EĞİTİM
Giriş Tarihi : 24-02-2021 10:04   Güncelleme : 24-02-2021 01:36

Sıcak Gelişme! Lise öğrencilerinin ısrarı sürüyor "Sınavlar İptal Olsun'

Lise öğrencileri, okullarda yapılması planlanan yüz yüze sınavların iptal olmasını istiyor.

Sıcak Gelişme! Lise öğrencilerinin ısrarı sürüyor

MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, yüz yüze eğitim ve sınavlar ile ilgili 12 Şubat 2021 tarihinde resmi yazı gönderdi.

İlgili yazıda 1. dönem yapılamayan sınavların, 1 Mart tarihinden itibaren iki hafta içerisinde yapılması istendi. İlgili yazıda sınavların okul ortamında yüz yüze yapılması hususu da yer aldı. Sınavlarda 1 Kasım 2020 tarihine kadar işlenen konularda sorular sorulacak.

Bu kararın ardından SAKINCA HABER ihbar hattımıza ve Twitter hesabımıza lise öğrencilerinden yoğun bir şekilde mesaj gelmeye başladı.Her akşam yeni bir hastag ile konuyu gündeme taşıyan lise öğrencileri, bugün de #liselereiptal etiketi altında sınavların iptal olmasını istiyorlar.

Pandemi şartları nedeniyle öğrenciler ve anne-babalar soru yüz-yüze sınavların iptal olup olmayacağını merak ediyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a sayısız mesaj gönderen öğrenciler Mart ayında beklenen 3.pik konusunda oldukça endişeli. Alınan bu kararın öğrencileri ve ailelerini riske atmakta olduğunu düşünen uzmanlar da bu durumun havada kalmasından dolayı endişe duyuyor.  

BAKAN SELÇUK NE DEMİŞTİ?

Bakan Ziya Selçuk gelen tepkiler sonrasında “Neyin riskli, neyin gerekli olduğu konusunda verilere dayalı olarak ortak görüş geliştiriyoruz. Bu görüşmeler neticesinde, köy okullarımız ve anaokullarımız yüze yüze eğitime çoktan başladı. 1 Mart'ta ilkokul 1, 2, 3, 4. sınıf öğrencilerimizle 8 ve 12. sınıf öğrencilerimiz de yüz yüze eğitimlerine başlıyor. Sizlerin de sadece sınavlarınızı yüz yüze gerçekleştirebilmemiz için salgın tedbirleri noktasında tüm hazırlıklarımız tamam. Öğrencilerimizin yüzde 40'ı yani yarıya yakınınız sınavlarını tamamladı zaten. Sınavlarınızda bugün yapılacak bir erteleme, yakın zamanda çalışma yükünüzü daha fazla artıracaktır. Bizim de durumunuzu tespit edip ihtiyaçlarınıza uygun destekleme programları tasarlamamızı engelleyecektir. Gelecek yıllara sorun biriktirmemek için zamanında çalışmak bu yüzden çok kritik. Kararlarımızda, sağlığınız her zaman önceliğimiz. Desteğiniz ve iş birliğiniz bizim için önemli. Bu günlerin üstesinden hep birlikte gayretle geleceğiz. Siz derslerinize ve sağlığınıza odaklanın lütfen. Hepinize yürekten teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

Öğrenciler açıklama sonrası iktidara sosyal medya üzeridnen #ertelemedeğiliptalistiyoruz  etiketi altında milyonlarca mesaj gönderdi. Öğrencilerin mücadelesi sürüyor...

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin