GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-09-2020 12:04   Güncelleme : 13-09-2020 12:04

AB’den Türkiye ve Yunanistan'a Doğu Akdeniz uyarısı

Bütün dünya Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilimi izlerken, AB Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell, Financial Times'a konuştu. Borrell, "Doğu Akdeniz'de gerilim katlanarak artıyor ve sözlerin ötesine geçecek bir çatışma riski var" ifadesini kullandı.

AB’den Türkiye ve Yunanistan'a Doğu Akdeniz uyarısı

Doğu Akdeniz’de gerilim tırmanırken, Avrupa Birliği’nin tepe isminden kritik açıklamalar geldi… AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Financial Times’a açıklamalarda bulundu.

Son dönemde hem Belarus hem de Doğu Akdeniz ile ilgili ciddi krizler yaşayan Avrupa Birliği’nin üst düzey yetkililerinden olan Borrell, “Avrupa Birliği, 24 Eylül’de başlayacak Brüksel’deki zirvede Türkiye’ye yaptırımı konuşulabilir” ifadesini kullandı.

Borrell, AB’nin komşularında son aylarda tansiyonun yüksek olduğunu söylerken, “Son 10 ay içerisinde Libya’dan Belarus’a bizim komşularımız yangın yerine döndü. Tahmin edebileceğimden çok daha kötü bir hale dönüştü her şey” dedi.

ÇATIŞMA RİSKİ YÜKSEK
AB bünyesindeki 5 yıllık görevine Aralık ayında başlayan Borrell, “Doğu Akdeniz’de Yunanistan, Türkiye ve Rum Kesimi arasındaki gerilim katlanarak artıyor ve sözlü atışmanın çok ötesine geçecek bir çatışma riski yüksek” ifadesini kullandı.

Michael Peel ve Ben Hall imzalı haber için görüş bildiren fakat ismini açıklamak istemeyen bazı AB diplomatları ise Rum Kesimi’nin AB’nin elini kolunu bağladığını öne sürdü.

Yetkililer, “Rum Kesimi, Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını garanti altına almak için Belarus’un listesini tutuyor” ifadesini kullandı. Financial Times’a konuşan bir Rum yetkili ise, “Biz böyle bir şey yapmıyoruz. Sadece bu listedeki önerileri uygulayacak bürokratik kapasitemiz yetersiz” açıklamasını yaptı.

Erdem TALAYHAN / İçerik Editörü
erdem@sakinca.com
@sakinca_dunya