TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 03-12-2019 17:36   Güncelleme : 03-12-2019 17:36

Sosyal paylaşım sitesi TikTOK kullanıcı bilgilerini mi satıyor?

ABD'de sosyal paylaşım sitesi TikTok'a 'Kullanıcı bilgilerinin gizliliğini ihlal ederek bunları el altından Çin'e sattığı' iddiasıyla dava açıldı.

Sosyal paylaşım sitesi TikTOK kullanıcı bilgilerini mi satıyor?

BBC'nin haberine göre Çin teknoloji şirketi ByteDance'in sahibi olduğu sosyal paylaşım sitesi TikTok'a dava açan üniversite öğrencisi Misty Hong, kişisel bilgilerinin rızası dışında kullanıldığı iddiasında bulundu.

Hong, uygulamayı indirdiğini ancak hesap oluşturmadığını belirterek aylar sonra şirketin kendisi adına hesap açtığı ve paylaşmadığı videoları gizlice aldığını öne sürdü.

Haksız kazanç elde etmekle suçlanıyor

Dava kapsamında, TikTok, kullanıcıların rızası olmadan üyelik bilgilerini reklam ve kar amaçlı satmak ve bunun üzerinden haksız kazanç elde etmekle suçlanıyor. Kişisel bilgilerin, ABD'deki kullanıcı profillerini tespit etmek ve kullanıcıları takip etmek için kullanılmış olabileceği ve kullanılabileceği iddia ediliyor.

Amerikalı kullanıcıların bilgilerini saklamıyor

Dünya genelinde yaklaşık 500 bin aktif kullanıcısı olduğu belirtilen TikTok, Amerikalı kullanıcıların bilgilerini saklamadığını açıklamıştı. TikTok, kullanıcı bilgilerini Çin'deki sunucularda sakladığı ve bazı videolara da sansür uyguladığı gerekçesiyle eleştiriliyor.

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin