GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-02-2021 19:15   Güncelleme : 22-02-2021 19:15

Sosyal Medya'da gündemi değiştirmeye çalışan AKTROLLER böyle deşifre oldu

Aynı anda onbinlerce Aktrol aynı fotoğrafı ve aynı mesajı paylaşarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine kampanya başlattı. Mesaj atanların önceki hesapları ve paylaşımları incelendiğinde kurgulanan tiyatro da açığa çıktı

Sosyal Medya'da gündemi değiştirmeye çalışan AKTROLLER böyle deşifre oldu

Aynı saatler içerisinde onbinlerce kişinin aynı mesajı ve resmi paylaşarak #AdamDeğilsinKılıçdaroğlu etiketi altında paylaşım yapması kafaları karıştırdı. SAKINCA HABER editörleri yaptığı incelemde mesajların aynı kişiler tarafından defalarca kez paylaşım yapılarak Twitter'da etiketi yukarı çıkarma çalışması olduğunu tespit etti.

İncelenen hesapların büyük bir kısmının Twitter tarafından daha önceden kapatılan AKP Gençlik örgütlenmesiyle bağlantılı hesaplar olduğu ortaya çıktı.

Hatırlanacağı üzere Twitter daha önceden AK Parti Gençlik Örgütlenmesine bağlı  7 bin 340 hesabı deşifre ederek hesapları askıya almıştı. 

Twitter'ın açıklamasında ayrıca, "Bu ağın teknik göstergeleri ve hesapların davranışlarına dayanarak yaptığımız analizlerde, sahte ve ele geçirilmiş hesapların, AK Parti yanlısı siyasi söylemlerin yayılması için kullanıldığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a güçlü destek verdiği görülmüştür. Bugün 7 bin 340 hesabı arşivlerde ifşa ediyoruz" denildi.

Gündemi değiştirme çabasındaki AKTROLLER'in bugün yaptığı algı operasyonu işte böyle deşifre oldu...

 

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin