GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-12-2019 10:44   Güncelleme : 06-12-2019 10:44

MHP, Kısmi AF teklifini rafa kaldırdı

Devlet Bahçeli'nin 'Af' teklifimizi beklemeye alıyoruz açıklamasını değerlendiren AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

MHP, Kısmi AF teklifini rafa kaldırdı

Kurtulmuş, TRT Haber'de yayınlanan programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "ceza indirimi" teklifini beklemeye aldığı yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Kurtulmuş, Bahçeli'nin Cumhur İttifakı'na büyük destek verdiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Bu konularda MHP grubu ile de konuşarak bu işleri belirli bir noktaya getirmek, hatta daha geniş ittifaklarla çıkarmayı arzu ederiz. Hazır Adalet Bakanlığının infaz düzenlemesiyle ilgili çalışması neredeyse son noktaya gelirken MHP'nin belki af anlamına gelebilecek bir ceza indirimi şeklindeki teklifini beklemeye aldığı anlaşılıyor. Önümüzdeki günlerde MHP grubu ile müzakere yapılıp bu konudaki adımlar da atılır.''

Sürecin tamamlanması bekleniyor

''Şu anda ben buradan şunu anladım, Sayın Bahçeli Adalet Bakanlığının bu hazırlıklarının son noktaya gelmesini ve bununla ilgili sürecin tamamlanmasını bekliyor. MHP'nin teklifini de bu süreçte askıya alıyor."

Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı ve Devlet Bahçeli arasında bir görüşme olabileceğini de sözlerine ekledi.

DEVLET BAHÇELİ NE DEMİŞTİ?

Bahçeli; "Af konusu halen gündemimizdedir. Zaten seçim beyannamesinde de bunu bildirmiştik. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde zamanı geldiğinde ki bu da yasama faaliyetleri başladığı zamana denk gelecek, bunu yapacağız. Bu konuda arkadaşlarımız titizlikle çalışıyor ve elinden geleni yapıuyor. Bu konuda bir yasa teklifi sunacağız. 49 milletvekili ile bunu ne kadar başarabiliriz bilmiyorum ama biz bu konuda elimizden geleni yapacağız." dedi.

MHP seçim öncesinde "Kader Mahkumlarının affı düşünülemez mi" demiş ve ardından "Cinsel istismar, terör ve kadına şiddet hariç tüm kader mahkumlarına af" başlığı altında AF konusunu seçim beyannamesine eklemişti. Bahçeli seçim progopandaları sırasında "Kader Mahkumlarına Af" konusunu gerek medyada gerek sosyal medyada defalarca kez gündeme getirmişti. Ak Parti kanadından olumsuz dönüş almış olmasına rağmen kader mahkumlarına AF konusunun üzerine giden Bahçeli bugün düzenlediği basın toplantısında konunun halen gündemlerinde olduğunu ve peşini bırakmayacaklarını 49 milletvekili ile ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin