Hükümet kamu işçisine 2020 için zam teklifini açıkladı işte zam oranı

Hükümet kamu işçisine 2020 için zam teklifini açıkladı işte zam oranı

Memur toplu sözleşme görüşmeleri sürerken kamu işçilerinin hükümet kanadından beklediği son dakika haberi geldi. Hükümet 2020 için yüzde 3 zam önerdi.

Hükümet kamu işçisine 2020 için zam teklifini açıkladı işte zam oranı
Hükümet kamu işçisine 2020 için zam teklifini açıkladı işte zam oranı SAKINCA

Memur ve memur emeklisinin toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken kamu işçilerine hükümetin yaptığı teklif netleşti. Bakan ile görüşen Hak-İş başkanı önerilen rakamları açıkladı. Hükümet kamu işçilerine iyileştirme yapıldıktan sonra ilk yıl için yüzde 7+4 zam teklif etti. İkinci yıl için ise yüzde 3+3 ve enflasyon farkı önerildi. Hak - İş talebi kabul etmeyeceklerini açıklarken, TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay eylem için düğmeye bastı.

Hükümet teklifi sunmak için davet etti
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri kapsamında, Mahmut Arslan başkanlığındaki Hak-İş heyetini makamında kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen kabul yaklaşık 1 saat sürdü. Arslan, kabulün ardından Bakanlık girişinde basın mensuplarına görüşmeye dair açıklama yaptı.

Hükümetin sunduğu teklif
Hak-İş olarak 5 Temmuz'da, 2019-2020 yıllarını kapsayan taleplerini hükümete sunduklarını ifade eden Arslan, şunları kaydetti:
"Hak-İş'e bağlı sendikaların yaklaşık 70 bine yakın üyesinin toplu iş sözleşmesi müzakerelerinde, bizim yaptığımız taleplere karşı Sayın Bakan tekliflerini sunmak için bizi davet etti. Kendilerine teşekkür ediyorum. Sayın Bakan'ın gelinen en son noktada bize sunduğu teklif; İyileştime yapıldıktan sonra ilk yılın birinci 6 ayı için yüzde 7, ikinci 6 ayı için yüzde 4. İkinci yılın ilk ve ikinci 6 ayı içinse yüzde 3+3 ve enflasyon farkı."

Teklifi kabul etmeyecek
Kendileri için yapılan tekliflerin kabul edilebilir olmadığını vurgulayan Mahmut Arslan, şöyle konuştu: "Ortada taleplerle teklifler arasında bir uzlaşma, bir uyum söz konusu değil. Sayın Bakan müzakerelerinin devam edeceğini, bizimle de görüşmeleri sürdüreceğini, yeni bir durum olursa bunu da değerlendireceğimizi ifade etti. Sayın Bakan'ın bu çabalarını sonuçlandırmasını umut ediyoruz. Önümüzdeki günlerde toplu iş sözleşmesinin imzalanmasını arzu
ediyoruz. Bu konuda katkı ve destek vermeye devam edeceğiz."

Hükümetin önerdiği iyileştirme 80 lira
Bir önceki yıl gerçekleşen enflasyonun üzerindeki bir orana sözleşme imzalamak istediklerini belirten Mahmut Arslan, bu noktaya ulaşılması halinde kendileri için sözleşmenin imzalanma aşamasına geleceğini kaydetti. Görüşmede, taşerondan kadroya geçen işçilerin toplu iş sözleşmeye dahil edilmesini istediklerini de aktaran Arslan, bu işçilere uygulanan yüzde 4+4'lük zammın günlenmesini talep ettiklerini vurguladı. Teklif edilen iyileştirmenin ne kadar olduğunu sorulması üzerine Mahmut Arslan, bunun 80 lira civarında olduğunu dile getirdi.

Memur Memur zammı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa Valiliğinden kayıp dağcılarla ilgili ‘baton’ açıklaması
Bursa Valiliğinden kayıp dağcılarla ilgili ‘baton’ açıklaması
AİHM’den Osman Kavala kararı
AİHM’den Osman Kavala kararı