SAĞLIK
Giriş Tarihi : 20-11-2020 19:32   Güncelleme : 20-11-2020 20:06

Remdesivir Dahil Dört İlaç Corona Tedavisinde Etkili Değil... DSÖ o ilacı listeden çıkartı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Corona virüsü enfeksiyonu tedavilerine ilişkin yürütülen dünyanın en büyük randomize kontrollu denemesinin, antiviral ilaç remdesivirin ağır Corona enfeksiyonu vakalarının tedavisinde çok az etkili ya da tamamen etkisiz olduğunu "kesin kanıtla" ortaya koyduğunu açıkladı. Remdesivir, Başkan Donald Trump'ın Corona enfeksiyonu tedavisinde de kullanılmıştı.

Remdesivir Dahil Dört İlaç Corona Tedavisinde Etkili Değil... DSÖ o ilacı listeden çıkartı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19 tedavisinde birçok ülkede kullanılan Remdesivir ilacının etkisinin görülmediğini, hiçbir koronavirus hastasına da verilmemesi gerektiğini açıkladı.

DSÖ cuma günü konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "Antiviral ilaç Remdesivir, Covid-19 sebebiyle hastaneye kaldırılan hastalara verilmemeli. Hastalıkları ne kadar ileri olursa olsun, bu ilacın iyileşmeyi artırdığına ya da ventilasyona girme ihtiyacını azalttığına dair bir kanıt yok" ifadesi kullandı.

DSÖ uzmanları bu sonuca varmak için, 7 bin Covid-19 hastasına uygulanan farklı tedavilerin etkisinin karşılaştırıldığı dört uluslararası klinik çalışmanın analizini baz aldı.

Geçen ay Remdesivir ile ilgili yazılan ve British Medical Journal isimli hakemli dergide yayınlanan araştırmada da ilacın hiçbir etkisi olmadığı belirtilmişti.

Türkiye dahil birçok ülkede kullanılıyordu

Amerikan Gilead ilaç şirketi tarafından üretilen ve normalde AIDS tedavisinde kullanılan Remdesivir'e koronavirüse karşı etkili olduğu gerekçesiyle ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) de 1 Mayıs tarihinde onay vermişti.

Washington'un onayını aldıktan sonra Remdesivir'e Avrupa Birliği Komisyonu da onay vermiş, yaklaşık 30 bin Covid-19 hastası için 63 milyon euro ödenmişti.

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin