SPOR
Giriş Tarihi : 14-01-2021 15:05   Güncelleme : 14-01-2021 15:05

Fatih Terim'le yolları ayıracak mı? Milyonlarca Galatasaray taraftarı Başkan Mustafa Cengiz'den bu cevabı bekliyor

Milyonlarca Galatasaray taraftarı Başkan Mustafa Cengiz'den bu cevabı bekliyor... Fatih Terim'le yolları ayıracak mı?

Fatih Terim'le yolları ayıracak mı? Milyonlarca Galatasaray taraftarı Başkan Mustafa Cengiz'den bu cevabı bekliyor

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz'in 14:00'te başlayacak olan basın toplantısı öncesi, teknik direktör Fatih Terim de Türk Telekom Stadı'na davet etti. Başkan Mustafa Cengiz, teknik direktör Fatih Terim ve yönetim kurulu üyeleriyle kritik bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından Fatih Terim, stattan ayrıldı. Başkan Mustafa Cengiz ile Fatih Terim'in görüşmesi devam ettiği için 14:00'teki basın toplantısı ileri bir saate alındı. 

Mustafa Cengiz, teknik direktör Fatih Terim'in "Yönetimle bir görüşmem olmadı. Malumu ilan ettim. herkes konuşurken, ben de açıkladım. Bugün derin bir yalnızlık hissettim. Benim kişilere, gruplara değil Galatasaray'a sözüm var. Zaten Mayıs'ta hem sözüm, hem kontratım bitiyor. Sözümde durmaya devam edeceğim" sözlerine vereceği yanıt merakla bekleniyor. 

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, sarı-kırmızılı kulüpte yaşananları ve merak edilenleri aktardı. Mustafa Cengiz'in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde; 

- Takım iyi gidiyor. Allah bozmasın. Tamamına erdirsin. Geçmişini bilmeyen geleceğini yönetemez. 3-5 gündür kaos yaratılmaya çalışılıyor. Özellikle sosyal medyada üzüldüğüm, bana göre haksız suçlamalar var. Herkese saygı duyarım. Taraftar şunu unutmasın, geçmişini bilmeyen, geleceğiyle ilgili karar veremez.

- Önemli olan fotoğraf değil, filmdir. Biz aldığımızda genel durum şuydu, 157 milyon euroya yakın borcumuz vardı. 147 milyon euro olarak UEFA'ya bildirilmişti. Dany ve Chedjou'nun koydurduğu transfer yasakları vardı. 31'inde görevi aldık, 32M€ ödememiz vardı. 

''Galatasaray'a kayyım atanıyordu''
- UEFA tarihinde ilk kez bir kulübe ikinci kez uzlaşma anlaşması yaptı. UEFA'da yer yerinden oynadı. Milan, PSG gibi takımlar da bizim yolu izlediler. UEFA'yı hafife alıyorlar, başımızda duran ciddi kurumlar var. Bize sizin avukata ihtiyacınız yok dediler. UEFA'dan 6 milyon euro ceza yedik, onu da ödedik. Disiplin Komitesi, 'Size 4 ay müsaade' dedi. 4 ay sonra gittik, sunumumuzu yaptık. Biz bunlara anlattık ve tarihlerinde ilk defa bir kulübe 2. defa uzlaşma anlaşması yaptılar. UEFA'da yer yerinden oynadı. Basketbolda da yasağımız vardı bunu da kaldırdık. Basketbol ve voleybolda toplam borç 80 milyondu bunu da hallettik. Galatasaray'ı kayyum tehlikesinden kurtardık.

''Hiç kimse bana acımasın''
- Sağolsun teknik kadro ve oyuncularımız, iki yıl üst üste şampiyonluk yaşattı, 4 kupa aldık. Kara geçtik, kayyum tehlikesinden kurtulduk. Bunları hafıza için anlatıyorum. Ben bugün varım, yarın yokum. Fiziken de yokum. Benim bütün çalışma arkadaşlarım bıktı. Hepsinin sinerjisini, kara delik gibi emdiler. Direniyorum. Hiç kimse bana acımasın. Ben yalnızım. Ben bu kadar haksız eleştiri ve komplo teorisi görmedim. Tükenene kadar mücadeleme devam edeceğim. 

''Yarın siz bu hataları yaparsanız, buraya başkan ve yönetim bulamazsınız''
- Eğrisi doğrusuna denk geldi. Biz şanslıydık. Böyle eleştiriler devam ederse, kimse gelmez. Benden sonra gelecek olan yönetimlere ışık veriyorum. Yarın siz bu hataları yaparsanız, buraya başkan ve yönetim bulamazsınız. Süper Lig kolay değil. Her takım her takımı yenebiliyor. Biz iki yıl şampiyon olduk. Her sezon şampiyon olamayabilirsiniz.

''Beşiktaş maçında ölümüne oynayacaklar''
- Beşiktaş maçını kazanma hedefiyle sahada olacağız. Derbiyi gerek teknik direktörümüz, gerek futbolcularımız, ölümüne oynayacaklar. Derbiye kazanmak hedefiyle çıkıyoruz, değerli bir rakiple oynuyoruz. İstanbul derbisi, önemli bir derbi. Bu maça gerek teknik direktörümüz gerekse oyuncularımız ölümüne oynayacaklardır.

''Keşke ben kaçırsaydım da Kerem kaçırmasaydı penaltıyı''
- Galatasaray şu anda ligin en kaliteli kadrosuna sahip. Çok değerli ve onurlu futbolcularımız var. Son maçlarda birçok olay yaşadık, beklenmedik faktörlerle kendi sahamızda bile kayıplar yaşadık. Kayserispor maçında tek bir şut, tek bir gol, puan kaybettik. Biraz önce hoca bana 'Keşke ben kaçırsaydım da Kerem kaçırmasaydı penaltıyı' dedi. Ben de kendisine aynısını söyledim. Bizim aktifimizde olan her futbolcu çok değerlidir. Gençlerin verdiği mücadele beni çok mutlu etti. Ona güveniyoruz, moralini bozmasın. Oğulcan Çağlayan’a da güveniyoruz. Fatih Öztürk de sağolsun maçı çevirdi. Hepsine güveniyoruz. Falcao, Muslera hepsine güveniyoruz.

''Diğer hiçbir kulüp bunu gösteremiyor''
- Bir taraftar olarak bakarsam beceriksiz bir yönetimiz. Bir de vasat diyorlar şimdi yeni çıktı. Arapça'da vasat derseniz orta şekerli kahve olur. 3 yılda bizim aldığımız oyuncu sayısı 47. Göreve gelince üç günde Nagatomo'yu aldık, üç günde de hocamızın oluruyla Ndiaye'yi sattık. 2018'de göreve geldik, 3 yıldır görevdeydik. 47 futbolcu transfer ettik. Toplam 44 milyon euro ödemişiz. Sattıklarımızdan 62 milyon euro kazanmışız. Diğer hiçbir kulüp bunu gösteremiyor. Dün TFF'de hepsini sıkıştırdım, hiçbiri bir şey söyleyemedi.

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin