SAĞLIK
Giriş Tarihi : 19-05-2020 14:07   Güncelleme : 19-05-2020 14:07

Dünya genelinde korona virüse bağlı vaka sayısı 5 milyon rakamına dayandı

Dünya üzerinde korona virüs salgınının hızla bulaşması sonucu 5 milyona yakın insana hastalık bulaştı.

Dünya genelinde korona virüse bağlı vaka sayısı 5 milyon rakamına dayandı

İran’da korona virüs bilançosu artıyor

İran’da son 24 saatte korona virüs nedeniyle 62 kişinin daha hayatını kaybetmesi sonucu salgında ölenlerin sayısının 7 bin 119'a yükseldi. Ülkedeki vaka sayısı ise 124 bin 603 olarak açıklandı.

Advert

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, ülkedeki korona virüs vakalarına ilişkin son istatistikleri paylaştı. Son 24 saatte 2 bin 111 kişinin korona virüs testinin pozitif çıktığını söyleyen Cihanpur, salgın nedeniyle 62 kişinin de hayatını kaybettiğini ifade etti. Cihanpur, son verilerle birlikte ülkedeki toplam onaylanmış vaka sayısının 124 bin 603'e, ölenlerin sayısının ise 7 bin 119'a yükseldiğini açıkladı.
Ülkede toplam 97 bin 173 hastanın virüsü yenerek taburcu olduğunu aktaran Cihanpur, 2 bin 698 kişinin ise durumunun ağır olduğunu ve yoğun bakımda tedavi gördüğünü belirtti.

Singapur Sağlık Bakanlığı, yanlış sonuç gönderdiği 357 korona hastasından özür diledi

Singapur Sağlık Bakanlığı, ikinci korona virüs testinin pozitif çıktığına dair mesaj atılan 357 kişiden özür diledi.
Singapur’da, ikinci kez korona virüs testi yaptıran 357 kişi korkutan bir sonuç aldı. Singapurlu yetkililer tarafından gönderilen, test sonucunun pozitif çıktığına ilişkin mesajda yanlışlık yapıldığı ortaya çıktı. Yetkililer, yanlış mesaj gönderildiğini ifade ederek 375 kişiden özür diledi. Singapur Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Sistemimizin verimliliğini artırmaya çalışırken sistemde bir problem yaşandı. Meydana gelen teknik hata sonucu yanlış mesajlar gönderildi” ifadeleri kullanıldı. Bu durumun oluşturduğu rahatsızlık ve endişe için özür dileyen Singapurlu yetkililer, hatalı mesaj gönderilenlere doğru bilgilendirmenin yapıldığını dile getirdi.
Singapur'da 28 bin 794 korona virüs vakası ve 22 can kaybı kaydedildi.
Singapur’da ilan edilen karantina 1 Haziran’a kadar sürecek.

ABD'de korona virüsten ölenlerin sayısı 92 bine yaklaştı

ABD'de korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle bin 35 kişinin daha hayatını kaybetmesi ile ülkede ölü sayısı 91 bin 981’e ulaştı.
Korona virüs salgınından en fazla etkilenen ülke olan ABD’de bilanço ağırlaşıyor. Ülkede korona virüs nedeniyle bin 35 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle can kaybı 91 bin 981'e, toplam vaka sayısı ise 22 bin 630 artışla 1 milyon 550 bin 294’e yükseldi. ABD'de salgından en çok etkilenen eyalet olan New York'ta vaka sayısı bin 419 artışla 361 bin 266, ölü sayısı 155 artışla 28 bin 480'e yükseldi. New York'un ardından en fazla vakanın görüldüğü New Jersey eyaletinde ise hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bin 448’e, vaka sayısı ise 150 bin 87’ye ulaştı. En fazla vakanın görüldüğü eyalet sıralamasında üçüncü sırada yer alan Illinois'de ise Covid-19 vaka sayısı 96 bin 485 olarak kayıtlara geçerken, 4 bin 234 kişi hayatını kaybetti. Massachusetts eyaletinde vaka sayısı 87 bin 52’ye, hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 862'ye yükseldi. California eyaletinde vaka sayısı 81 bin 711'e, ölü sayısı 3 bin 321’e yükseldi. Pensilvanya eyaletinde vaka sayısı 66 bin 674 olurken, virüse bağlı can kaybı sayısı 4 bin 668’e yükseldi. Michigan'da vaka sayısı 51 bin 915’e ulaşırken, hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 915 olarak açıklandı.

Beyaz Saray, Trump’ın sıtma ilacı kullandığını doğruladı

Beyaz Saray Doktoru Sean P. Conley, ABD Başkanı Donald Trump'ın yardımcılarından birinde korona virüs tespit edilmesinin ardından önlem amaçlı hidroksiklorokin adlı sıtma ilacını kullanmaya başladığını doğruladı.
Korona virüs salgınından en fazla etkilenen ülke olan ABD’de vaka sayısı ve can kaybı sayısında artış yaşanırken, ABD Başkanı Donald Trump açıklamaları ile şaşırtmaya devam ediyor. Trump, korona virüse iyi geldiği iddia edilen Hidroksiklorokin ilacını haftalardır kullandığını açıkladı. ABD Gıda ve İlaç Ofisi’nin daha önce tehlikeli olduğunu duyurduğu sıtma ilacını öven Trump, “Bu ilacı ne kadar insanın aldığını bilseniz şaşarsınız. Hastanelerde salgınla mücadele eden sağlık çalışanlarının büyük bir kısmı da bu ilacı kullanıyor” dedi.
Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Başkanı Trump, “Ben de hidroksiklorokin alıyorum. Evet şu anda alıyorum, birkaç hafta önce almaya başladım ve o zamandan beri alıyorum. Çünkü bu iyi bir şey ve hakkında iyi şeyler duydum. Her gün bir hap alıyorum” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray’dan açıklamada
Beyaz Saray Doktoru Sean P. Conley, Başkan Trump’ın önlem amaçlı hidroksiklorokin sıtma ilacını kullandığını doğruladı. Sean P. Conley, yaptığı yazılı açıklamada, “Başkan Donald Trump'ın yardımcılarından birinde Covid-19 tespit edilmesinin ardından, risklerinin yanında faydasının daha çok olması nedeniyle önlem amaçlı hidroksiklorokin sıtma ilacını kullanmaya başladı” ifadelerini kullandı. Doktor Conley, Başkan Trump'ın günlük olarak test yaptırdığını ve sağlık durumunun çok iyi olduğunu belirterek, "Trump ile hidroksiklorokin ilacının yararları ve zararlarına yönelik yaptığımız çeşitli görüşmelerin ardından, bu ilacı kullanmanın muhtemel yararlarının, daha fazla olacağını gördük” dedi.
Conley, ülkede Covid-19'a karşı tedavi geliştirme çalışmalarını da yakından takip ettiklerini, ileriki zamanda bir tedavi yöntemi geliştirilmesi durumunda bunu da kullanabileceklerini ifade etti.

Rusya’da vaka sayısı 300 bine yaklaştı

Rusya’da bildirilen yeni vaka sayılarının ardından ülke genelinde toplam korona virüsü vaka sayısı 300 bine yaklaştı.
Korona vaka sayısı bakımından dünya sıralamasında ABD’nin ardından ikinci sırada yer alan Rusya’da bilanço artıyor. Ülkede son 24 saatte bildirilen 9 bin 263 vaka sayısıyla birlikte toplam vaka sayısı 299 bin 941’e yükseldi. Son 24 saatte yaşanan 115 can kaybı ile hayatını kaybedenlerin sayısı ise 2 bin 837 olarak açıklandı. Ülke genelinde iyileşen hasta sayısı ise 76 bin 130’a yükseldi.
Korona virüs salgınının başlangıcından bu yana ülke genelinde yapılan test sayısı 7 milyon 300 bini aştı. Son 24 saatte 205 binden fazla test yapılırken, 267 bin 663 kişi de korona virüsü şüphesiyle gözetim altında tutuluyor.
Uzun süren karantina sonucunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından yapılan açıklamada, 12 Mayıs tarihiyle karantina uygulamasının gevşetileceği ve bazı iş yerlerinin açılacağı duyurulmuştu. Ülkede eğitim ve öğretime verilen mola devam ederken, yabancıların ülkeye girişi süresiz olarak yasaklandı. Restoranlar, kafeler, spor salonları, hamamlar karantina sebebiyle kapalı bulunuyor.
Öte yandan Putin, Rusya Federasyonu’na bağlı Dağıstan Cumhuriyeti’nin yönetimiyle internet üzerinden video konferans yoluyla bir toplantı gerçekleştirmiş ve yaklaşan Ramazan Bayramı sebebiyle Müslümanlara seslenerek bayramda evde kalmaları gerektiğini ifade etmişti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
Uçak seferleri ne zaman başlıyor? Hangi tarihte uçuşlar başlayacak?
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Hükümetin Korona Virüs Salgını yönetimini nasıl buluyorsunuz?
E-Bülten Kayıt