit edilip objektif olarak müstehcen olup olmadığı belirlenmelidir. Suçunun cezası; 12 aydan 5 yıla kadar hapis cezasıdır.

Müstehcenlik suçu, TCK md.226’da iki kategori halinde düzenlenmiştir:

  • Genel olarak yetişkinlere ve topluma karşı müstehcenlik suçu,

  • Çocuklara karşı müstehcenlik suçu.

Serenay ÖZEL / İçerik Editörü
serenay@sakinca.com
@OzelSerenay
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
Uçak seferleri ne zaman başlıyor? Hangi tarihte uçuşlar başlayacak?
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Hükümetin Korona Virüs Salgını yönetimini nasıl buluyorsunuz?
E-Bülten Kayıt