SAĞLIK
Giriş Tarihi : 14-10-2020 14:04   Güncelleme : 14-10-2020 14:04

Sahte içkinin belirtileri belli oldu... Dikkat bu belirtiler sizde varsa hemen hekime başvurun

Sahte içkinin 'bulanık görme' şikayetiyle ortaya çıktığını ifade eden Prof. Dr. Ahmet Aydın, "Sahte ve normal içki arasındaki farkın anlaşılması mümkün değil. Kişi görme bulanıklığı hissettiği anda soluğu bir sağlık kuruluşunda almalı.Çünkü çay bardağının dibinde bulunan 15 mililitrelik saf metil alkol bir insanı öldürmek için yeterli" dedi.

Sahte içkinin belirtileri belli oldu... Dikkat bu belirtiler sizde varsa hemen hekime başvurun

Türkiye genelinde sahte içkiden 12 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle son bir haftada ölü sayısı 45'e yükseldi. Sadece İstanbul’da yapılan operasyonlarda 12 bin ton 360 litre etil alkol ile 2 bin 393 litre sahte içki ele geçirildi. Uzmanlar sahte ve normal içki arasındaki farka dair önemli bilgiler verdi.

Ayırt etmek mümkün değil
Sahte içkide metil, normal içkide ise etil alkol olduğunu ifade eden uzmanlar "Öldüren sahte içkinin içinde metil alkol var. Halbuki normal içkilerin içerisinde etil alkol bulunuyor. İçkinin etil alkol ya da metil alkolden yapıldığını ayırt etmek ise mümkün değil. Etil alkolde bu bir süre sonra geçer. Ancak metil alkolde bu daha uzun sürer. Sahte içkinin ilk zehirlenme belirtisi gözleri vurmasıdır” diye belirtti.

Alkolün verdiği etkiyle 'görme bulanıklığı' yaşandığını uzmanlar sahte alkolün öncelikle gözleri harap ettiğini, çok küçük miktarda bir alkolün bile ölüme yol açtığını belirtti. Çay bardağının dibinde bulunan 15 mililitrelik saf metil alkol bir insanı öldürmek için yeterli olduğunu açıklayan uzmanlar, küçük miktarda alkolü bile göz harabiyetine yol açtığını bu kişilerin derhal doktor gözetimine girmesi gerektiğini belirtti.

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin