Son günlerin furyası Faceapp (yaşlandırma programı) başınıza bela açabilir

Son günlerin furyası Faceapp (yaşlandırma programı) başınıza bela açabilir

. İnsanlar sosyal medya paylaşım siteleri üzerinden kendilerinin yaşlı versiyonlarını FaceApp isimli uygulama üzerinden yaratarak paylaşıyor. İnsanların kendi fotoğraflarını ya da yakınlarının fotoğraflarını paylaştığı yazılım ile ilgili uluslararası kamuoyunda büyük bir tartışma başladı. Birçok uzman bu uygulamanın gizlilik verilerini ihlal ettiğini söyleyerek, "Güvende olmak istiyorsanız FaceApp'i kullanmayın" diyor.

Son günlerin furyası Faceapp (yaşlandırma programı) başınıza bela açabilir
Son günlerin furyası Faceapp (yaşlandırma programı) başınıza bela açabilir SAKINCA

Sosyal medyaya son günlerde baktıysanız yakın arkadaşlarınızın, uzaktan akrabalarınızın ve tanımadığınız birçok ünlünün yaşlı hallerini görmüş olabilirsiniz… Hala bu furyanın nereden çıktığına dair bir bilginiz yoksa sizi bilgilendirmek için öncelikle bu trendin çıkış noktasını anlatalım. Her şey FaceApp isimli bir uygulama yüzünden başladı. Bir yazılım aracılığıyla mevcut fotoğrafları yaşlandıran bir uygulama olarak lanse edilen FaceApp ünlülerin de kullanımıyla bir anda patladı. Hem Google’ın Android işletim sistemi hem de Apple’ın iOS işletim sisteminde çalışan uygulama bedava olduğu için 7’den 77’ye herkes bu uygulamayı kullanarak fotoğraflarını işliyor.

Bundan birkaç yıl önce de çıkan uygulama güncellenmiş haliyle tekrar kamuoyunun karşısına çıktı. Fakat uygulamayı geliştiren şirketin geçmişi bir hayli enteresan… Rus teknoloji şirketi Wireless Lab tarafından geliştirilen uygulama hakkında tartışmalar aldı başını gitti… Teknoloji kullanımında güvenlik ve mahremiyet alanında uzmanlaşan David Vaile, ABC’ye konuşarak tehlikeyi gözler önüne serdi. Vaile, “Bu uygulama normalde istenenden çok daha fazla şey istiyor. Bu uygulamada kullanılan fotoğrafların herkes ile paylaşılmasına imkan tanınıyor ve bu uygulama bu verileri sonsuza dek saklama hakkına sahip oluyor. Fotoğrafı yüklediğinizde sizin verinizin nereye gönderildiğine dair detaylı bir bilgi yok. Uygulamayı indirmeden önce yazan anlaşma metninde fotoğrafların, şirket tarafından hemen herkesle paylaşılabileceğine onay vermiş oluyorsunuz” dedi.

Öte yandan Avustralyalı avukat Michael Bradley de konuyla ilgili açıklama yaptı. Uygulama ilk çıktığı zamanlarda konuşan Bradley, “Fotoğrafını, ismini ve diğer verilerini paylaşan bir kişi dijital olarak savunmasız kalabilir. Bu uygulama bariz bir şekilde tehdit unsuru oluşturmuyor fakat bu uygulamanın ticari olarak bu verileri nasıl paylaşacağı henüz net değil. Uygulamayı indirmeden önce hazırlanan sözleşmede eğer bu şirket satılırsa verilerin ne olacağına dair net bir bilgi yok. Şirket satılırsa verileriniz de siz itiraz etseniz bile o şirkete gidecek. Örneğin FaceApp, NSA’ya (Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı) satılması durumunda fotoğraf ve verileriniz onların olur” dedi.

 
 
Serenay ÖZEL / İçerik Editörü
serenay@sakinca.com
@OzelSerenay
Sosyal medyaya FceApp yaşlandırma programı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk-İş Başkanı Atalay yeniden başkan
Türk-İş Başkanı Atalay yeniden başkan
Malatyaspor: 1 - Sivasspor: 3 (Lider bırakmıyor)
Malatyaspor: 1 - Sivasspor: 3 (Lider bırakmıyor)