SAĞLIK
Giriş Tarihi : 08-01-2021 21:19   Güncelleme : 08-01-2021 21:19

Dünyada koronavirüs vaka sayısı 89 milyonu geçti

Dünyada yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 89 milyonu geçti. ABD, 22 milyon rakamını geçerek en fazla vaka sayısına sahip ülke konumunda bulunuyor.

Dünyada koronavirüs vaka sayısı 89 milyonu geçti

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) görülen ülke ve bölgelerdeki vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği 'Worldometers' internet sitesine göre; Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan Kovid-19 salgınında tespit edilen toplam vaka sayısı 89 milyon rakamını geçti.

ABD, 22 milyon 190 bin 492 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke konumunda bulunurken; bu ülkeyi 10 milyon 430 bin 330 ile Hindistan, 7 milyon 961 bin 673 ile Brezilya, 3 milyon 355 bin 794 ile Rusya, 2 milyon 957 bin 472 ile İngiltere, 2 milyon 227 bin 321 ile Fransa , 2 milyon 307 bin 581 ile Türkiye izledi.

İtalya’da son 24 saatte Covid-19 kaynaklı 620 ölüm

İtalya'da son 24 saat içinde 620 kişi korona virüs nedeniyle hayatını kaybetti.
İtalya’da korona virüs salgınında vakalar ve virüs kaynaklı ölümler artmaya devam ediyor. İtalya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte 17 bin 533 yeni pozitif vaka tespit edildiği belirtilerek, toplam vaka sayısının 2 milyon 237 bin 890'a ulaştığı aktarıldı. Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 620 kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybetmesi ile toplam can kaybının 77 bin 911’e yükseldiğini açıkladı. Bakanlık, 17 bin 575 kişinin iyileştiğini belirtirken, İtalya'da Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısında değişiklik olmadığı ve 2 bin 587 olarak kaldığı duyuruldu.

Bölgesel kısıtlamalar geri dönüyor
İtalya'da Noel ve yılbaşı tatillerinde uygulanan ulusal kısıtlamaların 10 Ocak'ta sona erecek olması nedeniyle yeniden bölgesel kısıtlamalara dönülüyor. İtalya Sağlık Yüksek Kurulu Başkanı Silvio Brusaferro, haftalık salgın değerlendirmesi basın toplantısında, bulaşma eğrisindeki düşüşte son bir haftada yavaşlama görüldüğünü açıkladı.
Sağlık Bakanı Roberto Speranza, haftalık değerlendirmenin ardından 10-15 Ocak tarihlerinde Kalabriya, Emilia Romagna, Lombardiya, Sicilya ve Veneto bölgelerinin orta derece risk olarak kabul edilen turuncu bölge kategorisine alınacağını ve kararnamenin bu akşam imzalanacağını duyurdu.

Yunanistan uluslararası seyahat kısıtlamalarını 21 Ocak'a kadar uzattı

Yunanistan'da korona virüsün yayılmasının önlenmesi amacıyla uluslararası uçuşlara getirilen kısıtlamalar 21 Ocak gece yarısına kadar uzatıldı.
Yunanistan Sivil Havacılık Otoritesi tarafından yapılan açıklamada, korona virüs ile mücadele kapsamında uluslararası uçuşlara getirilen kısıtlamaların iki hafta daha uzatıldığı bildirildi. Yunanistan'a gelen tüm yolcuların varışlarından 72 saat önceye ait negatif PCR testi almasını da içeren kısıtlamaların 21 Ocak gece yarısına kadar uzatıldığı belirtildi. Kısıtlamalar kapsamında yabancı yolcuların 3 gün yerine 7 gün karantinaya alınacağı ve İngiltere'den gelen tüm yolcuların varışlarında hızlı bir teste tabi tutulacağı aktarıldı.
Yunanistan'da korona virüs salgınında 5 bin 146 kişi hayatını kaybederken, toplam 142 bin 777 vaka kaydedildi.

Fransa'dan Moderna'nın korona virüs aşısına onay

Fransa Yüksek Sağlık Kurumu, ABD'li Moderna şirketinin geliştirdiği korona virüs aşısın kullanımına onay verdi.
Korona virüse karşı aşı kampanyasının hızlandırılmak istendiği Fransa’da ABD'li ilaç şirketi Pfizer ile Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech'in aşısının ardından Moderna'nın aşısına da onay verildi. Avrupa’da diğer ülkelere kıyasla aşı kampanyasında gecikmeler yaşayan Fransa, kampanyayı hızlandırmak için ikinci bir aşıyı daha onaylamış oldu. Böylece Moderna'nın aşısı, 24 Aralıkta onaylanan Pfizer/BioNTech aşısından sonra Fransa’da onay alan ikinci aşı oldu.
ABD, Kanada ve İsrail’de de onaylanan Moderna aşısı 28 gün ara ile iki doz halinde uygulanıyor. Başarı oranı yüzde 94 olan aşısının 30 bin 400 kişi üzerinde denendiği belirtilirken, Moderna aşısı ile birlikte Fransa’da aşı kampanyasının hızlanması bekleniyor.

İngiltere Moderna'nın korona virüs aşısına onay verdi

İngiltere hükümeti, ABD'li şirket Moderna'nın geliştirdiği korona virüs aşısının ülkede kullanılmasını onayladı.
İngiltere Sağlık Bakanlığı, korona virüs ile mücadele kapsamında ABD'li Pfizer ile Alman BioNTech, Oxford ile AstraZeneca'nın geliştirdiği aşıların ardından yüzde 94 etkili olan Moderna'nın aşısına da onay verdiğini duyurdu. İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS) ile ortak çalışacak olan ve İngiltere’den onaylanan 3. aşı olan Moderna, ilkbaharda piyasaya dağıtılmaya başlanacak. İngiltere hükümeti, onaylanan Moderna aşısından 17 milyon doz ön sipariş verirken, bu aşının diğerlerine göre nakliyesinin daha kolay olacağı belirtildi.
ABD'li ilaç firması Pfizer ile Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech'in aşısının -70 derece sıcaklıkta taşınması gerekirken, Moderna'nın aşısının -20 derecelik bir ortamda taşınmasının mümkün olduğu açıklandı.
Geçtiğimiz hafta yapılan aşı transferi ile birlikte İngiltere genelinde 1.5 milyon kişi aşı olurken, bu sayı 80 yaş üstü kişilerin dörtte birini oluşturuyor.

Ukrayna’da 16 günlük karantina süreci başladı

Ukrayna genelinde 24 Ocak’a kadar sürecek olan karantina uygulaması bugün başladı.
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Başbakan Denis Şmihal ve Sağlık Bakanı Maksim Stepanov önderliğinde belirlenen ve tüm Ukrayna genelinde yürürlüğe giren karantina uygulaması bugün başladı. 24 Ocak’a kadar sürecek olan karantina uygulaması boyunca, kreşler hariç tüm eğitim kurumları kapalı olacak. Restoran benzeri işletmeler içeri müşteri kabul edemeyecek ve sadece paket servisiyle hizmet verebilecek. Açık havada yapılabilen sporlar hariç tüm spor salonları, fitness merkezleri gibi mekanlar hizmet veremeyecek. Eğlence merkezleri ve AVM gibi alışveriş merkezleri de tüm misafirlere kapalı olacak. Marketler, toplu taşıma hizmetleri, kargo şirketleri, eczaneler, bankalar ve akaryakıt istasyonları hizmet vermeye devam edebilecek.
Ukrayna Sağlık Bakanlığı tarafından, son 24 saatlik korona virüs verilerine yönelik yapılan açıklamada, ülke genelinde yapılan 20 bin 192 testten 5 bin 676’sı pozitif çıktı. 2 bin 402 kişi hastaneye kaldırılırken, 5 bin 131 kişi ise korona virüsü atlatarak eski sağlığına tekrar kavuştu. 83 kişi ise hayatını kaybetti.

AB, 300 milyon aşı daha alacak

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Pfizer-BioNTech tarafından geliştirilen korona virüs aşısından 300 milyon doz daha satın almak için anlaştıklarını duyurdu.
Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bugün düzenlediği basın toplantısında Avrupa ülkelerindeki aşılama ve aşı tedarikine ilişkin son verileri paylaştı. Halihazırda 300 milyon doz sipariş verildiğini söyleyen Ursula von der Leye, Pfizer-BioNTech tarafından korona virüse karşı geliştirilen aşıdan 300 milyon doz daha sipariş verileceğini dile getirdi. Yeni siparişlerin 75 milyonunun yılın ikinci yarısında alınacağını bildiren Leyen, geri kalanının ise 3'üncü ve 4'üncü çeyrekte alınacağını sözlerine ekledi. “Zaten bir anlaşmamız var” diyen Leyen, müzakerelerin uzamayacağını dile getirdi. Aşının onay aldığını dile getiren Leyen, “Yetkilendirme yapıldı, üye ülkeler aşıyı ve lojistiği biliyor” ifadelerini kullandı.
AB'nin ilaç düzenleyicisi EMA, BioNTech-Pfizer aşısına 21 Aralık'ta kullanım onayı vermişti. Onayın alınmasının ardından Avrupa Birliği ülkelerinde aşılama 27 Aralık’ta başlamıştı.
EMA, ABD’li Moderna aşısının kullanımına da Çarşamba günü tavsiye kararı verirken, aşının kısa süre içinde yaygın kullanım onayı alması bekleniyor

Japonya'daki vaka sayısında 4 gün üst üste rekor

Japonya'da günlük Covid-19 vakalarının sayısı 4 gün üst üste rekor kırdı. Son 24 saatte 7 bin 803 korona virüs vakası tespit edilen ülkede Başbakan Yoshihide Suga, "Mevcut durumu çok ciddiye alıyoruz. Bu krizi aşmak için herkesten iş birliği talep ediyoruz" dedi.
Covid-19 salgını nedeniyle Tokyo ve çevresindeki 3 eyalette bugün itibariyle olağanüstü hal (OHAL) uygulaması başlatılan Japonya’da günlük vaka sayıları 4 gün üst üste rekor kırdı. Sağlık Bakanlığı ve yerel hükümetlerin verilerine göre, bugün ülke genelinde 7 bin 803 kişiye korona virüs teşhisi kondu. Rekor seviyedeki vaka sayısının ardından ülke genelindeki toplam vaka sayısı 275 bin 516'ya yükseldi. Ayrıca son 24 saatte 44 kişinin hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 3 bin 942'ye ulaştı.

İş birliği çağrısı
Japonya Başbakanı Yoshihide Suga bugün yaptığı açıklamada halka iş birliği çağrısında bulundu. "Mevcut durumu çok ciddiye alıyoruz" diyen Suga, "Bu krizi aşmak için herkesten iş birliği talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.
Osaka, Hyogo ve Kyoto eyaletlerinin valileri, an itibarıyla Tokyo ve çevresindeki 3 eyaleti kapsayan OHAL uygulamasının kapsamının genişletilmesi için hükümete çağrı yapma kararı aldı. Eyalet yönetimlerinin söz konusu talebi yarın resmi olarak hükümete iletmesi bekleniyor.

OHAL ilan edildi
Japonya Başbakanı Yoshihide Suga dün Covid-19 vakalarındaki artış nedeniyle Tokyo, Saitama, Chiba ve Kanagawa'da OHAL ilan edildiğini açıklamış, kararın 7 Şubat'a kadar yürürlükte kalacağı bildirilmişti. Uygulamanın restoran ve benzeri işletmelerde enfeksiyonların yayılışını önlemeye odaklanacağı belirtilmişti.

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin