SON DAKİKA... NATO bildirgesi açıklandı! Türkiye o kararı kabul etti

SON DAKİKA... NATO bildirgesi açıklandı! Türkiye o kararı kabul etti

NATO'da çatlağa sebep olan YPG krizinde sıcak gelişme yaşandı... Ankara'nın NATO üyesi ülkelerin YPG'yi terör örgütü olarak sınıflandırmasına yönelik resti ile ilgili Litvanya'dan kritik bir açıklama geldi. Türkiye, bu talebin karşılanmaması durumunda ittifakın Baltık ve Polonya'ya yönelik savunma planını veto edeceğini açıklamıştı. Konuyla ilgili olarak Stoltenberg ve Trump'tan peş peşe açıklamalar geldi.

SON DAKİKA... NATO bildirgesi açıklandı! Türkiye o kararı kabul etti
SON DAKİKA... NATO bildirgesi açıklandı! Türkiye o kararı kabul etti SAKINCA

70'inci yıl dönümünü kutlayan NATO Liderler Toplantısı İngiltere'nin başkenti Londra yakınlarındaki Watford kentinde The Grove Otel'de yapıldı. Dünyanın takip ettiği zirvenin ardından NATO Londra Deklarasyonu yayımlandı. NATO Londra Deklerasyonu'nda, "Terörizmin tüm türleri hepimiz için tehdit olmaya devam ediyor" vurgusu yapıldı. 

Bildirgede şu maddelere yer verildi:

- Terörizm bütün türleri ve tezahürleriyle hepimiz için tehdit olmaya devam ediyor.

-Türkiye NATO'nun Baltık planına destek vermeyi kabul etti. 

- Çin'in artan nüfuzu ve uluslararası politikalarının ortaya çıkardığı fırsat ve sınamaları ittifak olarak birlikte ele almalıyız.

- ABD dışındaki müttefiklerin savunma harcamaları 5 yıldır artıyor. Savunmaya 130 milyar dolardan fazla yatırım yapıldı. 

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Baltık ülkeleri ve Polonya için savunma planımızı güncelledik, Türkiye engelini kaldırdı” ifadesini kullandı. Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump da açıklamalarda bulundu. Trump, “Türkiye NATO üyesi olarak çok iyi bir iş yapıyor” dedi.

29 üye ülke liderleri katıldı
Zirveye NATO’nun 29 üye ülkesinin liderleri katıldı. Bunlar arasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau var.

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin
NATO NATO BİLDİRGESİ türkiye terör savunma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ali Koç'tan şampiyonluk açıklaması
Ali Koç'tan şampiyonluk açıklaması
Rıdvan Dilmen'den Fenerbahçe'ye tepki
Rıdvan Dilmen'den Fenerbahçe'ye tepki