TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 10-01-2021 21:46   Güncelleme : 11-01-2021 00:30

Bip uygulaması Whatsapp'dan daha tehlikeli çıktı

Cumhurbaşkanlığı tarafından WhatsApp'a alternatif olarak önerilen uygulama daha tehlikeli çıktı iddiası...

Bip uygulaması Whatsapp'dan daha tehlikeli çıktı

WhatsApp'ın kullanıcılarına yönelik "zorunlu güncelleme" kararına ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, dikkat çeken ifadeler kullanmıştı.

Ali Taha Koç, güncellenen koşullarını ve gizlilik ilkesini 8 Şubat'a kadar onaylamayan kullanıcıların uygulamayı kullanamayacağını açıklayan WhatsApp'a ilişkin bir açıklama yapmıştı.

Koç, “BİP ve Dedi gibi milli ürünlerimizde var. Tüm vatandaşlarımızı yerli ve milli uygulamaları kullanmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Fakat Saray’ın önerdiği BİP’in de kişisel veriler açısından güvenli olmadığı ortaya çıktı.

BİP’in istediği veriler arasında konum, kimlik bilgileri ile cihaz bilgileri, yedekleme bilgileri ve hatta ödeme bilgilerinin olması dikkat çekti. Sosyal Medya kullanıcıları BiP'in gizlilip politikasının Whatsapp'dan kat ve kat daha fazla tehlikeli ve bilgilerin sızdırılabilir olduğu konusunda birleşti

Halbuki Türkiye’de WhatsApp’ın kişisel verileri tehlikeye atacağı iddia edilen sözleşme önerisinin çıkmasının ardından özellikle sosyal medyadan sürekli olarak BİP’e geçilmesi yönünde kampanyalar düzenlenmişti.

 

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin