GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-09-2020 17:04   Güncelleme : 14-09-2020 17:04

Öğrenciler ile ev sahipleri corona yüzünden karşı karşıya

Eskişehir'de üniversite öğrencileri ile ev sahipleri karşı karşıya. Pandemiden dolayı yüz yüze eğitimin ertelenmiş olması sebebiyle öğrenciler evlerinden çıkmak isterken ev sahipleri kontratları olduğunu savunuyor. Hukuka göre öğrenciler sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda.

Öğrenciler ile ev sahipleri corona yüzünden karşı karşıya

Corona virüsü salgını nedeniyle Eskişehir'de öğrenciler ile ev sahipleri arasında kiraladıkları evlerim tahliyeleri konusunda anlaşmazlıklar yaşanıyor. Geçtiğimiz hafta Anadolu Üniversitesi (AÜ), Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) ve Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) yönetimleri 2020-2021 Güz döneminde uygulanacak olan eğitim modeli için vaka sayılarının artması nedeniyle örgün eğitimin bütünüyle uygulanabilir olmadığı yönünde ortaklaşa aldıkları kararı açıklamışlardı.

Karar sonrası Eskişehir'deki üniversitelerde okuyan öğrenciler kaldıkları apartları ve kiraladıkları evleri boşaltmak istediler. Geçtiğimiz öğretim yılında da virüs salgını nedeniyle kiraladıkları evleri kullanamayan öğrenciler bu yıl da eğitimin uzaktan yapılacak olması kararı sonrası boş yere kira ödememek için kiralamış oldukları evleri tahliye etmek istediler. Bazı öğrenciler mülk sahipleri ile anlaşarak kira kontratlarını feshetmeyi başarırken bazı mülk sahipleri ile öğrenciler arasında krizler yaşanıyor.

Eskişehir Emlak Komisyoncuları Oda Başkanı Gazi Çelik, öğrenci evi adı verilen 1+1 evlere talebin şu anda hiç olmadığını belirterek, “Okulların ilk yarı yıl döneminin ertelenmesiyle birlikte öğrenci evlerine talep yok şu anda. Kiralık ev fiyatlarında da dolayısıyla bir artış söz konusu değil. Özellikle Eskişehir'deki 3 üniversitemizin bulunduğu bölgelerdeki evlerle birlikte öğrencilere hizmet vermek için kiralanan esnaf dükkanlarına ilgi oldukça azaldı. Bu bölgelerde hem ev hem de dükkan bulmak şu anda çok kolay. Bu bölgede halen esnaflık yapanlar da durumdan çok fazla etkilendiler” dedi.

MÜLK SAHİBİ – ÖĞRENCİ ANLAŞMAZLIĞI YAŞANIYOR

En büyük problemlerden bir tanesini de mülk sahipleri ile öğrenciler arasında yaşanan krizler olduğunu belirten Çelik, “Bunun nedeni de ev sahipleri ile öğrenci arasındaki devam eden kira kontratları. Üniversitelerin almış olduğu karar sonrası yakından eğitim olmaması nedeniyle Eskişehir'de öğretim gören öğrenciler Eskişehir'e gelmeyecek olması ve dolayısıyla boşuna kira ödememek için kiraladıkları evleri boşaltmak istiyorlar. Bazı ev sahipleri kiracı öğrencileri ile karşılıklı anlaşarak kira kontratlarını feshederken bazıları ise anlaşamayabiliyor. Borçlar Kanunu’na göre mülk sahipleri kira alacaklarını istemek durumundalar.

Mülk sahipleri haklı olarak kira kontratına göre alacağını isterken, öğrenciler de haklı olarak kullanmayacakları yer için kira ödemek istemiyorlar. Kontratlar ancak her iki tarafın anlaşması sonucunda feshedilebilir. Anlaşmazlıklar durumunda taraflar Borçlar Kanunu’na göre mahkemeye başvuruyorlar. Kontrattaki kira başlama ve bitiş tarihi geçerlidir. Her iki taraf buna uymak durumundadır. Kiracıysa ödemek, mülk sahibiyse tahsil etmek durumundadır. Ancak taraflar ya anlaşırsa ya da bir genelge çıkartılarak bu durum çözülebilir diye düşünüyorum” diye konuştu.

Erdem TALAYHAN / İçerik Editörü
erdem@sakinca.com
@sakinca_dunya