TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 20-02-2021 14:39   Güncelleme : 20-02-2021 14:39

WhatsApp, Telegram, Signal, BiP... Peki hangisi güvenli?

Son günlerde ana gündemdeki yerini kaybetse de , 2 milyardan fazla aktif kullanıcısı ile dünyanın en büyük mesajlaşma uygulaması WhatsApp. yeni kullanıcı sözleşmesinde gizlilik açısından yaptığı değişiklikler ile kullanıcı verilerini işleyeceğini açıkça belirtmişti. Bir çok kullancı Telegram, BİP ve Signal gibi alternatiflere yönelmeye başladı. Peki hangisi daha güvenli?

WhatsApp, Telegram, Signal, BiP... Peki hangisi güvenli?

2016’dan bu yana WhatsApp tarafından kullanılan Signal Protokolü uygulamada kullanılan uçtan uca şifrelemenin temeli. Tüm iletişim şifrelenirken, yedeklerin (bulut ve yerel) şifrelenmemesi dikkat çekiyor. Ayrıca meta verileri de şifrelenmiyor, yani mesajlarınıza okunmuyor olsa da meta verileri sayesinde yetkililer birisine ne zaman ve ne kadar süreyle mesaj gönderdiğinizi bilebiliyor.

Arka plandaki güvenlik önlemlerinin yanı sıra kullanıcılara sunulan seçeneklerde önemli. WhatsApp uygulamaya erişim için biyometrik doğrulama seçeceğinini aktif etmenize imkan tanıyor, yani parmak izi veya yüz tanıma zorunluluğu getirebiliyorsunuz.

Eğer ben WhatsApp’ı kullanmayacağım ve bir alternatif arıyorum diyorsanız, Signal kesinlikle en iyi çözüm. İşte mesajlaşma uygulamalarının güvenilrlik karnesi

Erdem TALAYHAN / İçerik Editörü
erdem@sakinca.com
@sakinca_dunya