DİĞER
Giriş Tarihi : 27-11-2020 19:13   Güncelleme : 27-11-2020 19:13

“18 yıl önce Türkiye’de araba yoktu” istifası

TBMM'de tutanakta değişiklik yapıldığı iddiaları bir istifayla sonuçlandı. TBMM Başkanlığı tarafından yapılan incelemede, AKP Milletvekili Nilgün Ök'ün “Araba var mıydı, araba” sözlerinin tutanakta, “Yerli araba varmıydı, yerli araba” olarak değiştirildiği ortaya çıktı.

“18 yıl önce Türkiye’de araba yoktu” istifası

TBMM İletişim Koordinatörlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 19 Kasım Perşembe günü Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçesi üzerindeki görüşmeler sırasında AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök’e ait ifadelerin tutanakta değiştirildiğine ilişkin iddialarla ilgili olarak TBMM Başkanlığı tarafından inceleme başlatıldığı bildirildi.

TUTANAK HİZMETLERİ BAŞKAN YARDIMCISI İSTİFA ETTİ

TBMM Tutanak Hizmetleri Başkanlığı bünyesinde yapılan değerlendirmede, incelenmemiş tutanak üzerinde bir değişiklik yapıldığı, birkaç saat içinde ise ses kayıtlarının incelenmesi neticesinde tutanağın ilk haline döndürüldüğünün tespit edildiği belirtilerek, “İncelenmemiş tutanak üzerinde değişiklik işlemini yapan Tutanak Hizmetleri Başkan Yardımcısı, söz konusu işlemle ilgili sorumluluğu üstlenerek görevinden istifa etmiştir. TBMM Genel Sekreterliği tarafından konuyla ilgili soruşturma başlatılmış olup, işlemleri devam etmektedir.” denildi.

AKP'Lİ ÖK'ÜN SÖZLERİ TARTIŞMA YARATMIŞTI

İstifayla sonuçlanan konu şöyle gelişti:
Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, kendisinden önce söz alan AKP'li sözcüyü eleştirirken, “Sayın Başkan, AKP'li sözcü arkadaşı dinleyince yani on sekiz yıl önce araba yoktu, uçak yoktu, tren yoktu, on sekiz yıldan beri telefon yoktu, yani on sekiz yıldan beri olmaya başladığını gördük. Bunlar, La Fontaine Masalları bunlar” dedi.

AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök bu sözler üzerine araya girerek, “Araba var mıydı, araba?” diye çıkıştı.

Bülbül, “Ya, lütfen arkadaşlar. Millet aç, milletin tenceresi kaynamıyor, evinde kaynamıyor, bunları söyleyin” diye devam etti AKP'li Ök, “Araba var mıydı?” diye bir kez araya girerek müdahale etti.

TWITTER'DAN AÇIKLAMA YAPTI

AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök’ün “18 yıl önce Türkiye’de araba yoktu” şeklinde anlaşılan sözleri tartışma yarattı. Ök, sosyal medya hesabından “Bahsettiğim yerli ve milli arabamız TOGG idi” şeklinde bir mesaj paylaştı. TBMM tutanağının da görselini paylaştı. Ancak Ök'ün paylaştığı tutanak farklıydı.

 

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin