CHP
Giriş Tarihi : 12-01-2021 12:44   Güncelleme : 12-01-2021 12:44

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sert sözler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Parti Meclisi'nin açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sert sözler

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Parti Meclisi'nin açılışında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sert sözler sarf eden Kılıçdaroğlu "Sözde Cumhurbaşkanı" söylemini çok daha farklı bir boyuta taşıdı ve ekledi: "Senin için namus ve şeref hangi anlama geliyor?"

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmalarından satır başları...

"Sorunlarımız var. Türkiye'nin, halkın sorunları var. Siyaset kurumunun temel görevi sorunları çözmeye kilitlenmesidir. Kısır tartışmaların Türkiye'ye hiçbir şey kazandırmayacağını da artık herkesin çok iyi bilmesi lazım.

CHP olarak biz, ne söylüyorsak yüzde 100'ü doğrudur. Çünkü biz, her alanda, her yerde, her ortamda halkın nabzını birebir tutan partiyiz. Bir yurttaşımız nerde olursa olsun sorununu bir şekilde bize aktarır. Bizim görevimiz o soruna kilitlenmek ve siyasi iktidara çözüm önermek. CHP olarak biz, gerek pandemi sürecinde, gerek ekonomide, dış politikada, her alanda çözümleri siyasi otoritenin önüne koyduk. Hiç kimse "CHP sadece eleştirir, hiçbir soruna çözüm üretmez" diyemez. Şiddetle reddediyorum. Kimin sorunu varsa, o sorunla ilgileniyoruz. Beylerin görmediği, bilmediği sorunlarla ilgileniyoruz. Saray iktidarının bize teşekkür etmesi lazım. "Benim göremediğim sorunu sen gördün, çözümü de ürettin teşekkür ederim" demesi lazım ama derin bir yarılma var Türkiye'de."

Erdoğan'a açık çağrı

"Sarayın gündemi ile halkın gündemi farklı. Bir yapay gündem bir de gerçek gündem. Biz yapay gündemler ile Türkiye'nin zaman kaybetmesini doğru bulmuyoruz. Erdoğan'a açık çağrı yapıyorum. Suni gündemler ile bu sorunlar çözülür diyorsan oturup konuşalım. İşsizliği yapay gündemler ile çözeceksen otur konuşalım. Yapay gündemler ayrı gerçek gündem ayrı. Atık soğanlardan sağlam bir iki tane bulabilir miyim diye malzeme bulmaya çalışıyor insanlar. Bu gerçek gündem acaba iktidarın gündeminde mi? Saray'ın gündemi bununla mı ilgili, asıl soru bu. "

AKP ve MHP'ye oy veren vatandaşlara seslendi

"Keçiören'de oturan vatandaşın gündeminde olur, Saray'da oturan kişinin gündeminde böyle bir şey olmaz. Esnafın ne derdi var, hangi AK Parti milletvekili çıkıp TBMM kürsüsünde açıklama yaptı. AK Parti'ye oy veren, MHP'ye oy veren saygıdeğer vatandaşlarıma sesleniyorum. Gün beraber düşünme günüdür.  Bir dert varsa bu derdi beraber çözme günüdür. Ayrışmaya, ayrıcalığa izin vermiyoruz. Çöpten yiyecek toplayan kadın bizim vatandaşımız, kardeşimiz. O soruna siyaset kurumu kayıtsız kalıyorsa görevini yapmıyor demektir. Herkesin, parlamentoda olan bütün vekillerin Türkiye'nin sorunlarını dile getirmektedir. Asıl görev AK Parti'li ve MHP'li vekillerindir. Siz bu sorunu çözmek için meclise kanun önergesi getirdiniz de karşı mı çıktık? Siz bu sorunu çözmek için araştırma komisyonu kuralım dediniz karşı mı çıktık? Tam tersi bizim getirdiklerimi reddettiniz. Bunların yatacak yeri yoktur. Sefaletten, açlıktan bunlar sorumlular. Bu tablo Parti Meclisi'mizin bilmesi gereken bir tablodur. Onlar esnafa gidemiyor, biz gidiyoruz. 65 yaşında kadın eve temizliğe gidecek otobüse binemezsin diyorlar. "Nasıl kazanacağım, nasıl geçineceğim" diyor. Görmüyorlar. Türkiye'nin gerçek gündemi bu."

"Gerçek gündemi görmeyen iktidar devleti çürütmeye başladı"

"Gerçek gündemi görmeyen iktidar devleti çürütmeye başladı. Devleti çürütmeye başladılar. Liyakat sistemini yok ettiğiniz zaman devlet çürümeye başlar. Dolayısıyla devletti çürüttüler. Türkiye İstatistik Kurumu açıklama yapmış. "2021 yılında işsizlik azaldı" diye. Tam komedi. Orada görev yapanlar siz gerçekleri görmüyor musunuz? Milyonların açlığını, sefaletini görmüyor musunuz? Her yaştan her eğitim düzeyinden on binlerce işsiz var. Bir çiftçiyi düşünün, dişinde tırnağından arttırıp çocuğunu üniversiteye gönderiyor. Kendisinden daha iyi bir hayatı yakalasın, el alame muhtaç olmasın, alın teri ile kazansın diye. Bitiyor üniversiteyi şimdi işsiz. Bu annenin dramını bilen var mı? Biz biliriz onlar bilmezler. İktidar sahipleri Türkiye gerçeğinden kopmuş durumda. Türkiye gerçeğinde açlık var. "

"Nereye gitti bu paralar?"

"Erdoğan senden bekliyorum. Tek başına devleti yönetiyor, istediğin her şeyi yapıyorsun. Ben sana sokaktaki vatandaşın sorduğunu soruyorum. "Nereye gitti bu paralar?" Vergi verenlerin torunlarını borçlandırdın. Sen ne yaptın? Bana çık de şurda şu fabrikayı kurdum, şu kadar işçi çalışıyor diye. Tek fabrika dahi kurmadın. Nereye gitti bu paralar? 83 milyonu bir avuç tefeciye mahkum ettiler. 18 yıldır ekonomiyi faiz ve döviz ekseninde yürütüyorlar. Yerliyiz, milliyiz diyorlar. Yerli ve milliysen neden yabancılara el avuç açıp dileniyorsun gelin yatırım yapın diye. Beşli çeteye 83 milyonu neden mahkum ettin sen? Sizin yatacak yeriniz var mı?"  

"CHP İstanbul İl Başkanı ile uğraşacağına işsizlik sorunu ile uğraşsana"

Devleti yöneten iktidar yapay gündemler ile halkın gündemini unutturmaya çalışıyor. Tutturmuş CHP İstanbul İl Başkanı. Sen, CHP İstanbul İl Başkanı ile uğraşacağına işsizlik sorunu ile uğraşsana. Eyy Kılıçdaroğlu diyor. Buyur ne diyorsun? Benimle uğraşacağına çöpten yemek toplayanlarla uğraş, senin görevin o değil mi? Bu memlekette açlık, yoksulluk var bunu çözeceğim diye kafa yorsana, çalışsana."

"Millet İttifakı olarak biz çözeceğiz"

Bakıyor bütün çocuklarının işi gücü iyi, cepleri dolar dolu, Saray'a bakıyor bir maaşı değil beş ayrı maaşı var. Onların da keyfi yerinde. Yolsuzluk deseniz diz boyu, o konuya hiç girmiyorlar. Peki memleketin sorununu kim çözecek. Millet İttifakı olarak biz çözeceğiz. Haram yemeyeceğiz, haram yedirmeyeceğiz. Her kuruşun hesabını millete vereceğiz. 

"Ben onun hakkında bir paralık tazminat davası açıyorum"

"Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan zath. Kendisine, 'Sözde Cumhurbaşkanı' dedim diye çok alınmış. Bremen Mızıkıcıları gibi çıktılar hep birlikte, Meclis Başkanından tutun herkes saldırıyor. Acaba bir yapay gündem oluşturabilir miyiz. Vatandaşın gündemindeki açlığı, yoksulluğu karartabilir miyiz. Yaratan sensin kardeşim. Oluşturan sensin kardeşim. Milleti açlığa mahkum eden sensin. O nedenle ben sana sözde cumhurbaşkanı diyorum ve söylemeye de devam edeceğim. Efendim bir de tazminat davası açmış. Bir milyon lira. Teşekkür ederim en azından bir paralık açmadı. Ben onun hakkında bir paralık açıyorum. Ederi o çünkü. 

Yemin ettikten sonra Cumhurbaşkanı oluyor. Sadık kalması lazım bu yemine. Sadık kaldı mı? Görevini Türkiye'yi yüceltmek ve büyütmek için çalışmadığı için 'Sözde Cumhurbaşkanı' diyorum."

Serenay ÖZEL / İçerik Editörü
serenay@sakinca.com
@OzelSerenay