LGS 2019 tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? LGS tercih için son gün ne zaman?

LGS 2019 tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? LGS tercih için son gün ne zaman?

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Milyonlarca öğrenci tarafından tercih süreci hız kesmeden devam ediyor. Bilindiği üzere sınav sonrası MEB tarafından e- okul portalı üzerinden tercih robotu kullanıma sunulmuştu. Öğrenciler tercih işlemlerini, e-okul.meb.gov.tr adresinden yapılıyor. Adayların bu zorlu süreci devam ederken bir taraftan da "LGS 2019 tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?" ve " LGS tercih için son gün ne zaman?" sorularına yanıt arıyor. Tercih sürecindeki öğrencilere tercihlerinde yanlışlık yapmamaları ve tercih sırasında olası hatalara karşı kontrollü olmaları gerektiği hatırlatıldı. Sürece dair detaylar haberimizde...

LGS 2019 tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? LGS tercih için son gün ne zaman?
LGS 2019 tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? LGS tercih için son gün ne zaman? SAKINCA
Lidyabet

LGS tercih sonuçları 22 Temmuz'da ilan edilecek. LGS 2019 tercih sonuçlarının ardından öğrencilerin nakil başvuruları başlayacak. Yerleştirme sonuçları, http://www.meb.gov.tr veya https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacak. Öğrenciler, T.C. kimlik numarası ve doğum tarihiyle sonuç bilgilerini sorgulayabilecektir. Öğrencilere sonuç belgesi gönderilmeyecektir. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 20/B Maddesi hükmü uyarınca yerleştirme sonuçlarına ilişkin 10 günlük dava açma süresi, sonuçların ilan edildiği tarihi izleyen günden itibaren başlar ve sonuçlara yapılacak itiraz başvuruları, işlemeye başlayan dava açma süresini etkilemez.

 

LGS TERCİH İÇİN SON GÜN NE ZAMAN?

Öğrenciler 1 Temmuz itibarıyla tercihlerini yapmaya başladılar. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı takvime göre, tercih işlemleri 12 Temmuz 2019 tarihinde sona erecek...

2018–2019 eğitim ve öğretim yılında ortaokul veya imam hatip ortaokulu 8'inci sınıfını tamamlamış veya Açık Öğretim Ortaokulundan mezun durumda olan öğrenciler, sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda; yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devamsızlık kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecek...

YERLEŞTİRME TAKVİMİ NASIL OLACAK?

a) Yerleştirmeye esas nakil tercihleri ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme takvimi doğrultusunda 2 (iki) dönem hâlinde alınacak ve yerleştirmeye esas nakil sonuçları her nakil döneminin sonunda, 05 Ağustos 2019 ve 10 Ağustos 2019 tarihlerinde ilan edilecektir.

b) Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları hâlinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecektir.

c) Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları -açık liseler ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar hariç olmak üzere- sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

ç) Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak olup sonuç bilgilerinde kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

d) İlköğretim programını tamamlayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler, geçerli "Engelli Sağlık Kurulu Raporu" ve ortaöğretim kademesine yönelik "Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu" doğrultusunda ikamet adresleri, engel durumu ve özellikleri dikkate alınarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ilgili mevzuat çerçevesinde her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile yerleştirilecektir.

Serenay ÖZEL / İçerik Editörü
serenay@sakinca.com
@OzelSerenay
LGS tercih LGS tercih LGS sonuçları LGS sınav sonuçları LGS sonuçları ne zaman açıklanacak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Selanik’teki Atatürk Evi’ne saldırı girişimi
Selanik’teki Atatürk Evi’ne saldırı girişimi
Erdoğan – Mike Pence görüşmesi gecikmeli başladı
Erdoğan – Mike Pence görüşmesi gecikmeli başladı