5 milyon kişinin bilgisi sızdırıldı

5 milyon kişinin bilgisi sızdırıldı

Bulgaristan'da düzenlenen siber saldırıda 5 milyona yakın kişinin bilgileri çalındı. Maliye Bakanı olayla ilgili yaptığı açıklamada özür dilerken bir kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

5 milyon kişinin bilgisi sızdırıldı
5 milyon kişinin bilgisi sızdırıldı SAKINCA

Sputnik'te yer alan habere göre, Bulgaristan’da Ulusal Gelir Kurumu’na yapılan siber saldırıda yaklaşık 7 milyon yurttaşın kişisel bilgileri çalındı. Çalınan bilgiler arasında isim, adres ve sosyal güvenlik numalararının yanı sıra kişisel gelirler ve sağlık durumlarına ait detaylar da bulunuyor.

HÜKÜMETTEN ÇALINAN BİLGİLERE ERİŞİM TEKLİFİ

İçişleri Bakanı Mladen Marinov, “Bu belki de Bulgaristan’da başarıya ulaşan ilk vaka” yorumunu yaptı. Bulgaristan medyasına, saldırıyı gerçekleştiren hacker tarafından gönderildiği söylenen bir e-posta ulaştı. Hükümeti siber güvenlik konusunda eleştiren e-postada ayrıca çalınan bilgilere erişim teklif edildi.

E-postada, aralarında iş insanlarının da bulunduğu 5 milyondan fazla kişiye ait bilgilerin ele geçirildiği iddia edildi.

Bulgar Bilimler Akademisi’nde siber güvenlik konusunda çalışan öğretim görevlisi Vesselin Bontchev, “Şunu söyleyebiliriz ki, Bulgaristan’ın yetişkin nüfusunun neredeyse tamamına ait bilgilerin gizliği ihlal edildi” ifadelerini kullandı.

Serenay ÖZEL / İçerik Editörü
serenay@sakinca.com
@OzelSerenay
Bulgaristan veri hırsızlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk-İş Başkanı Atalay yeniden başkan
Türk-İş Başkanı Atalay yeniden başkan
Malatyaspor: 1 - Sivasspor: 3 (Lider bırakmıyor)
Malatyaspor: 1 - Sivasspor: 3 (Lider bırakmıyor)