Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-02-2020 15:38   Güncelleme : 12-02-2020 15:38

Maske satışları patlama yaptı... Adeta yok satıyor

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan corona virüsü nedeniyle tüm dünyada maske satışları arttı

Maske satışları patlama yaptı... Adeta yok satıyor

Şu an da Çin yurt dışından maske talebinde bulunuyor. Basit ameliyathane maskesi dahi zor bulunuyor. Kutusu 50 TL'den 300 TL'ye çıktı" dedi.

Çin’de başlayan ve ülke dışında da yayılmaya başlayan corona virüsü sebebiyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) acil durum ilan ederken birçok kişi de maske ile önlem almaya çalışıyor. Türkiye’deki firmaların aşırı maske ihracatı yapması Türkiye’deki maske stokunun da azalmasına neden oldu. Konuyla ilgili konuşan Bursa Eczacılar Odası Başkanı Okan Şahin ihracatçı firmaların yurt dışına satabilmek için maske arayışında olduğunu ancak bu talebi Türkiye’de karşılayacak üretimin olmadığını söyledi.

FİRMALARIN MİLYONLARCA KUTU TALEBİ VAR

İhracatçı firmaların büyük bir arayış içinde olduklarını söyleyen Bursa Eczacılar Odası Başkanı Şahin şöyle konuştu; “Çin’de maske üretimi durunca Türkiye’deki ihracat firmaları maske arayışına girdi. İhracatçı firmalar bizlerden 1 ila 5 milyon kutu koruyucu maske talebinde bulunuyor. Bu talebi Türkiye’de karşılayacak üretim yok. Yerli firmaların üretimi anca iç piyasaya yetiyor. İhracatçı firmalar şu an maske temin edebilmek için arayış içerisine girmiş durumda.”

Koruyucu maskelerin çeşit çeşit olduğunu vurgulayan Oda Başkanı Şahin, “3M markanın N95 modeli var. Piyasada virüslere karşı özellikle koruyucu olan maske. O markanın o modeli şu an bulunmuyor. Başka markalardan ise tek tük anca bulabiliyoruz. Daha basit olan ameliyatlarda kullanılan maskeler var. Onları da artık az bulabiliyoruz. Ve fiyatları uçmuş vaziyette kutusu 50 TL’ydi bugün 250-300 TL’den satılmakta” diye konuştu.

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İstanbul’da Süper Ay
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Bugün Seçim olsa kime oy verirdiniz
E-Bülten Kayıt