GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-01-2020 14:03   Güncelleme : 14-01-2020 14:03

Erdoğan'dan Kanal İstanbul çıkışı

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Kanal İstanbul ile ilgili muhalefetin eleştirilerine sert sözlerle yüklendi ve "Kanal etrafında sadece 500 bin kişilik konut alanına izin verilebilecek. Buna rezerv alan da diyebiliriz. Bu 500 bin kişi İstanbul'a dışardan gelmeyecek." açıklaması yaptı.

Erdoğan'dan Kanal İstanbul çıkışı

Meclis'te AK Parti grup toplantısında gündeme ilişkin dikkat çeken açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Öyle zincirleme yapmakla bunu engelleyemezsiniz. Bizim işimiz eser üretmek, onların işi boş boş konuşmaktır. " ifadeleriyle Kanal İstanbul'un yapılmaması için el ele tutuşarak zincir eylemi yapanları eleştirdi. 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun iptal ettiği proje ile ilgili de konuşan Erdoğan, "İstanbul'da İkitelli'de dev bir hastane yapıyoruz. Oranın raylı sistemini de bundan önce AK Partili belediye yapma sözü vermişti. Şimdi gelmiş 'yapmam' diyor. Yahu istediğin kadar yapmam de, biz o projeyi de hayata geçireceğiz ve onu da süratle yapacağız." diyerek sert tepki gösterdi.

"Montrö'ye göre boğazdan geçen gemiyi engelleme hakkımız bulunmuyor." diyen Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

"En küçük fikirleri de bulunmuyor"

Sözlerimin başında dünyadaki mücadelenin artık iç politika, dış politika ayrımını ortadan kaldırıldığını söylemiştim. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü inşa edilirken, Kanal İstanbul'a verdikleri tepkinin kelimesi kelimesine aynısını söylemişlerdir. Emin olun Kanal İstanbul'a karşı çıkanların bu konu hakkında en küçük fikirleri de bulunmuyor. Bu işin ne olduğunu biz de arkadaşlarımız da defaatle anlattık. Şimdi Kanal İstanbul'un ne olduğunu bir kez daha anlatayım ki sonra haberimiz yoktu demesinler.

Montrö tartışması

İstanbul Boğazı, yılda ortalama 45 bin geminin geçtiği günde 500 bin kişinin taşındığı üzerimizdeki yük ve insan trafiği baskısının her geçen yıl arttığı bir yer haline gelmiştir.

Montrö'ye göre boğazdan geçen gemiyi engelleme hakkımız bulunmuyor. Kazaları önlemede yetersiz kalıyor.

 

Şehrin iki yakası arasındaki deniz trafiğini engellemek de ekonomik ve sosyal olarak mümkün değil.

"Yapmakta geç bile kaldık"

Kanal İstanbul projesi bu arayışın sonunda ortaya çıkmıştır. Bu proje yeni de ortaya atılmış da değildir. Tarih boyunca diğer projeleri bir kenara bırakıyorum, AK Parti olarak bizim de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum dönemden itibaren böyle bir Kanal İstanbul projesinin arayışı içerisine girdik. Ne zaman ki hükümet olduk, ondan sonra da 9-10 yıllık emeğimiz var, bu çalışmayı sürdürüyoruz. 2011'de milletimize bu sözü verdik. Esasen 2023 hedeflerimizden biri olan Kanal İstanbul'u yapmakta geç bile kaldık.

"Sadece 500 bin kişilik konut alanına izin verilebilecek"

Kendi alanlarında dünyanın en önde gelen uluslararası firmalarıyla çalışıldı. ÇED çalışmalarının tamamlanmasıyla bugünkü aşamaya gelindi. İnşa maliyeti 75 milyar lira olarak hesaplanan Kanal İstanbul bünyesinde iki liman, bir yat limanı, bir lojistik merkezi, 7 köprü, 2 ayrı raylı sistem hattı yer alacak.

Kanal etrafında sadece 500 bin kişilik konut alanına izin verilebilecek. Buna rezerv alan da diyebiliriz. Bu 500 bin kişi İstanbul'a dışardan gelmeyecek.
Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin