EĞİTİM
Giriş Tarihi : 01-03-2021 20:25   Güncelleme : 01-03-2021 20:37

Son Dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Yüz yüze eğitim ve sınavlarla ilgili milyonların beklediği haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrasında milyonların beklediği kararları açıkladı.

Son Dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Yüz yüze eğitim ve sınavlarla ilgili milyonların beklediği haber

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısı ardından kameralar karşısına geçti. Erdoğan, yüz yüze eğitimle ilgili de herkesin merakla beklediği açıklamayı yaptı.

Beştepe’de saat 15:55'te başlayan toplantıda, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri konusunda kabineye kapsamlı bir sunum yaptı.

Koca, mutasyonlu virüsün hangi illerde ne durumda olduğunu, illerdeki vaka tablosunu, alınabilecek tedbirleri ve esnetme önerilerini kabine üyelerine anlattı.

"Bugün itibariyle yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz." diyen Erdoğan yüz yüze eğitimle ilgili şunlar söyledi:

Sağlık Bakanlığı vilayetlerimizi sınıflandırdı. Her hafta risk durumuna göre illerimizin riskleri yeniden tespit edilecek ve iki haftada bir normalleşme güncellenecek.

Salgın artış eğilimine girdiğinde kısıtlamalar genişletilebilecek. Yani her ilimiz salgın tedbirlerini kendisi belirleyecek.

Yeni kontrollü normalleşme süreci detayları
Bilindiği gibi 18 Mart 2020'de bilim insanlarımız, iş dünyamız ile yaptığımız toplantılarda ortak akıl ve kapsamlı tedbirleri milletimizle paylaştık. Süreç içinde aldığımız tedbirlerden etkilenen tüm kesimler için ilave destek paketleri oluşturduk ve uygulamaya geçirdik. Kimi ülkelerde, sağlık hizmetlerinde eksiklikler nedeniyle ortaya çıkan kaos ikliminin oluşmasına Türkiye'de izin vermedik. Türkiye sağlık hizmetleri, önleyici tedbirler bakımından her kesin takdir ettiği bir noktada durmaktadır. Örnek alınan bir ülke konumundayız. Bugün 9 milyon aşılamayla dünyada İlk 5 ülke arasında yer almaktadır. Birilerinin sürekli sorduğu MB rezervlerindeki hareketliliğin aslında bu dönemde verilen mücadelenin ne kadar zor olduğu göstermektedir. Salgının seyrine göre ihtiyaç duyulan halkımızın her bir ferdinin yanında yer almayı sürdüreceğiz. Salgınla mücadele stratejimizi sürekli güncelliyoruz. Bugün itibariyle yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz. 

4

81 vilayetimiz risklere göre renklere ayrıldı
Şu hususların altını çizmek istiyorum; Tedbirlerin sıkılaştırılması da gevşetilmesi de salgının seyriyle alakalıdır. Türkiye pek çok devlete nazaran büyük bir ülke olduğu için adımlarımızı kademeli şekilde atmamız gerekiyor. 100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere illerimizi sınıflandırdık. 81 vilayetimiz düşük riskli mavi, orta riskli sarı, yüksek riskli kırmızı renklere ayrıldı. Her hafta illere göre yeniden düzenlenecek. Salgının her bir ilimizdeki iyileşme veya kötüleşmeye göre karar verilecek.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI:

8 ve 12.sınıflarda eğitim öğretim açılacak. Düşük ve orta riskteki illerde diğer kademelerde de eğitime başlanılacaktır. Liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır.

DETAYLAR GEİYOR...

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin