GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-01-2021 16:51   Güncelleme : 27-01-2021 17:11

MAK'tan olay anket! Cumhur İttifakının ortağı MHP baraj altında kaldı

MAK araştırma, 2021’in ilk seçim anketi sonuçlarını açıkladı. Ankete göre MHP ve HDP yüzde 10 barajına takılıyor. Anketin en dikkat çekici sonucu kararsızlar... Kararsızların oy oranı seçim barajını aşıyor.

MAK'tan olay anket! Cumhur İttifakının ortağı MHP baraj altında kaldı

Ankette gazeteci ve siyasilere yapılan saldırılar da soruldu. Saldırıya ilişkin katılımcıların yüzde 28’i ülkenin yeniden kardeş kavgasına sürüklenmesinden endişe duyduğunu belirtirken yüzde 41’i ise “Münferit olaylar” olarak yorumladı.

HDP ve MHP baraj altında

"Yarın genel seçim olsa" başlığı altında hangi partiye oy verileceği de soruldu. AK Parti yüzde 32.2, CHP yüzde 22.5, İYİ Parti yüzde 12.3 oy alırken. HDP yüzde 8, MHP ise yüzde 7.7 oy ile baraj altında kaldı.

Gelecek Partisi’nin yüzde 2.2, DEVA Partisi’nin ise yüzde 2 oy aldığı görüldü. Kararsızlar ise seçim barajını aşarak yüzde 10 çıktı.

Kararsızlar dağıtıldığında...

Kararsızların oylarının dağıtılmasıyla AK Parti 35.6'ya, CHP yüzde 24.9'a İYİ Parti yüzde 13.6'ya yükseldi. HDP yüzde 8.9, MHP ise yüzde 8.5 ile yine baraj altında gözüktü. 

Erken seçim isteyenlerin oranı yüzde 49

Seçmenin yüzde 49’u erken seçim yapılması görüşünü bildirirken, erken seçime gerek olmadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 41 olarak belirtildi. 

Yüzde 10’u yanıt vermekte kararsız kaldı

Araştırmada en dikkat çeken karar vermekte zorlanan seçmenin fazla olması... Seçmenin yüzde 10’u erken seçim sorusuna yanıt vermekte kararsız kaldı.

Hayatınızdan ne kadar memnunsunuz?

"Bir bütün olarak düşünüldüğünde, hayatınızdan ne kadar memnunsunuz?" sorusuna ise çoğunluk 'Memnun değilim' diye yanıt verdi. 

CHP’de çok yüksek

Bu oran CHP’de yüzde 73, İYİ Parti’de yüzde 54 çıkarken MHP’ye oy verenlerin yüzde 11’i hayatından memnun olmadığını söyledi. 

Yüzde 20'si yanıt vermedi

AK Partililerin yüzde 14’ü hayatından memnun olmadığını belirtirken AK Parti ve MHP'lilerin yüzde 20'si bu soruya yanıt vermedi. 

ABD-Türkiye ilişkileri

Geçtiğimiz günlerde yemin ederek göre başlayan ABD Başkanı Joe Biden döneminde ilişkilerin nasıl olacağı konusundaki sorulara da katılımcıların yüzde 46'sı 'Türkiye’nin aleyhine olumsuz gelişmeler olur' yanıtını verdi.

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin