GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-01-2021 18:33   Güncelleme : 14-01-2021 18:33

İstanbul'da kar alarmı! Meteoroloji saat verdi: 20 cm kar yağacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Tahminler Dairesi Müdürü Ahmet Uçar, İstanbul'da başlayan kar yağışıyla ilgili dikkat çeken bir paylaşım yaptı. Uçar, "Kanaatime göre Marmara kıyılarında 5-10 cm, diğer yerlerde 10-20 cm kar yağabilir" diye yazdı.

İstanbul'da kar alarmı! Meteoroloji saat verdi: 20 cm kar yağacak

İstanbul'da beklenen kar yağışı Anadolu Yakası'nın yüksek kesimlerinde sulu kar şeklinde başladı. Kartal'ın yüksek kesimleri ve Aydos Ormanları'nda yer yer kar yağışı etkili olurken, Çekmeköy, Ümraniye, Beykoz ve Sancaktepe'nin yüksek kesimlerinde hafif sulu kar yağışı görülüyor.

İstanbul'da yarın daha yoğun olacak

Ülkemiz genelinde sıcaklıkların hissedilir derecede azalacağı tahmin ediliyor. Meteoroloji'nin verilerine göre İstanbul'da beklenen kar yağışı yarın daha yoğun olacak. Bazı tahminlerde 10-20 santim kar yağabileceği belirtildi.

"Son yıllarda gördüğüm en güzel tahmin haritası"

Twitter hesabından İstanbul'da kar yağışıyla ilgili açıklamalarda bulunan Ahmet Uçar, İstanbul'u önümüzdeki çarşamba gününe kadar etkili olacağı belirtilen kar yağışıyla ilgili heyecanlandıran açıklamalar yaptı. 

"10-20 cm kar yağabilir" diyen Meteoroloji Genel Müdürlüğü Tahminler Dairesi Müdürü Ahmet Uçar, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: Son yıllarda gördüğüm en güzel 500 mb tahmin haritası... 

"İstanbul ve Marmara üzerinde"

Gelen hava kütlesi polar değil kutupsal diyebileceğimiz bir yükseklik ve sıcaklığı sahip 522 dam yükseklik ve -41 derecelik sıcaklık değeri İstanbul ve Marmara üzerinde.

"Pazar sabahı yoğun kar yağışı şekline dönecek"

İstanbul'da Cumartesi öğleden sonra başlayacak yağmur ve karla karışık yağmurun pazar sabahı il genelinde yoğun kar yağışı şekline döneceği ve gün boyu devam edeceği tahmin ediliyor. 

"10-20 cm kar yağabilir"

Kanaatime göre Marmara kıyılarında 5-10 cm, diğer yerlerde 10-20 cm kar yağabilir.

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin