EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-11-2020 19:28   Güncelleme : 09-11-2020 20:09

Berat Albayrak'ın istifası kabul edildi mi? Piyasalardaki tedirginlik sürerken açıklama AKP sözcüsü Ömer Çelik'ten geldi

AK Parti MYK, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında AK Parti Genel Merkezi'nde toplandı. Berat Albayrak’ın istifasının kabul edilip edilmediği de merak ediliyor. Toplantı sonrası açıklama yapan AKP sözcüsü Ömer Çelik merak edilenleri açıkladı.

Berat Albayrak'ın istifası kabul edildi mi? Piyasalardaki tedirginlik sürerken açıklama AKP sözcüsü Ömer Çelik'ten geldi

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Parti genel merkezindeki basına kapalı toplantı, saat 17.30'da başladı. Resmi açıklama saat 19:20'de geldi 

Tüm Türkiye'nin merakla Berat Albayrak istifası konusunu beklerken, Ömer Çelik konuşmaya bambaşka yerlerden başladı. Cumhurbaşkanının seyahatleri ve programından bahseden Çelik herkesi şaşırttı.

Tüm Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifasına kilitlendi. İstifanın kabul edilip edilmediği henüz belli olmazken, MYK sonrası bu konuya ilişkinde bir açıklama geldi.

AKP SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK'EN AÇIKALAMA

Ömer Çelik, "Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifası doğru mu değil mi bu konuyla ilgili açıklama yapmam doğru değildir. Kabul edip etmeme, göreve getirip getirmeme gibi konuyu Cumhurbaşkanlığı kabinesi açıklayacakır. Bu konuyu Cumhurbaşkanımız insiyatifi dahilinde açıklayacaktır"

Gazetecilerin ısrarla istifanın doğru olup olmadığı sorusuna Çelik, "Konuşmamda belirttim, göreve alma, görevden alma, Cumhurbaşkanımızın takdiridir" dedi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Sayın Cumhurbaşkanımız kendi taktirini uygun gördüğü şekilde kamuoyu ile paylaşacaktır. Bir devlet krizinden bahsedecek şekilde herhangi noktada bir aksama, tıkanma söz konusu değildir” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılan MYK toplantısı sonrası açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, toplantıda kongre sürecine ilişkin sunum yapıldığını ve değerlendirmelerde bulunulduğunu, TBMM çalışmalarının ele alındığını söyledi. Berat Albayrak’ın istifasının sorulması üzerine Çelik, “Sayın Cumhurbaşkanımız kendi taktirini kamuoyu ile paylaşacaktır” açıklamasında bulundu.
Ömer Çelik, “Şuşa şehri Ermenistan’ın işgalinden kurtarılmıştır. Bu bölgeler has Azerbaycan toprağıdır, Ermenistan bunları hukuka aykırı şekilde işgal etmişti. Azerbaycan toprakları Ermenistan işgalinden tek tek kurtarılıyor. Şuşa’nın kurtarılması demek bundan sonra Karabağ’daki tüm Azeri topraklarının yakın olduğu anlamına geliyor. Ermenistan saldırganlığına, barbarlığına destek veren ülkeleri kınıyoruz” diye konuştu.
Bazı ülkelerin Azerbaycan ve Türkiye’ye karşı yaptırım için özel gayret gösterdiğini belirten Çelik, “Bu konuda sesi çok çıkan ülkelerden birisi Fransa. Fransa’daki kendini yönetememe problemini kapatmak için İslam düşmanlığı, Türkiye karşıtlığı gibi bir tavrın içine giriyor. En son olarak Fransa polisi 10 yaşlarında üçü Türk, biri Cezayirli dört çocuğu ailelerinden alarak sorguladı. Bu çocuklar 10 yaşında. Sorgulanmalarının sebebi şu, Peygamber Efendimize karşı yapılan çirkin karikatürler hakkında sınıfta yorum yapmaları isteniyor, çocuklar da inançları gereği bu karikatürleri doğru bulmadıklarını söylüyorlar. Öğretmenleri bu çocukları şikayet edince çocuklara terörist muamelesi yapılıyor. En son gelinen noktada 10 yaşında 4 çocuğu ailesine haber vermeden sorgulayan, bunlara terör suçlusu muamelesi yapan bir Fransa ile karşı karşıyayız. Sonra tuttular, ‘Bozkurtlar adlı bir yapılanmayı yasaklayacağız’ dediler. Orada Bozkurtlar adlı bir yapılanma yok. Bu tamamen yapıştırma bir isim. Ermenilere karşı barışçıl protesto yapan Türklere karşı birilerinin buradaki kara propagandasını esas alarak oradaki kardeşlerimize Fransa devletinin bu şekildeki girişimleri söz konusu oluyor. Oradaki barışçıl gösteri yapan vatandaşlarımız böyle bir muamele ile karşı karşıyayken, PKK üyeleri, 15 Temmuz kaçkını FETÖ’cüler rahatlıkla gezebiliyorlar” şeklinde konuştu.

“Devlet krizi olarak nitelendirilecek bir aksama söz konusu değildir”
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa edip etmediği, istifa ettiyse Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu istifayı kabul edip etmediğinin sorulması üzerine Ömer Çelik, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde göreve getirme, görevden alma, istifayı kabul edip etmeme Cumhurbaşkanlığı makamının taktirindedir. Bu konuyla ilgili benim bir açıklama yapmam söz konusu değil. Sayın Cumhurbaşkanımız kendi taktirini uygun gördüğü şekilde kamuoyu ile paylaşacaktır” dedi.
Gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine Çelik, “Bir devlet krizinden bahsedenler, devletimizde herhangi bir çarkın işlemediğine dair bir durum yok. Bir devlet krizinden bahsedecek şekilde herhangi noktada bir aksama, tıkanma söz konusu değildir. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi kendi gündemine, kendi konularına hakimdir. Devlet krizi olarak nitelendirilecek bir aksama söz konusu değildir” diye konuştu.

“Seçim sonuçlarının resmen belli olmasını bekliyoruz”
Amerikan seçimlerine ilişkin soruya da cevap veren Ömer Çelik, “Amerikan seçimlerini yakından takip ettik, tartışmaları da takip ediyoruz. Türkiye, seçim sonuçları resmen belli olduğu zaman Amerikan halkına ve Amerikan demokrasisine duyduğu saygı gereği kazananı tebrik edecektir. Biz seçim sonuçlarının resmen belli olmasını bekliyoruz. Adayların her ikisini de yakından tanıyor Türkiye. Türkiye’nin oradaki hangi kanat kazanırsa kazansın ona göre hazırlıkları vardır. Türkiye hak ve menfaatlerini hangi politik ajanda ile karşısındaki muhataplarına göre savunma konusunda büyük bir deneyime sahip bir ülke” ifadelerini kullandı.

Berat Albayrak'ın Instagramdaki istifası 
Berat Albayrak istifasını dün akşam saat 19.00'da Instagram hesabına koydu. Türkiye tüm gece bugün akşama kadar bu istifayı konuştu. İlk olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Bakanlığı'nın açıklama yapacağına dair haberler yayıldı. Ancak beklenen açıklama AK Parti MYK sonrasına kaldı. 

Berat Albayrak'ın Instagram hesabında istifa metni durmaya devam ederken, twitter hesabı ise hala kapalı. Bakan Albayrak'ın istifasını yakın çevresine de söylemediği iddia ediliyor. 

İstifa metninin tamamı
Berat Albayrak Instagramda yer alan söz konusu istifa metninin tamamı şöyle:

-"Yaklaşık beş yıldır sürdürdüğüm bakanlık görevime sağlık sorunlarım nedeniyle devam edememe kararı aldım. Bundan sonraki süreçte artık zamanımı uzun yıllardır zorunluluktan ötürü ihmal ettiğim ve bana desteğini hiçbir zaman esirgemeyen annem, babam, eşim ve çocuklarıma ayıracağım.

-Çok büyük hedeflerle çıktığımız bu yolculukta gerçekleşecek olan bayrak değişimiyle yeni gelen arkadaşlarımız Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Büyük ve Güçlü Türkiye hedefine her zamankinden daha kararlı ve emin adımlarla devam edeceklerdir.

En ufak şüphem yok
-Enerjide olduğu gibi ekonomide de ektiğimiz tohumlar çokta uzak olmayan bir gelecekte koca koca çınarlara dönüşecek ve ülkemizi tam bağımsızlık hedefine ulaştırdığına şahit olacağız inşallah. Bundan en ufak bir şüphem yoktur.

At izi it izine karıştı
-Bu 5 yıllık süre zarfında benimle bu zor ama kutsal yükü yüklenen tüm yakın mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Çokça hakkım geçmiştir haklarını helal etsinler. At izinin it izine karıştığı, Hak ve batılı ayırt etmenin zorlaştığı böyle çetin bir zamanda bizlerin samimiyetine inanarak dua eden her bir vatandaşımızdan Rabbim razı olsun.

Rabbime hamdolsun
-Türkiye tarihindeki belki de en kritik dönemlerden sayılacak bu 5 yıllık süre zarfında ülkeme ve ümmete hizmet etmeyi bana nasip eden Rabbime sonsuz hamdolsun. Gaybı, kalpleri ve hakiki niyetleri bilen mutlak güç sahibi Cenab-ı Allah bizleri Sırat-ı Müstakim'den ayırmasın"

Erdem TALAYHAN / İçerik Editörü
erdem@sakinca.com
@sakinca_dunya