GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-06-2019 03:30   Güncelleme : 13-06-2019 03:30

Rusya'dan son Dakika S-400 açıklaması

Rusya Büyükelçisi Yerhov, "S-400'ler konusunda Rusya'nın tavrı değişmeyecek. Taahütleri üstlendik, bunları yerine getireceğiz, değişiklik söz konusu değil" dedi.

Rusya'dan son Dakika S-400 açıklaması

Yerhov, 12 Haziran Rusya Günü nedeniyle büyükelçilikte düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yerhov, S-400 konusunda Rusya'dan teknik bir heyetin gelmesinin beklenip beklenmediği, Amerika'dan gelen F-35 açıklamaları ve S-400'lerin teslimat tarihi soruları üzerine şöyle dedi:

“Rusya Federasyonu'nun S-400 ile ilgili duruşunda, pozisyonunda herhangi bir değişiklik yoktur, değişmeyecektir. RusyaFederasyonu olarak Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı bir takım taahhütler, sorumluluklar üstlenmiş bulunmaktayız, bunları yerine getireceğiz ve herhangi bir değişiklik söz konusu değil. Bunun için her iki ülkenin uzmanlarının çok külfetli bir çalışması gerekecek. Detayları benim için de soru işareti, bilmiyorum. Bir takım teknik gruplar bir yerlere gidecekler, hepsi ihtimaller dahilinde.

Fakat F-35 programıyla ilgili benden ziyade daha çok ABD Büyükelçiliğinin maslahat güzarına iletmeniz daha isabetli olacaktır, burada ABD adına konuşacak durumda değiliz. Tekrar altını çizerek söylüyoruz, Rusya üzerine aldığı taahhütlerini yerine getirecek.”

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin