GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-01-2020 19:47   Güncelleme : 28-01-2020 19:47

Olası İstanbul depreminde en çok hangi ilçeler zarar görecek? Hangi ilçeler fay hattı üzerinde?

STANBUL 'da 5.8 büyüklüğündeki depreminin ardından herkesi büyük bir korku sardı. Daha büyük bir deprem uyarıları yapılırken olası bir depremde en çok hangi ilçelerin zarar göreceği de merak ediliyor. Hazırlanan rapora göre, fay hattına yakın ilçeler belirlendi. İşte detaylar

Olası İstanbul depreminde en çok hangi ilçeler zarar görecek? Hangi ilçeler fay hattı üzerinde?

İstanbul 7,4 büyüklüğündeki büyük Marmara depreminin ardından, 20 yıl sonra şiddetli bir deprem ile bir kez daha deprem gerçeği ile karşı karşıya gelmiş, merkez üssü Silivri olan 5,8'lik depremde mega kent büyük panik yaşamış mobil şebeke ağı çökmüştü. Önceki hafta Manisa ve Ankara'da meydana gelen depremler ve Elazığ'da meydana gelen büyük deprem sonrası olası Marmara depreminde ne kadar hazır olduğumuzu soru işaretleri bırakıyor. Tüm uzmanların ortak görüşü büyük bir depremin olacağı ama zamanının bilinmiyor olması. Peki İstanbul'da olası bir depremde en çok etki edecek ilçeler hangisi?

11. Kalkınma Planı'nda da yer alan detaylara göre; her şehre ayrın bir dönüşüm projesinin hazırlanıp hayata geçirileceği yeni süreçte, acil dönüştürülmesi gereken yerlerin tespiti için çok ölçütlü değerlendirme sistemi uygulanacak, fay hatlarına yakın yerlere ise dönüşümde öncelik verilecek. Bu kapsamda İstanbul Valiliği tarafından geçtiğimiz şubat ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 39 ilçe belediyesine gönderilen yazılarda en riskli yapıların tespitlerinin yapılması istenmişti.Belediyeler tarafından ilçe bazında yapılacak tespitlerin ardından her belediyenin kendi kentsel dönüşüm planını hazırlayarak bakanlığa sunması bekleniyor.
Bakanlığın onayı ve çeşitli finansman desteklerinin de devreye alınmasıyla birlikte dönüşüm seferberliği de
başlatılmış olacak.

Türkiye genelindeki 6,7 milyon riskli yapının 400 bininin İstanbul genelinde bulunduğu ifade edilirken, 2012'de çıkarılan kentsel dönüşüm yasası kapsamında ise İstanbul'da 66 bin binanın risk tespitinin yapıldığı belirtiliyor.Yeni kentsel dönüşüm vizyonu kapsamında her yıl 300 bin konutun dönüştürülmesi ve kentsel dönüşümün 20 yılda tamamlanması hedefleniyor. Bunun 30 binini bakanlık ve TOKİ yapacak. Kalanı özel sektör tarafında yenilenecek.

FAY HATTINA EN YAKIN İLÇELER

Son olarak 5,8'lik deprem sonrası gözler 'İstanbul Risk Haritası'na çevrildi. Haritada fay hatlarına yakınlığa göre birinci derece riskli ilçeler, Avrupa yakasında Avcılar, Küçükçekmece, Bakırköy, Beylükdüzü, Güngören, Zeytinburnu, Bahçelievler ve Fatih, Anadolu yakasında ise Kadıköy, Üsküdar, Ataşehir, Ümraniye, Maltepe, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Sancaktepe, Tuzla ve Adalar olarak öne çıkıyor.

Uzmanlara göre; İstanbul'daki yapıların yaşına bakıldığından en yaşlı ilçe olarak Beyoğlu'ndan sonra ikinci sırada gelen Fatih (Tarihi Yarımada) depremden en fazla etkiyi görecek ilçe olarak öne çıkıyor. Son olarak geçtiğimiz hafta meydana gelen 5,8’lik depremin ardında Fatih’e bağlı Yedikule’de bulunan tarihi surlarda da büyük yarıkların olduğu görülmüştü.

DEPREMDE EN ÇOK ETKİLENECEK İLÇELER

Fatih'in yanı sıra Zeytinburnu, Bakırköy, Florya, Küçükçekmece'nin Menekşe-Kanarya ve Cumhuriyet Mahallesi, Avcılar, Beylikdüzü'ne bağlı Gürpınar'ın Pekmez ve Pınarkent mahalleleri, Büyükçekmece'nin Devebağırtan bölgesi, Kumburgaz ile Silivri'nin yanı sıra Tekirdağ ve Marmara Ereğlisi de olası depremden ciddi şekilde etkilenecek.

ANADOLU YAKASI DAHA SAĞLAM

Olası büyük bir depremde faya yakın olan ilçelerdeki yıkım ise aynı oranda olmayacak. Çünkü İstanbul zemin haritasına bakıldığında zemini en sağlam ilçelerin fay hattına yakın olsa da mega kentin Anadolu Yakası'nda olduğu görülüyor.Avrupa Yakası'nda ise özellikle 'Risk Haritası'nda fay hattına yakınlığı ile bilinen kırımızı alan içerisinde yer alan ilçelerde kaya yoğunluğunun yer yer yüzde 20'nin altında ağırlıkla ise yüzde 20 ile 50 arasında olduğu gözüküyor.

Serenay ÖZEL / İçerik Editörü
serenay@sakinca.com
@OzelSerenay