GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-11-2020 12:33   Güncelleme : 18-11-2020 12:33

İstanbul’a kuvvetli rüzgar ve yağış uyarısı

Türkiye yağışlı bir hava dalgasının etkisi altına giriyor ve bazı bölgelerde yağışa ek olarak fırtına bekleniyor. Marmara ve Kuzey Ege'de rüzgar önemli derecede kendini gösterecek. Hava sıcaklıkları ise mevsim normallerinde seyretmeye devam edecek.

İstanbul’a kuvvetli rüzgar ve yağış uyarısı

İBB’nin Covid-19 ile mücadele kapsamında yaptığı “İstanbul Kırılganlık Haritası”nda İstanbul’un E-5, E-80 gibi ana ulaşım akslarında ve metro hatlarının geçtiği mahallelerde risk daha yüksek çıktı. İstanbul’da hizmet sektörünün ve iş alanlarının yoğunlaştığı Avrupa Yakası’nda kentsel yoğunluğa bağlı risk, Anadolu Yakası’na göre çok daha yüksek oldu.

 

Yurdu etkisi alan yağışlı hava dalgasıyla birlikte özellikle Marmara ve Ege’de kuvvetli rüzgar bekleniyor. İstanbul’da gün ortasından sonra yağış ve rüzgar kendini gösterecek. Tahminlere göre yeni haftanın başına kadar yağış aralıklarla sürecek.

YAĞIŞLI HAVA YURDU SARIYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Yurdun kuzey kesimleri ile zamanla batı kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara’nın kuzeyi, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Sinop ve Bursa çevreleri, Çanakkale’nin doğu, Balıkesir’in kuzey kesimleri ile gece saatlerinden sonra İzmir, Aydın, Muğla ve Denizli çevrelerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde Marmara’nın güney ve doğusu, İç Ege, İç Anadolu, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile Şanlıurfa ve Batman çevrelerinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey kesimleri ile zamanla batı kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara'nın kuzeyi, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Sinop ve Bursa çevreleri, Çanakkale'nin doğu, Balıkesir'in kuzey kesimleri ile gece saatlerinden sonra İzmir, Aydın, Muğla ve Denizli çevrelerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde Marmara'nın güney ve doğusu, İç Ege, İç Anadolu, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile Şanlıurfa ve Batman çevrelerinde yer yer pus ve sis bekleniyor.
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacağı ve mevsim normalleri civarında seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Rüzgar; genellikle kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara'nın kuzey ve batısı ile Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli (40-60 km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor. Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:
Ankara: Parçalı ve az bulutlu 14
İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 15
İzmir: Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra sağanak yağışlı 18
Bursa: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 16
Adana: Az bulutlu 25
Antalya: Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu 24
Samsun: Parçalı çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı 13
Trabzon: Parçalı çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı 14
Erzurum: Parçalı bulutlu 7
Diyarbakır: Az bulutlu 16

Erdem TALAYHAN / İçerik Editörü
erdem@sakinca.com
@sakinca_dunya