YAŞAM
Giriş Tarihi : 15-02-2021 16:36   Güncelleme : 15-02-2021 16:36

Yollar kapandı ulaşım durdu! İşte Türkiye’de kapanan yolların listesi

Son yılların en etkili kar yağışı ülkenin 4 bir yanını vurdu. Bir çok köyde ulaşım çift yönlü kapandı. İşte kapanan yolların listesi

Yollar kapandı ulaşım durdu! İşte Türkiye’de kapanan yolların listesi

Sinop’ta kar esareti: 228 köy yolu kapandı, yollarda kilometrelerce kuyruk oluştu

Sinop’ta sabah saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle 228 köy yolu ulaşıma kapandı. Yaşanan kazalar nedeniyle Samsun-Sinop karayolu 1,5 saat trafiğe kapalı kaldı. Kar Sinop’ta esarete dönüştü.
Son yılların en etkili kar yağışı Sinop’u da vurdu. Bugün sabah saatlerinden itibaren şehirde kar yağışı etkisini gösterdi. Şehir merkezinde kar birikmesi oluşmazken yüksek yerler ve kırsal kesim bembeyaz bir hal aldı. Şehrin bir tarafı kartpostallık görüntülere sahne olurken diğer yanında çile hakim oldu.
Kar yağışı nedeniyle il genelinde 228 köy yolu ile ulaşım sağlanamıyor. Sinop İl Özel İdaresi’nden alınan bilgiye göre, Sinop merkezde 9, Ayancık ilçesinde 55, Boyabat'ta 8, Dikmen'de 27, Erfelek'te 46, Gerze'de 42, Saraydüzü'nde 8 ve Türkeli ilçesinde de 33 köyle ulaşım tamamen kapandı.


Samsun-Sinop karayolunda kazalar peş peşe geldi. Tedbirsiz yol çıkan araçlar yolda kayarak maddi hasarlı kazalara karıştı. Yaşanan kazalar nedeniyle karayolunda ulaşım da durdu. İki tırın karıştığı kaza sonrası yol tamamen kapandı. Yaklaşık 1,5 saat kapalı kalan yolda kilometrelerce araç kuyruğu oluştu. Daha sonra yapılan çalışma ile yol açıldı.
Esaretin bir yönü de denizde yaşandı. Yük taşımacılığı yapan gemiler ve balıkçı tekneleri de hava koşulları nedeniyle hareket edemedi. Sinop'un doğal limanına sığınan gemiler burada beklemeye başladı.

Bolu’da 155 köy yolu kardan kapandı

Edinilen bilgiye göre, dün gece saatlerinden itibaren Bolu'da etkili olan kar yağışı sebebiyle İl Özel İdare ekipleri il genelindeki 487 köy yolunda karla mücadele çalışmalarına başladı. Kar sebebiyle ilçelerde 70, il merkezine bağlı köylerde ise 85 olmak üzere 155 köy yolu ulaşıma kapanırken İl Özel İdaresine ait toplam 66 araç ve 118 personelle karla mücadele çalışmaları devam ediyor. Ankara ile İstanbul arasındaki en önemli geçiş güzergahı olan Bolu Dağı’nın D-100 karayolu ve TEM Otoyolu geçişinde ise Karayolları 4. Bölge Müdürlüğüne bağlı şefliklere ait 12 adet kar kürüme aracı, 9 adet greyder, 8 adet tuz serici, 1 adet kar püskürtme aracı, 11 adet yükleyici, 1 adet kurtarıcı, 1 adet vinç. 1 adet çekici, 2 adet trafik aracı ile 144 personel karla mücadele çalışması yürütüyor. Şu ana kadar yol açma çalışmalarında 920 ton tuz kullanıldığı açıklandı.

Devrek’te 40 köy yolu ulaşıma kapandı

Zonguldak’ın Devrek İlçesinde devam eden kar yağışı nedeniyle ilçeye bağlı bazı köy yolarında kar kalınlığı zaman zaman 70,80 cm’e ulaşırken, ekipler kapanan 40 köy yolunu tekrar ulaşıma açmak için gece gündüz çalışmaya devam ediyorlar.


Köy Hizmetleri Müdürlüğü Şantiye Şefi Fatih Çalgam, ”Gece boyunca devam eden yağış nedeniyle 40 köy yolu ulaşıma kapanmıştı ancak, ekiplerimizin yoğun çalışmaları neticesinde bu yollarımız açıldı fakat açılan yollar tekrar ulaşıma kapandı. Şuan tüm ekiplerimiz kapanan yolları ulaşıma açmak için sahada çalışmalarına aralıksız devam ediyorlar.
İlçemize bağlı 83 köy yolunun 43’ü ulaşıma açık durumda ekiplerimiz köyleri bir birine bağlayan ana yolların ulaşıma kapanmaması için çalışmalarına aralıksız devam ediyorlar” diye konuştu.

Kastamonu-Bartın karayolu kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı

Kastamonu-Bartın karayolu yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı. Kar yağışı nedeniyle çok sayıda araç yollarda mahsur kalırken, İstanbul’dan Cide ilçesine yolcu getiren otobüs de kara saplandı. Sürücüler, 5 saattir yolda mahsur kaldıklarını belirterek, karla kapanan yolun bir an önce açılmasını talep ettiler.
Kastamonu’nun Cide ilçesi ile Bartın karayolu üzerinde yoğun kar yağışı etkili olmaya devam ediyor. Gece saatlerinde başlayan ve giderek şiddetini arttıran kar yağışı nedeniyle köy yollarıyla birlikte karayolu da ulaşıma kapandı. Cide-Bartın karayolu üzerinde kar kalınlığı yaklaşık 30 santimetreye ulaştı. Karla kapanan yolları açmakta Karayolları ekipleri yetersiz kalırken, kar yağışı her geçen saat şiddetini daha da arttırmaya devam ediyor.
Öte yandan kar yağışı nedeniyle çok sayıda araç yolda mahsur kaldı. Cide-Bartın karayolu üzerinde özellikle Avara Tepesi ile Hacımahmut yokuşu bölgesinde kar yağışı nedeniyle ulaşım durdu. Çok sayıda araç yolda kaldı. Bazı araçlar ise kayarak kara saplandı.


Ayrıca İstanbul’dan Kastamonu’nun Cide ilçesine yolcu getiren bir otobüs, Avara Tepesinde yolda kayarak kara saplandı. Sabah saatlerinde 06.00 sularında kayan yolcu otobüsü, yaklaşık 5 saattir kurtarılmayı bekliyor. Yolcu otobüsüyle birlikte yaklaşık 30 araçta aynı güzergahta karla kapanan yolda mahsur kaldı.
Yolcu otobüsünün Avara Tepesini geçtikten 1 kilometre sonrasında yolda çok kar olduğu için kayarak kara saplandığını söyleyen yolcular, “Otobüste 30-35 civarında yolcu bulunuyor. Otobüs kaydı, zincir taktık yine de çıkamadık. Araçlarımızın bazılarını da traktör çekti. Karayollarının bu işe bir an önce çözüm bulması lazım” dedi.
Saat 06.00’dan beri yolda olduklarını söyleyen sürücüler, “Maalesef kara saplandık. Otobüs de kaldı yolda, bizler de kaldık yolda” dedi.
Ekipler, yoğun kar yağışı nedeniyle zincir takmayan araçların geçişine izin vermiyor.

Kastamonu’da 613 köy yolu ulaşıma kapandı

Kastamonu’da etkisini sürdüren yoğun kar yağışı sebebiyle 613 köye ulaşım sağlanamıyor.
Yoğun kar yağışı nedeniyle "Turuncu Kod" uyarısı verilen Kastamonu’da kar yağışı zaman zaman etkisini arttırarak devam ediyor. Kar kalınlığı Ilgaz Dağı mevkiinde 50 santimetre, kent merkezinde 20 santimetre, sahil bölgelerinde ise 40 santimetreye ulaştı. Gece boyunca etkili olan kar yağışı nedeniyle 613 köy yolu ulaşıma kapandı. Sürücülerin kar yağışı ve buzlanma nedeniyle zorlandığı güzergahta, karayolları ekipleri kar küreme ve tuzlama çalışmalarını sürdürüyor. Trafik ekipleri de sürücüleri kar yağışına karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.
Yoğun kar yağısı nedeniyle İnebolu ilçesi İkizçay mevkiinde bazı araçlar yolda kaldı. Karayolları ekipleri yolu temizlerken araçlar kuyruk oluşturdu. Jandarma ve polis ekipleri şehir girişlerinde tedbir alırken Kastamonu-Ankara, Kastamonu-İstanbul, Kastamonu-Sinop ile Kastamonu-İnebolu yolunda tırların geçişine izin verilmiyor.

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin