MAGAZİN
Giriş Tarihi : 04-12-2019 13:00   Güncelleme : 04-12-2019 13:00

Acun Ilıcalı, Fox TV’nin formatını çaldığını ıspatladı

Acun Ilıcalı, Fox TV’nin 'Sofrada' programının formatını TV8’deki 'Yemekteyiz’den çaldığını ispatladı, bomba açıklamalara imza attı.

Acun Ilıcalı, Fox TV’nin formatını çaldığını ıspatladı

Medya patronu Acun Ilıcalı, bir dönem Onur Büyüktopçu'nun şimdilerde ise Seda Sayan'ın sunduğu Yemekteyiz programının formatının FOX TV tarafından çalındığını açıkladı, emek ve fikir hırsızlığına karşı Fox TV'ye dava açtı. FOX TV'de yayımlanan Zuhal Topal'la Sofrada programının Yemekteyiz yarışması ile aynı olduğu belirten Acun Ilıcalı, programların içerik, teknik, akış gibi unsurlarının incelenmesi için Işık Üniversitesi'ne başvurdu.

Işık Üniversitesi'nde iki yarışma detaylı şekilde incelendi; benzer ve farklı yanları tespit edildi. Bilirkişi raporu, Ilıcalı'nın haklı olduğunu ortaya koydu. Analizin sonucuna göre; 'Yemekteyiz' ile 'Sofrada' biçim ve içerik, mekan seçimi, kamera kullanımı, dışses katkısı gibi teknik özellikler bakımından aynı olduğu ispatlandı.

Para teklif ettiler: "Belge, Fox TV'nin formatımızı çaldığını ispatlamış oldu. Tüm yasal haklarımı sonuna kadar kullanacağım. Fox TV avukatları, avukatım Hakan Öncel'le üç kez görüştü. En son görüşmede avukatıma para teklif ettiler, biz kabul etmedik. Benim için fikir hırsızlığının normal hırsızlıktan hiç farkı yok.''

Onları uyardım: ''Fox TV'nin formatta çalıntı yaptığı belgelenmiş oldu. Biz yüzbinlerce dolar ödeyerek programın formatını ITV'den aldık. Dünya kadar para ödedik taklidinin yapılmaması için. Fakat Fox TV bizim programın aynısını yayınlıyor. Bununla ilgili yetkililerle de görüştüm, uyardım onları.''

Normal hırsızlıktan farkı yok: ''Bilirkişi raporu da aynen bunları söylüyor. Yasal haklarımı sonuna kadar kullanacağım. Fox TV'nin avukatları benim avukatıma para teklifinde bulundu, kabul etmedik. Benim için fikir hırsızlığının normal hırsızlıktan farkı yok. Hatta malımı çal, fikrimi çalma."

Sunum sırası aynı: - TV8'deki 'Yemekteyiz' ve Fox TV'deki 'Sofrada' programlarında yemeklerin sırayla gelmesi, konuklar tarafından değerlendirilmesi, sunum sırası aynıdır.

ghax ghax2
Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin