GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-01-2020 13:51   Güncelleme : 16-01-2020 13:51

Erdoğan 'Hayalim' diyor İmamoğlu 'Ciyayet' diyor... Ama öyle bir gerçek var ki...

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılı değerlendirme toplantısında çok önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “hayalim”, İstanbul Belediye Başkanı İmamoğlu’nun “cinayet” dediği Kanal İstanbul ile ilgili tartışmalar devam ederken insan yapımı olan Süveyş Kanalı ile ilgili bir araştırmanın sonuçları da ortaya çıktı

Erdoğan 'Hayalim' diyor İmamoğlu 'Ciyayet' diyor... Ama öyle bir gerçek var ki...

Erdoğan, 2019 yılında gerçekleştirilen icraatları dile getirdi. Son dönemde tartışmalara neden olan 'Kanal İstanbul' ile ilgili de konuştu. "Kanal İstanbul projesini de çok yakında başlatıyoruz. Yarım asır önce Boğaziçi Köprüsü İstanbul'un başına gelen en büyük felakettir diyenler şimdi aynı kampanyayı yürütüyor. Kanal İstanbul'a karşı çıkanların projenin ne olduğu konusunda en küçük fikirleri yok. İstanbul Boğazı yılda ortalama 45 bin geminin geçtiği üzerindeki yük ve insan trafiği baskısının sürekli arttığı bir yer haline dönüştü. Boğazdaki deniz trafiğini engellemek hukuki, ekonomik ve sosyal olarak mümkün değildir. Tek çare, alternatif bir su yolu inşa etmektir. Bu yeni çıkmış bir proje değildir. Projenin jeoloji, jeo teknik araştırmalarının hepsi yapıldı. Dalga, deprem analizleri, çevresel etki süreçlerini bu süreç içerisinde tamamladık. Bunlar Marmaray için de aynı kampanyaları yaptılar. Kanal İstanbul projesinin finansmanı ve inşasında herhangi bir sorun yaşanmayacaktır."

İMAMOĞLU: ‘4 SAYFALIK MEKTUBUMU VERDİM’

Kanal İstanbul’un da elbette konuşulabileceğini vurgulayan İmamoğlu, “Ben defalarca ‘Davet edin gelelim, anlatalım, sunum yapalım sayın cumhurbaşkanım’ diye kendilerinden talepte bulundum.

İçerik şu; son günlerde özellikle bakanların yalan yanlış ifadeleriyle, süreci manipüle etme çabalarını, sayın cumhurbaşkanına yanlış bilgiler aktardıklarını ve İstanbul’la ilgili kendilerine brifing vermek istediğimi ve kendileriyle buluşma arzumu dile getirdim. Ben 16 milyonun belediye başkanıyım ki sayın cumhurbaşkanı da bizim hemşerimiz.Bugünün benim için en kıymetli anı, kendilerine bu talebi yenilediğim 4 sayfalık mektubumu vermekti. 4 sayfalık mektubumu verdim. Gördüğüm kadarıyla sayın bakanların konuşması devam ederken sayın cumhurbaşkanının ilgisi benim mektubumdaydı, onu okuyordu.

Süveyş Kanalı’nın 150’nci yılının kutlandığı bu günlerde, kanalın bölgedeki ekosisteme çok ciddi zarar verdiğini gözler önüne seren bir araştırmayı kamuoyuna duyurdu. Kızıldeniz ile Akdeniz’i birbirine bağlayan ve böylelikle doğu ile batı arasındaki deniz ulaşımını büyük ölçüde rahatlatan Süveyş Kanalı’nın yıllar içerisinde çok sayıda deniz canlısının soyunu tükettiği ortaya çıktı. Yayılan deniz canlılarının Akdeniz’deki ekosistemi bozarak birçok canlının ölümüne sebep olduğunu açıklayan deniz biyologları zehirli denizanalarının ve saldırgan aslan balıklarının bölgede sayılarını artırarak dengeyi bozduğunu duyurdu.

Özellikle Mısır’ın 2015 yılında kullanıma açtığı “Yeni Süveyş Kanalı” ile bu hareketliliğin iki katına çıktığını açıklayan bilim insanları bu durumun geri döndürülemez sonuçları olduğunu duyurdu. Haberde Mısır’la Akdeniz’i paylaşan ülkelerin bu durumdan rahatsız olduğu belirtilirken, İsrail’in bu duruma tepki gösterdiğini açıkladı.

Yapılan açıklamada bu durumun bölgedeki turizmi olumsuz etkilediği belirtilirken, zehirli aslan balığının tüketilmesinin olumsuz sonuçları olduğu vurgulandı. Raporda bölgedeki lokantaların zehirli balıkları müşterilere sattığı da belirtilirken, Latince ismi Lagocephalus Sceleratus olan balon balığının turistlerin sağlığını da olumsuz etkilediği belirtildi. Bu balıklar insan sağlığına zararlı olarak biliniyor.

 
Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin