GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-11-2020 15:15   Güncelleme : 30-11-2020 15:15

Güneşli havayı fırsat bilen vatandaş sosyal mesafeyi unutarak kendini dışarı attı

Uşak’ta bir süre sonra güneşli havayı fırsata çeviren vatandaşlar, hafta sonu uygulanan kısıtlamaların ardından İsmet Paşa Caddesi’ne akın etti. Maske kuralına uyan vatandaşlar sosyal mesafe kuralını unuttu.

Güneşli havayı fırsat bilen vatandaş sosyal mesafeyi unutarak kendini dışarı attı

Korona virüs tedbirlerine yeterli derecede uyulmaması nedeniyle yurt genelinde vaka oranlarında artış yaşanmaya başladı. Uşak’ta sıcak güneşli havayı fırsata çeviren vatandaşlar, kentin en işlek caddesi olarak bilinen İsmet Paşa Caddesi’ne akın ederken postane ve banka önlerinde de uzun kuyruklar oluştu. Vatandaşların yüksek oranda maske kuralına uyduğu görünürken sosyal mesafe kuralı ise kalabalık caddede yok sayıldı. Görevlilerinin uyarılarına rağmen kimi bölgelerde oluşan kalabalık tehlikeye davetiye çıkardı. Ekipler, vatandaşları sık sık sosyal mesafe ve maske konusunda uyarırken, kurallara uymayan vatandaşlara hakkında işlem yaptığı gözlemlendi.

Galata Köprüsünde korona virüse olta attılar

İstanbul’da olta balıkçılarının buluşma noktası olan Galata Köprüsü hınça hınç doldu. Sosyal mesafenin hiçe sayıldığı köprüye polis müdahale etti. Bir polis memuru, “5 dakika sonra kurallara uymayanlara ceza yazacağım” diye vatandaşları uyarırken denetimlerde mesafe ve maske kuralına ısrarla uymayan 7 kişiye cezai işlem uygulandı.
Korona virüs vakalarının her geçen gün biraz daha arttığı İstanbul'da olta balıkçıları, Galata Köprüsünü doldurdu. Cuma akşamını fırsat bilen balıkçılar, yarın uygulanacak sokağa çıkma yasağı öncesi oltalarını denize attı. Devriye atan Fatih ilçesi Polis Ekipleri duruma müdahale etti. Vatandaşları sık sık uyaran polisler, aranızda bir metre bile yok, mesafenizi koruyun yoksa 5 dakika sonra ceza yiyeceksiniz” diye uyarılarda bulundu. Bu uyarıları dinlemeyen 7 olta balıkçısına hıfzıssıhha kanununa muhalefetten cezai işlem uygulandı. Artan vaka sayılarına rağmen uyarıları umursamayan balıkçıların pişkinliği ise pes dedirtti.

Antalya'da semt pazarında hatalı maske takanların bahaneleri ‘yemek’ oldu

Antalya’da semt pazarında, maskesini hatalı takan ya da hiç takmayanların bahanesi, içecek içmek, yemek veya meyve yeme oldu. Uyarıların ardından herkesin maskesini taktığı görüldü.
Geçtiğimiz günlerde yeni tip korona virüs (Covid-19) vakalarının yüzde 50 artış yaşandığı kentler arasında yer alan turizm kenti Antalya’da semt pazarlarındaki yoğunluk azda olsa devam ediyor. Konyaaltı ilçesi Altınkum Kapalı Semt Pazarı’nda, zabıta ekipleri hem pazarcı esnafını hem de alışverişe gelen vatandaşları hoparlörden kurallara uyulması noktasında uyarı yaptı. Pazara gelen vatandaşların ve esnafın büyük çoğunluğunun maskesini taktığı görüldü. Hatalı maske takanları ise zabıta ekipleri tezgah tezgah dolaşarak uyardı. Belirli tezgahların başında oluşan yoğunluk da sosyal mesafe noktasında uyarıldı. Kalabalığın içinde maskesini indirerek ya da takmayarak; su içen, sebze meyve yiyen, yemek yiyen, arkadaşına seslenen kişiler de zabıta ekiplerinden kurtulamadı. Maske takmama bahanelerini sıralayan vatandaşları zabıta uygun bir dille ikaz etti. Tekstil bölümünde oluşan vatandaş yoğunluğu da uyarılardan nasibini aldı.

"Üzüm yiyordum"
Maskesi hatalı takılı olan Halil İbrahim, “Üzüm meyve yiyordum onun için takmadım. Kısa süreli açıktı. Normalde hep maskemi takarım, meyve yediğim için çıkarmak zorunda kaldım” dedi

"Yaban mersini yiyordum"
Yaban mersini yerken maskesini çıkaran Kadir Kahraman ise, "Dikkat ediyoruz, tadına baktım sadece. Yaban mersini attım ağzıma çiğnedim kapadım. Ama hemen yakalandım. Sıkıntı yoktur inşallah. Bundan sonra yeme içme de yapmayacağız tezgahta. Herkesi kurallara uymaya davet ediyoruz" diye konuştu.

"Çay içiyordum"
Çay içerken maskesini çıkaran Alaattin Akbulut da, “Çay içtiğim için çıkardım. Yoksa maskem hep takılı. Lavaboya giderken bile takıyorum” ifadelerine yer verdi.

"Doydum zaten"
Yemek yerken maskesini çıkaran Mustafa Çetin de, "Maskeyle nasıl yemek yiyeceğim. Yemeğimizi yedikten sonra maskemi takacağım. Doydum zaten hemen maskemi takıyorum" dedi.
Uyarının ardından maskesini takan Çetin, müşterilerine ve zabıtaya kolonya ikram etmeyi de ihmal etmedi.

 

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin