SAĞLIK
Giriş Tarihi : 13-09-2020 14:26   Güncelleme : 13-09-2020 14:31

Erzincan’da 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunanlara günde 7 saat sokağa çıkma yasağı

ERZİNCAN'da yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunanların 11.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkmaları yasaklandı.

Erzincan’da 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunanlara günde 7 saat sokağa çıkma yasağı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında yeni yasaklar da art arda geliyor. Son olarak Erzincan'da sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.

Erzincan Valisi Mehmet Makas başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, il genelinde salgını önlemek amacıyla başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere tedbirlere yeterince uyulmamasının hastalığın yayılım hızını artırması ve toplum sağlığını riske atması nedeniyle çeşitli kararlar aldı.

65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunanlar...

Bu kapsamda 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların 11.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkmaları yasaklandı. 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların pazar yerleri, alışveriş merkezleri, kulüp ve dernek binaları, lokallere girişlerine, cenaze törenleri, düğün ve nikah merasimlerine katılmalarına izin verilmeyecek.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca alınan diğer kararlar ise şöyle:
“Alışveriş merkezleri, pansiyon ve otellerin girişlerinde HES kodu sorgulaması yapılarak, durumu uygun olmayanların girişlerine müsaade edilmemesi ve kolluk kuvvetlerine bildirilerek gerekli tedbirlerin alınması. Alınan kararlara uymayanlara idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin TCK'nin 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması.”

Erdem TALAYHAN / İçerik Editörü
erdem@sakinca.com
@sakinca_dunya