SPOR
Giriş Tarihi : 26-01-2021 15:03   Güncelleme : 26-01-2021 15:03

Kulüpler Yasası Meclis'e geliyor... Artık kulüp başkanları sorumlu tutulacak

Hükümet, futbol kulüplerinde gelirleri aşan borçlanmalardan yöneticilerin sorumlu olmasını öngören yasal düzenlemeyi Meclis'e getirmeye hazırlanıyor. Uzmanlar, yasa tasarısında ciddi sıkıntılar bulunduğunu belirterek Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın kulüpler federasyon ve kulüpler üzerindeki gücünün artacağı uyarısında bulunuyor.

Kulüpler Yasası Meclis'e geliyor... Artık kulüp başkanları sorumlu tutulacak

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekili Saffet Sancaklı’nın öncülük ettiği ‘Spor Kulüpleri ve Federasyonları Kanun Teklifi’  Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne getiriliyor.  Bloomberg'ün tasarı hakkında doğrudan bilgi sahibi bir hükümet yetkisine dayandırdığı habere göre, kulüplerin harcamalarındaki artışı dizginlemeyi amaçlayan düzenleme gelecek ay TBMM'ye sunulacak.

Yabancıların ortak olması kolaylaştırılıyor

Haberde eski futbolcu Milletvekili Saffet Sancaklı'nın konuyla ilgili görüşleri de yer aldı. Sancaklı'nın verdiği bilgiye göre tasarı yasalışırsa yabancı yatırımcıların Türk kulüplerine ortak olması kolaylaştırılacak. Saffet Sancaklı daha önce yaptığı açıklamada. kulüplerin borçlarının toplamda 2,4 milyar doları aştığını belirterek “Bu işe mutlaka devletin el koyması lazım" demişti.

Çalıştay yapılacak

Tasarıya dair çalışmalarsa devam ediyor. Kulüpler Birliği’nin hukukçuları bir toplantı yapıldı. Kulüp avukatlarının da katılacağı bir çalıştay daha yapılacak ve oluşturulacak görüş basına da açıklanacak. Kulüp yöneticilerine; belirlenen bütçeyi aşmaları halinde şahsi sorumluluk getiren ve hapis cezası da öngören tasarının yıl sonuna kadar TBMM’de yasallaşması bekleniyor.

Değişiklikler

Yeni tasarıda bulunan bazı değişiklikler şöyle:

1-Kulüpler artık dernek statüsünde olmayacak. Böylece İçişleri Bakanlığı bünyesinden çıkartılacaklar.
2-Kulüplerin denetimini Gençlik ve Spor Bakanlığı yapacak. Yani bir kulüp kurulurken onayını bakanlıktan alacak ve yaşamı boyunca da bakanlıkça denetlenecek.
3-Yöneticilere kendi dönemindeki harcamalardan ve borçlandırmalardan doğrudan sorumluluk ve hapis cezası gelecek.
4-Tahkim Kurulu gibi spor yargı organlarına düzenlemeler getirilecek. Türk Ticaret Kanunu ve Türk Ceza Kanunu ile uyum aranacak.

 

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin