YAŞAM
Giriş Tarihi : 22-11-2020 16:56   Güncelleme : 22-11-2020 16:56

Çanakkale Köprüsü, gayrimenkul fiyatlarını uçurdu

Çanakkale Boğazı'na inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü'nden dolayı tarla ve konut fiyatlarında büyük artış yaşandı. Özellikle köprünün Asya ayağının bulunduğu Lapseki ilçesi ve Avrupa ayağının bulunduğu Gelibolu ilçesi çevresinde arsa ve tarla fiyatları yüzde 100'ün üzerinde bir artış gösterdi.

Çanakkale Köprüsü, gayrimenkul fiyatlarını uçurdu

1915 Çanakkale Köprüsü’nün yapıldığı Lapseki ve Gelibolu ilçeleri ile çevrelerindeki köylerde bulunan arsa ve tarlalar, özellikle İstanbul’da yaşayanlar tarafından büyük talep görüyor.

1915 Çanakkale Köprüsü, sadece Gelibolu ve Lapseki’deki arsa ve tarla fiyatlarını değil, kentin tamamındaki gayrimenkullerin fiyatının artmasına neden oldu.

Yaşanılabilir en iyi kentler arasında gösterilen Çanakkale’ye talebin artması nedeniyle arsa, tarla ve konut fiyatları her geçen yıl katlanarak arttı.

Ancak emlakçılar, gayrimenkul fiyatlarının halen alınabilir düzeyde olduğunu ve alanların da kesinlikle zarar etmediğini belirtiyor.

Çanakkale Elektrik ve Elektronikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nda emlakçıları temsil eden Emine Özcan, gayrimenkul fiyatlarının anormal bir şekilde yükseldiğini söyledi. Çanakkale’ye çok fazla talep olduğunu ifade eden Özcan, söyle konuştu:

“Hatta depremden sonra küçük arazilere daha fazla talep var. Konut olarak da gayrimenkul piyasası olarak da alanın hiçbir şekilde zarar etmeyeceği bir ildeyiz.

Güzel ve özgür bir şehirdeyiz. Köprü yapıldıktan sonra tabi ki İstanbula ulaşım kısalacak. Geçiş güzergahı olduğumuzdan dolayı bir talep oluştu.

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin