YAŞAM
Giriş Tarihi : 02-06-2020 17:07   Güncelleme : 02-06-2020 17:07

ŞOK rakam açıklandı. İşte 1 Haziran'da AVM'leri ziyaret eden kişi sayısı

1 Haziran itibarıyla Türkiye genelindeki alışveriş merkezlerinin (AVM) tümü kapılarını açtı. Sozcu.com.tr'ye konuşan Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, 11 Mayıs'ta 420 olan açık AVM sayısının 436'ya yükseldiğini belirtti. Altaş, 11 Mayıs'ta normalin yüzde 20'si seviyesinde olan ziyaretçi sayısının 1 Haziran'da yüzde 40'a yükseldiğini söyledi. 11 Mayıs'ta 1 milyon 226 bin olan AVM'leri ziyaret eden kişi sayısı, 1 Haziran'da yaklaşık 2,6 milyon oldu. Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, 1 Haziran'da hazır giyimde ortalama ciroların normalin yüzde 20-25'i seviyelerinde kaldığını, yakında bir kampanya başlatacaklarını söyledi.

ŞOK rakam açıklandı. İşte 1 Haziran'da AVM'leri ziyaret eden kişi sayısı

1 Haziran Pazartesi (dün) itibarıyla ekonominin yeniden açılması sürecinde ikinci aşamaya geçilirken, Türkiye genelinde alışveriş merkezlerinin (AVM) tamamı açılmış oldu.

11 Mayıs’ta Türkiye genelindeki 436 AVM’nin 420’si açılırken, 1 Haziran itibarıyla kapalı AVM kalmadı.

Sozcu.com.tr'ye konuşan Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, 11 Mayıs’ta ziyaretçi sayısında normal döneminde yaklaşık yüzde 20’sine ulaştıklarını, 1 Haziran’da ise oranın yaklaşık yüzde 40’a yükseldiğini söyledi.

11 Mayıs’ta Türkiye genelindeki AVM’leri 1 milyon 226 bin kişi ziyaret etmişti. 1 Haziran’da rakam yaklaşık 2,6 milyon oldu.

MAĞAZALARIN BÜYÜK KISMI AÇILDI

Altaş, 11 Mayıs’ta AVM’lerdeki mağazaların yaklaşık yüzde 50’si açılırken, bu oranın 1 Haziran’da restoranlar hariç yüzde 90’a ulaştığını söyledi.

Altaş, 11 Mayıs’ta ortalama ciroda normale göre yüzde 40 olan oranın 1 Haziran’da yüzde 55-60 aralığına yükseldiğini belirtti.

Corona virüsü salgını nedeniyle AVM'lerin çoğu Mart ayından itibaren kapılarını kapatmıştı. Hükümet, 11 Mayıs itibarıyla AVM'lerin önlem alarak açılabileceği yönünde tavsiye kararı almıştı.

Kiralarda indirim ve ciroya endeksleme konusunda bazı AVM’lerde sorununun sürdüğünü ve bu yüzden bu yerlerde mağazaların açılmadığını söyleyen Öncel, “En büyük sorun düşük talep. Son açıklanan kredi paketinin bir canlanma getirmesini, yavaş yavaş toparlanma olmasını bekliyoruz” dedi.

Öncel ayrıca, talebi artırmak için yakın zamanda “İhtiyaçlarını erteleme, mağazalarına sahip çık” eksenli bir kampanya başlatacaklarını dile getirdi.

 

Serenay ÖZEL / İçerik Editörü
serenay@sakinca.com
@OzelSerenay