CHP
Giriş Tarihi : 09-01-2020 21:26   Güncelleme : 09-01-2020 21:26

Kılıçdaroğlu: Kanal İstanbul devlet projesi değil Erdoğan’ın çıkar projesidir

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Kanal İstanbul devlet projesi değil, Erdoğan'ın çıkar projesidir. Kaldı ki bu projenin yapılacağı da yok. Bu ülkede olan bitenleri örtbas etmek için bunu ortaya attılar" dedi.

Kılıçdaroğlu: Kanal İstanbul devlet projesi değil Erdoğan’ın çıkar projesidir

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Haber Global Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Aktaş’ın sorularını yanıtlıyor.

“Kanal İstanbul devlet projesi değil Erdoğan’ın çıkar projesidir” diyen Kılıçdaroğlu, “Kaldı ki bu projenin yapılacağı da yok. Bu ülkede olan bitenleri örtbas etmek için bunu ortaya attılar” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin dış politikasına değinen Kılıçdaroğlu, “2-10-12 tarihli bir haber. Kaddafi’nin verdiği 250 bin doları Erdoğan aldı, hiçbir yere de bağışlamadı” şeklinde konuştu.

ABD-İRAN GERİLİMİ

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

* Bu olay aslında Orta Doğu’da vekalet savaşlarının getirdiği noktayı gösteriyor.

* Aslında yapılması gereken CHP olarak OBİT dediğimiz bölgeye barışın gelmesi.

* Vekalet Savaşlarında Orta Doğu’nun kurtarılması lazım. Burada aktif olması gereken ülke Türkiye ve İran’dır.

TÜRKİYE’NİN DIŞ POLİTİKASI

* Koalisyon döneminden beri söylediğimiz bir şey var Türkiye’nin dış politikasını değiştirmesi lazım. Bu dış politika Türkiye’ye çok zararlar getirdi.

* Dış politikanın milli olması gerekir. Ülke çıkarlarını uluslararası arenada da savunmamız gerekiyor.

* Yanlış, kişisel çıkarlar üzerinden geldi. Nasıl iktidarımı korurum mantığıyla dış politika olmaz.

* Doğu Akdeniz’e gemi gönderdik ne oldu? Ama onlar gönderdi biz bulduk paylaşacağız diyorlar. Ben bunu söyleyince bana kızıyorlar. Ama gerçek bu, yapamadılar.

* Sonra ne oldu Libya’ya asker gönderelim dedik biz de destek verdik. Neden asker gönderiyoruz? Fizan çöllerinde bizim askerimizin ne işi var?

* Bizim askerimizin kanının Libya çöllerinde dökülmesini istemem.

* Son 10 yılda dış politikada verilen zararı başka hiç bir hükümet bize bu kadar derin zarar vermedi.

250 BİN DOLAR TARTIŞMASI

* 2-10-12 tarihli bir haber Kaddafi’nin verdiği 250 bin doları Erdoğan aldı, hiçbir yere de bağışlamadı.

LİBYA’YA FARKLI GÜÇLER GİDECEK AÇIKLAMASI

* Farklı güçler gidecekse bunu kim finanse edecek?

PUTİN-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ

* Erdoğan beni eleştiriyor ama benim söylediğime geliyor.

* Ben arabuluculuk çağrısında bulundum, Erdoğan beni hedef aldı.

* Putin’den ders alıyorsunuz ben söyleyince laf söylüyorsunuz. Putin gelince aynısını o söylüyor yüz seksen derece dönüyor Putin’i destekliyor.

* Devlet yönetmesini bilmiyorlar. Uluslararası arenada bir ülkenin çıkarlarını konuşmak zorundasınız.

KANAL İSTANBUL TARTIŞMASI

* Kanal İstanbul devlet projesi değil Erdoğan’ın çıkar projesidir. Kaldı ki bu projenin yapılacağı da yok. Bu ülkede olan bitenleri örtbas etmek için bunu ortaya attılar.

TÜRKİYE’NİN YERLİ OTOMOBİLİ

* Türkiye bu otomobili yapabilir. Şov ayrı bir şey yapmak ayrı. İstediğimiz şu, dünya standartlarına uygun herkesin alacağı bir şey olsun. Daha önce biz bunları yaptık, olmadı. Bu işler planlı olur. Bir fizibilite raporu çıksaydı biz de bunu görürdük. Ama öyle bir rapor yok.

DEVLETTE LİYAKAT TARTIŞMASI

* Erdoğan’a ısrarla şunu söyledim. Daire başkanıyken her şeyi tartışırdık Binali bey oradan hemen siyasiler tartışır diye atladı. Elbette tartışır. Ama bunlar devlette liyakatı bitirdiler. Devletin organlarını dışladılar. Böyle bir tablo çıkardılar ortaya. O tablo da Türkiye’yi bu noktaya getirdi. 17 yıldır tek başına ülkeyi yönetiyor.

* İstediği her şeyi yapabiliyor. Neden Türkiye’de 673 liranın altında geliri olan 8 milyon kişi var. Ve hala milyonlarca kişi çöp konteynerinden geçiniyor. 17 yılın sonu bu. Tek adam dedi tek adam oldu.

TANK-PALET FABRİKASI TARTIŞMASI

* Ethem Sancak doğruyu söylüyor.Ben kira ödemiyorum diyor. Erdoğan yalan söylüyor. TV programında teklif geldi programından ama kaçtı gelmedi.

* Bir ülke bedel almadan Katar ordusuna peşkeş çekiyorsa bu vatana ihanettir. 25 yıllığına veriyorsun bari 1 lira al ya. Siz bunu yapıyorsunuz ve ben buna itiraz ediyorum.

MAL VARLIĞI TARTIŞMASI

* Benim mal varlığımı araştırılsın her defasında da bunu söyledim. Ama kendisi dünyaya meydan okumakla meşgul. Araştırılamıyor.

* En ağır mektubu bile sineye çekiyorsun. Beyefendi içine sindirdi. Ben onun için değil işgal ettiği makam için sindiremiyorum.

FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI

* Garibanlar içeride kaldı, arkasında siyasi güç olanlar hapishaneye bile girmedi. FETÖ ile mücadele AK Parti’nin dünya görüşü çerçevesinde oluyor.

* Biz bunların hepsini biliyoruz. Onun için sayın Bahçeli’den istediğimiz gelin 15 Temmuz darbesinin perde arkasını çıkaralım. Bahçeli açıklamalarında samimiyse meclis araştırma önergesi versinler

ADİL ÖKSÜZ AÇIKLAMASI

* Adil Öksüz’ün Türkiye’den kaçışı ve bağlantıları hakkında elimizde bilgiler var ama belge yok. Onun için söyleyeceğim yalan diyecekler o yüzden açıklamayacağım. Ama hepsini biliyoruz.

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin