GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-03-2020 18:56   Güncelleme : 25-03-2020 20:08

Son Dakika! Bakanlık açıklamayı yaptı. Beklenen oldu ve okul tatili uzatıldı. İşte alınan kararlar...

Türkiye'yi etkisi altına alan koronavirüs salgını sonrası Milli Eğitim Bakanlığı Bilim Kurulu önerisi ile okulları 2 hafta tatil etmişti. 1 haftayı tatil olarak geçiren öğrenciler, bu haftaya ise uzaktan eğitim ile devam ediyor.

Son Dakika! Bakanlık açıklamayı yaptı. Beklenen oldu ve okul tatili uzatıldı. İşte alınan kararlar...

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs (corona virüsü) Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un da katılımıyla toplandı. Kritik toplantıda okul tatilinin uzayıp uzamayacağı gündeme alınacak ve karara bağlanacak. Erdoğan karar için Bilim Kurulu'nu işaret etmişti. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Twitter hesabı üzerinden yayınladığı bakanlarla görüşmesinin yer aldığı videoda tatilin uzatılmasının sinyalini vermişti. Beklenen oldu ve tatil uzadı...

BAKAN KOCA'NIN AÇIKLAMALARI

"Bu hastalığa karşı elimizde güçlü bir koz var o da yakalanmamak. Koronavirüs karşısında biz irade sahibiyiz. Tokalaşıp tokalaşmamakta , misafirliğe gidip gitmemekte, dışarı gidip gitmemekte, temizlik yapıp yapmamakta, arkadaşlarla buluşup buluşmamakta irade sahibiyiz. Hiç bir sağlık kurumu hiç bir hekim size virüsün bulaşmasını önleyemez. Bunu önlemenin tek yolu evinizde durarak ve temastan kaçınarak olmaktadır. Bu mücadelede devletimiz güçlüdür. Devletimiz diğer ülkelere oranla çok daha fazla güçlüdür. İnsan sayısının arttığı her ortam riskin arttığı ortamdır. Büyük şehirlerde daha çok dikkat etmek gerekyior. Gençlerimize sesleniyorum. Riske girmeyin. Sabah sizi evden uğurlyanlar akşam ne ile karşılaşacaklarını bilmiyorlar. Aracılık etmeyin. Dışarda bir dünya var ama siz de evinizde bir dünya kurun. Yaşı bana yakın olanlara ve benden büyük olanlara da seslenmek istiyorum. Virüs yaşlı genç ayrımı yapmıyor. Sevdiklerimizle yakınlarımızla ölzemlerimizi telefonla giderelim. Hasretin kısa sürmesini istiyorsak tavsiyelerime uyun."

ÇOCUKLARA DA SESLENDİ

"Sevgili çocuklar dışarıda oyun oynamaya ara verin. Bu oyunları evde oynayın. Evinize gelen misafirlere sarılmayın. Bunu bir tatil olarak görmeyin. Okul devam ediyor. Verilen ödevleri devam edin."

VAKA SAYILARI ARTIK DİJİTAL OLARAK VERİLECEK

"Bugün itibarıyla vaka sayıları her gün güncellenerek vaka sayısı, yoğun bakım rakamları, hayatını kaybedenlerin sayısını vereceğiz"

30 NİSAN'A KADAR OKULLAR TATİL EDİLDİ

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK'UN AÇIKLAMALARI

"Cumhurbaşkanı başkanlığımızda bir toplantı gerçekleştirdik. Milli Eğitim Bakanlığı olarak meseleyi değerlendirme fırsatımız oldu. Bu bağlamda MEB olarak mesleye çocukların sağlığı olarak bakıyoruz."

"MEB uzaktan eğitim ile bu hafta test hatasını yapmıştı. Ancak önümüzdeki haftadan itibaren çok daha kapsamlı bir eğtim yapılacak. Ayrıca yüz yüze eğitim ve telafi konularını da değerlendiriyoruz. Anne babalara seslenmek isterim ki çocukların her türlü eğitsel ihtiyaçları konusunda hazırlıklarımızı yapmaktayız. Gereğini yapacğaımızdan kuşkunuz olmasın.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: "(Özel okul ücretleri) Bu konu özel okul temsilcileriyle görüşmemizde gündeme geldi. Telafi edileceği için problem çıkacağını sanmıyorum."

TATİL 30 NİSAN'A KADAR UZATILDI

"30 Nisan'a kadar okulların tatil olmasını kararlaştırdık. Uzaktan eğitimin de bu çerçevede olmasını karar verdik"

"Telafi eğitimi olarak planladığımız bütün eğitim çalışmalarında yazın ya da hafta sonu olabilir, ücretli öğretmenlerimiz görev alabilir. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor."

SINAVLAR NE OLACAK?

"Sınavların ertelenip ertelenmemesi ortaya çıkacak kararlara bağlı. Bizim bunlarla ilgili senaryolarımız varr. Örneğin LGS sınavının nasıl olacağı  ile ilgili 3 senaryo var önümüzde. İsteğimiz çocukların bu sınavlarla ilgili stres yapmaması. Şuna emin olun ki sınavlar sadece bugüne kadar yüz yüze eğitim ile alınan derslerden olacaktır"

 

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin