EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-12-2019 11:07   Güncelleme : 09-12-2019 11:07

Dolar ne kadar oldu? Bu hafta kritik... İşte detaylar

Dolarda yeni hafta oldukça hareketli geçecek. Dolar/TL, Moody's tarafından Cuma günü Türkiye kredi notu değerlendirmesi tarihinde bir açıklama yapılmaması sonrası sınırlı yukarı yönlü bir seyir izlerken bankacılar haftanın en önemli gündem maddesinin ise TCMB'nin faiz kararı olacağını belirttiler. Öte yandan ABD Merkez Bankası da (Fed) faiz kararını bu hafta açıklayacak.

Dolar ne kadar oldu? Bu hafta kritik... İşte detaylar

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu olası bir ödemeler dengesi krizinin gerçekleşme ihtimalini artmaya devam etmesini gerekçe göstererek Haziran’da bir kademe indirerek B1’e düşürmüş ve kredi notu görünümünü ise negatifte tutmuştu. Moody’s tarafından Cuma günü kredi notunun teyit edilmesi ve görünümün durağana çekebilmesi yönünde beklentiler bulunuyordu. Bu beklentinin gerçekleşmemesi dolar/TL’de yaşanan yükselişte belirleyici oldu. Son olarak 4 Kasım’da Fitch, Türkiye’nin kredi notu görünümünü negatiften durağana çevirirken, BB- olan notunu teyit etmişti. Reuters’ın 20 kurumun katılımıyla yaptığı ankete göre TCMB’nin yılın son PPK toplantısında politika faizini 150 baz puanlık indirimle %12.5 seviyesine çekmesi bekleniyor. 

Tahvil/bono piyasasında ise gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik getirisi Cuma günü spot kapanışta %12.36 seviyesindeydi. österge 10 yıllık tahvil Mayıs’ta %21 seviyesindeydi.

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin