TÜRKİYE'DE KORONA VİRÜS SON VERİLERİ: SON YAPILAN TEST SAYISI 10 BİN 400   SON VAKA SAYISI 3 BİN 148   BUGÜN VEFAT EDEN KİŞİ SAYISI 75   BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 284   TOPLAM TEST SAYISI 202 BİN 845   TOPLAM VAKA SAYISI 30 BİN 217    TOPLAM VEFAT SAYISI 649   TOPLAM YOĞUN BAKIM HASTA SAYISI 1415   TOPLAM ENTÜBE OLAN HASTA SAYISI 966   TOPLAM İYİLEŞEN HASTA SAYISI 1326

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-03-2020 13:47   Güncelleme : 25-03-2020 14:46

Türkiye'de kaç koronavirüs vakası var? Kaç kişi yaşamını yitirdi? Açılanan veriler doğru mu? Şeffaf bilgi tartışması giderek büyüyor.

Dünyayı kasıp kavuran ve Türkiye'de binlerce kişiye bulaşan koronavirüs salgını ile ilgili tartışmalar giderek büyüyor. Kamuoyu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı verilerin doğruluğunu sorgulamaya başladı. Başta vatandaşlar olmak üzere bir çok kurum #şeffafbilgi etiketi altında mesajlar yağdırmaya başladı.

Türkiye'de kaç koronavirüs vakası var? Kaç kişi yaşamını yitirdi? Açılanan veriler doğru mu? Şeffaf bilgi tartışması giderek büyüyor.

Hekimler, sağlık çalışanları ve toplumun her kesimi adına #ŞeffafBilgi talep etmek üzere sosyal medyada kampanya başlatıldı. Bir çok kurum Türkiye'deki koronavirüs vaka sayısı ve ölüm sayılarının doğruluğunu sorgulamaya başladı. Özellikle son iki gündür açıklanan verilerde bir gariplik olduğu konusunda hemfikir olan kamuoyu açıklanan verilerin şeffaflığı konsunda büyük endişe duymaya başladı. Ayrıca kamuoyu önlemlerin ne kadar alınıp alınmadığı konusunda da kararsız olduğu için sokağa çıkma yasağının gelmesini düşünüyor. Coronavirüs salgını ile mücadele kapsamında evinde kalan Türkiye, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı Türkiye'deki Koronavirüs dolayısı ile hastalanan vaka sayısı ve ölüm sayısı rakamlarının doğruluğunu sorguluyor...

 

Sakınca.com sitesi yaptığı ankette, Türkiye'de açıklanan koronavirüs salgını vaka sayısı ve ölüm sayısı verilerini gerçekçi buluyor musunuz sorusunu sordu. Ankete katılan 6707 kişinin yüzde 34.83'ü Evet rakamlar doğru derken, 65.16'sı Hayır rakamlar gizleniyor oyunu kullandı. Anketlere göre büyük bir kısım Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı rakamları doğru bulmuyor. 

Toplumun önde gelen kurumları da bu doğrultuda şeffaf bilgi paylaşışması konusunda sosyal medyada kampanya başlattı. SAKINCA.COM tüm kurumların şeffaf bilgi talebi kapsamında yaptığı açıklamları bir araya getirdi.

Türk Tabipleri Birliği "Hekimler, sağlık çalışanları ve toplumun her kesimi adına şeffaf bilgi talep ediyoruz" diyerek toplumu salgına mücadeleye katmak için kamuoyunun şeffaf bilgi ile donatılması gerekyior. dedi.  

 


Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM-SEN) ise "Hayat kurtarmak için yurttaşlık hakkımız olan şeffaf bilgi istiyoruz" diyerek vaka sayısı hakkında çevirimiçi bilgi almak istediklerini belirtti.

Günlük olarak toplam vaka sayısı, vefat eden hasta sayısı, şehir ilçe bilgisi, yapılan test sayısı, pozitif / negatif test sayısı, karantina altınan alınan ve çıkan vaka sayısı, her hastanın temas ettiği kişi sayısı gibi bilgileri çevirimiçi olarak yayımlanması gerektiğini belirten EGİTİM-SEN, bu doğrultuda şeffaf bilgi talep etti.


İstanbul Tabip Odası, "Şeffaf bilgi salgınla mücadele bilgilerin paylaşımı ve ortaklaşılması ile yapılırsa sonuç alınır. Tek elde birikimi yanlıştır. Sağlık Bakanlığından vakaların kümelendiği il ve bölgelerin açıklanmasını istiyoruz." diyerek açıklanan verilerin gerçekçi olması konusunda istek yaptı.


Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası "Yoğun bakım ünitelerindeki yatak ve ventilatör sayısı nedir? Koruyucu malzeme stoku ve üretim kapasitesi nedir? Kaç sağlık çalışanına test yapılmıştır? Kaçına pozitif tanı konmuştur?" diyerek bilgi talebinde bulundu.


Kuzey Ormanları Savunması Platformu, Hayat kurtarmak icin yurttaşlık hakkımız olan şeffaf bilgi istiyoruz. Kaç ilde, kaç merkezde test uygulanıyor? Hastaların başvurusu ile test sonuçlanma süresi nedir? Toplam vaka, vefaat eden sayısı, şehir, ilce bulgusu nedir? Bunlar derhal açıklanmalıdır" diyerek bilgi talebinde bulundu.


Halkevleri Platformu, "Karantinaya alınan ve çıkanların sayısı, şehir/ilçe bilgisi, her hastanın temas ettiği kişi sayısı, vakaların cinsiyet ve yaş bilgisi, vakaların kaynakları nedir? Yurttaşlık hakkı olarak şeffaf bilgi istiyoruz!" diyerek gerçek rakamların açıklanmasını istedi.


Halkın Mühendisleri, Mimarları, Şehir Plancıları platformu olan Politeknik, "Hakikati söylemediğinizi biliyoruz! Şeffaf bilgi istiyoruz" mesajı göndererek gerçek rakamların kamuoyuna açıklanması çağrısında bulundu.

Devrimci Sağlık İş "Sağlık çalışanlarının maddi koşullarında iyileştirme yapılacak denildi İyileştirmeden ayrımcılık çıktı.. Sağlık Çalışanları Arasında Ücret Desteğinde Ayrımcılık Yapmayın!' Şeffaf bilgi ve eşit haklar vermediğiniz sağlık emekçileriyle bu virüsü yenemezsiniz." diyerek hem sağlık sekömtründeki iyileştirmeye hem de şeffaf bilgi açıklanması konusunda çağrı yaptı.


Ankara Dişhekimleri Odası, "Toplam vaka sayısı, Yapılan test pozitif/negatif sayısı, Karantinaya alınan ve çıkanların sayısı, Şehir/ilçe dağılımı, Her hastanın temas ettiği kişi sayısı,  Cinsiyet ve yaş dağılımı, Vefat eden hasta sayısı ile ilgili şeffaf bilgi istiyoruz." diyerek gerçek rakamların açıklanması konusunda vurgu yaptı.


Eskişehir Tabip Odası, "Halk için, hekimler için, sağlık çalışanları için şeffaf bilgi istiyoruz" diyerek yetkililerin dikkatini çekmeye çalıştı.


Şanlıurfa Tabip Odası, "Bugüne kadar kaç hekim, sağlık çalışlanı enfekte olmuştur? Şeffaf bilgi istiyoruz" diyerek notunu paylaştı.


ŞPO Şehir Plancıları Odası Genel Merkezi, "Toplumu salgınla mücadeleye katmanın yolu şeffaf bilgiye sahip olmaktır" diyerek bilgi talebinde bulundu. 


VATANDAŞ NE DİYOR?

Kamuoyu da açıklanan verilerin doğruluğu konusunda ikileme düştü. Kimi kesim rakamların doğru açıklandığını düşünse de büyük kesim Bakanlığın açıkladığı verilerin doğru olmadığı konusunda hemfikir...

İşte vatandaşın attığı mesajlardan bazıları...

seza1 seza10 seza11 seza12 seza13 seza14 seza2 seza3 seza4 seza5 seza6 seza7 seza8 

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Koronavirüs'ün en fazla olduğu şehir İSTANBUL
E-Bülten Kayıt