SAĞLIK
Giriş Tarihi : 23-02-2021 10:01   Güncelleme : 23-02-2021 00:31

Prof. Dr. Osman ERK SAKINCA okurları için yazdı... Grip ve Zatürre aşısı koronaya karşı korur mu? Aşı yaptırmak gerekir mi?

Zatürre aşısı koronaya karşı korur mu? Aşı yaptırmak gerekir mi? Hastalıktan korunmak için ne yapmalı? Grip ve zatürre aşısı yaptırmalı mı? Prof. Dr. Osman ERK SAKINCA okurları için yazdı

Prof. Dr. Osman ERK SAKINCA okurları için yazdı... Grip ve Zatürre aşısı koronaya karşı korur mu? Aşı yaptırmak gerekir mi?

Pnömoni; halk arasında bilinen adıyla ‘zatürre’ bakteri ve virüslerle akciğer dokusunun iltihaplanması sonucu ortaya çıkan acil bir infeksiyon hastalığıdır. Özellikle kış aylarında olmak üzere dünya nüfusunun %5-10’unu yani 400-500 milyon kişiyi etkileyerek önemli bir sağlık problemine yol açar ve 2-4 milyon kişinin ölümüne sebep olur. Yüzyıl önce en sık ölüm nedeni iken antibiyotiklerin ve aşının bulunması ile sıklığı azalmasına rağmen yine de en öldürücü infeksiyon hastalıklarından biridir.

Grip ve zatürre kış aylarının en sık görülen iki hastalığıdır. Grip özellikle yaşlılarda zatürreye yol açabilir. Bazen de grip sonrası ortaya çıkan solunum yollarındaki değişiklikler ve bağışıklık sisteminin bozulması sonucu...

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ