YEREL
Giriş Tarihi : 14-03-2020 16:53   Güncelleme : 14-03-2020 17:52

Koronavirüs Bodrum'u vuracak mı? Belediye Başkanı Ahmet ARAS cevapladı

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, "Biz aslında bu sezndan çok ümitliydik. Bütün yaptığımız çalışmalar buna yönelikti. Elimizden geleni yapacğaız ancak kayıp yaşayacağımız bir gerçek."dedi.

Koronavirüs Bodrum'u vuracak mı? Belediye Başkanı Ahmet ARAS cevapladı

Dünyayı etkisi alına alan koronavirüs Türkyie'yi de etkilemeye başladı. Türkiye'nin yerli-yabancı bir numaralı turizm cenneti olarak görülen Bodrum'da koronavirüs nedeniyle turizmden etkilenecek olan yerlerin başında geliyor. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras "Biz bu sezondan çok ümitliydik. Elimizden geleni yapacağız ama bir kayıp yaşayacağımız söz konusu" dedi.

HALK TV'de soruları yanıtlayan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aaras, sezon için umutlu olduğunu ancak kıstılamalardan dolayı beklentilerde soru işareti olduğunu açıkladı.

İşte Ahmet Aras'ın konuşmasından satırbaşları...

Koronavirüs Bodrum'da nasıl bir etki yarattı?

 "Aslında biz bu senden çok ümitliydik. Bu sene için yaptığımız çalışmalar daha önceki yıllara nazaran daha zengin geçeceği yönündeydi. Yurt içi ve yurt dışı fuarlar, turizm acenteleriyle yaptığımız çalışmalar hep bu yöndeydi. Ancak şimdi koronavirüs diye bir gerçek çıktı. Ancak uluslarasası kısıtlamalar nedeniyle bizim bu sene beklentilerimiz ciddi anlamda değişti"

Koronavirüs Bodrum'da yaz sezonunu etileyecek mi?

"Uluslararası seyahatlerin çok kısıtlanmış olması büyük bir etki yaratacaktır. Virüs nedeniyle insanların ilk vazgeçecekleri şey tatil olacaktır. Riske karşı insanlar toplu alanlarda olmak istemeyecektir, havalimanlarını kullanmak istemeyecektir, uçakta uçmak istemeyeceklerdir. Hiç etkilemeyecek demek doğru olmaz. En az zararla kapatmak istiyoruz. Her zaman için ümitliyiz. Umuyoruz ki yaz aylarında virüsün yayılma hızının da azalmasıyla insanların eski yaşantısına dönemsini bekliyoruz. Aksi halde bu sene için ciddi bir risk bekler bizi"

Rezervasyonlarda iptaller oluyor mu?

"Koronavirüs tek başına bir problem değil. Türkiye'nin içinde bulunduğu politik olaylar da etkili oluyor. Suriye meselesi, İdlib meselesi, mülteciler meselesi gibi konular da turizmi etkiliyor. Şu an için otel ve tatil rezervasyonlarında iptaller yok, ancak yavaşlamalar var. Bodrum çok özel bir yer. Çok fazla etkilenmesini istemyioruz o yüzden bunu söylemek ve düşünmek istemiyorum. Zira turizm ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Umuyorm ki güzel bir sezon geçireceğiz. Ancak kayıp yaşayamayız diyemem "

Halk Bodrum Belediyesi'nden ne istiyor?

"Biz mahallelere ve pazarlara sandıklar koyduk. Mahallelerin majör anlamda ne ihtiyacı var bunları belirliyoruz. Sandıklardaki her talebi değerlendiriyoruz. Halk bizden daha fazla belediye ile iletişim istiyor. daha fazla birlik ve beraberlik istiyor. Yol isteyen var, kreş isteyen var, pazar yeri isteyen var. Kimseyi ayrıtştırmadan tüm istekleri değerlendiriyoruz. Çünkü insanlar bizden görev bekliyor. O yüzden onların arasına girmek, onlarla birlikte olmak bizi memnun ediyor. Emniyetimize, jandarmamıza, kaymakamlığımıza çok teşekkür ediyorum. Çünkü onlarla iletişim problemimiz yok"

Esnafla iletişimleriniz nasıl?

"Ben bir esnaf çocuğuyum. Dedem de babam da esnaftı. Esnaf Bodrum'un gözüdür, kulağıdır, amcasıdır, dayısıdır... Biz esnaflarımıza çok önem veriyoruz. Büyük sermayerele yem etmemek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Uluslararası sermaye en kılcal damarlarımıza kadar girmiş durumda. Ama bu bizim kasabımızın,kırtasiyemizin, züccaciyemizin bitmesine neden oluyor. Bu vahşi kapitalizmin çoğalmasına neden oluyor. Mücadelemiz esnafımızı korumak yolunda"

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin