GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-09-2020 18:46   Güncelleme : 24-09-2020 18:46

Ankara kulislerinde dolaşan iddia sigara tiryakilerini üzecek... Sokakta toplu alanlarda sigara içmek yasaklanacak!

Kovid-19 nedeniyle maske takmak bir çok ilimizde zorunlu hale geldi. Sigara içen tiryakiler de sigara içmek için maskelerini çene altına alıyor. Bu durum virüsün yayılmasındaki bulaş riskini oldukça arttırıyor. Kastamonu ve Gümüşhane'de sokakta sigara içmek yasaklandı. Yasağın büyük şehirlere de geleceği iddia ediliyor...

Ankara kulislerinde dolaşan iddia sigara tiryakilerini üzecek... Sokakta toplu alanlarda sigara içmek yasaklanacak!

Kastamonu Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulunun, Vali Avni Çakır başkanlığında koronavirüs salgını ile ilgili alınacak tedbirleri görüşmek üzere toplandığı bildirildi. Başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere alınan tedbirlere yeterince riayet edilmemesinin hastalığın yayılım hızını arttırdığı ve toplum sağlığının riske atılması nedeniyle bazı kararların alındığı kaydedildi. Buna göre tüm kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerde vatandaşların Hayat Eve Sığar (HES) kodları sorgulanacak ve uygulamanın onay verdiği kişilere izin verilecek. Sorgulama neticesinde karantina ya da izolasyon altında olması gerektiği anlaşılanlar, daha önce tespit edilen yurtlarda izolasyon altında tutulacak.

Açıklamada ayrıca, halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde sigara içmenin yasaklandığı belirterek, "Halkın yoğun olarak bulunduğu meydanlar, parklar, sıraya girilmesi gereken yerler (banka, PTT, noter, şehir içi toplu taşıma araç durakları, ATM’ler, fatura ödeme yerleri vb.) ile semt pazarlarında pazarcı esnafı ve ürün satışı yapan köylüler haricinde sigara içilmesinin yasaklanmasına karar verilmiştir" ifadesi kullandı.

Gümüşhane'de de sigara içmek yasaklandı

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu, kentte salgının önlenmesine yönelik çalışmaları değerlendirdi.

İlde yürütülen çalışmalara ilave tedbirlerin tartışıldığı toplantıda, caddelerde sigara dumanının üflenmesi nedeniyle diğer vatandaşlara virüsün bulaşma riskinin artması nedeniyle il merkezinde, vatandaşların yoğun olarak kullandığı alanlara ilişkin yeni kararlar alındı.

Kararlar kapsamında, Atatürk ve Cumhuriyet caddeleri ile Zafer Meydanı'nda kahvehane ve çay ocaklarının önlerindeki sigara içilebilir açık alanlar dahil COVID-19 salgınını önlemek, bulaşmayı azaltmak, maskelerin düzgün biçimde kullanılmasını sağlamak amacıyla 18 Eylül'den itibaren salgın dönemi boyunca sigara içmenin, kıraathane, kahvehane ve çay ocakları gibi iş yerleri dışına (kaldırım, yol, boş alan vb.) oturmak amacıyla masa, sehpa, tabure, sandalye konulmasının, çay ve benzerlerinin servisinin yasaklanması kararlaştırıldı.

Kararlara aykırı davranan kişilere idari yaptırım uygulanacağı bildirildi.

Yasaklar büyükşehirlere de gelecek iddiası

Ankkara kulislerinde dolaşan iddiaya göre, İstanbul, İzmir, Ankara başta olmak üzere bir çok büyükşehirde sokakta topluma açık alanlar olan taksi durakları, otobüs durakları, açık alan kafeler, restorantlar, çay-kahve servisi yapan dış mekanlar, meydanlar, parklar, sıraya girilmesi gereken yerler (banka, PTT, noter, şehir içi toplu taşıma araç durakları, ATM’ler, fatura ödeme yerleri, semt pazarları, esnaf dükkan önleri, açık otoparklar gibi bir çok alanda sigara içmek yasaklanacak.

Erdem TALAYHAN / İçerik Editörü
erdem@sakinca.com
@sakinca_dunya