EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-03-2021 11:46   Güncelleme : 02-03-2021 11:46

Yükseliş sürecek mi? Dolar ve euroda son durum

Dolar/TL kuru güne yükselişme başlamasının ardından bir önceki kapanışa göre yüzde 0,5 artışla 7,3280'den işlem gördü.

Yükseliş sürecek mi? Dolar ve euroda son durum

Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 7,3280 seviyesinde işlem görüyor.

Dün en düşük 7,2214, en yüksek 7,4452 seviyelerini gören dolar/TL, günü bir önceki kapanışın yüzde 1,9 altında 7,2960'tan tamamladı.

Dolar/TL, bugüne yükselişle başlamasının ardından saat 10.40 itibarıyla bir önceki kapanışa göre yüzde 0,5 artışla 7,3280'den işlem görüyor.

Avro/TL, aynı dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,1 artışla 8,8020'den, sterlin/TL de yüzde 0,1 değer kazancıyla 10,1710'dan satılıyor.

Avro/dolar paritesi ise düşüş eğilimini sürdürerek analistlerin destek olarak nitelendirdiği 1,20 sınırına kadar geriledi. Dolar endeksi, yüzde 0,2 artışla 91,3 seviyesinde bulunuyor.

Küresel piyasalarda dolarda güçlenmenin artmasıyla birlikte ons altın fiyatlarında geri çekilmeler yaşanmaya başladı.

Küresel piyasalarda dolarda güçlenmenin artmasıyla birlikte ons altın fiyatlarında geri çekilmeler yaşanmaya başladı. Üst üste 6 gündür gerileyen spot altın fiyatları, Asya piyasalarındaki işlemlerde 1.707 dolarla son 8 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Altın fiyatlarında gerileme yeniden başladı. Geçen hafta gram altın fiyatlarında dolar kurundaki yükselişle birlikte yukarı yönlü hareketlenme yaşansa da küresel çaplı etkiler nedeniyle ons altında düşüş hızlandı. Bu süreçle birlikte hem gram altın hem de ons altın değer kaybetti. Dolar kuru da 7.48 liradan 7.30 liranın altına sarktı ve altındaki düşüşün hız kazanmasına sebep oldu.

Dolar küresel piyasalar güç kazanmaya başladı

Dolar, euro, sterlin ve Japon Yeni karşısında güçlenmeye başlamasıyla birlikte ons altın tarafında satışlar görüldü. Ons altın 1707 dolar seviyesine kadar geriledi. Bu seviye en son Haziran 2020 tarihinde görülmüştü.

Saat 08:55 itibarıyla ons altın yüzde 0.41 oranında düşüşle 1716 dolar, gram altın ise yüzde 0.32 oranında 403 lira seviyesinde işlem görüyor.

Altın fiyatları yükselecek mi? İşte gram ve çeyrek altın fiyatı

Geçtiğimiz günlerde yeniden 1.800 doların üzerine çıkan ons altın yükseliş grafiğine başlamış olabileceği beklentisiyle vatandaşlar heyecanlanırken FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları ve daha sonrasında 10 yıllık faizlerdeki yükseliş altın fiyatlarında düşüşe neden olmuştu.

Altın fiyatları haftaya yatay başlamasının ardından günü öneceki kapanışa göre yüzde yüzde 3,15 azalışla 405,30 liradan tamamladı. Yatırımcılar tarafından altın fiyatları ne zaman yükselecek? sorusunun cevabı araştırılırken Kanada merkezli yatırım bankası TD Securities’in Küresel Emtia Stratejileri Bölümü Başkanı Bart Melek'ten dikkat çeken bir tahmin aldı.

Bu hafta ons altın fiyatının 1660 dolar seviyelerini görebileceğini açıklayan Melek, bunun sıçrama öncesi bir geri çekilme olabileceği tahmininde bulundu. Koronavirüs etkisi altında olan piyasaların normalleştiğinde altının yükselişe başlayabileceğini belirten TD Securities analistlerinden Bart Melek, bunun yılın ikinci çeyreğinde gerçekleşebileceğini belirtti.

Piyasaların şu an iyimser ancak teşvik paketinin enflasyonu hızlandırmasından endişelendiklerini ifade eden Melek, "Bu belirsizlik olduğu sürece enflasyonun yükselmesi beklenebilir. Bu yüzden altının daha yükseğe sıçramadan önce daha da düşmesine neden olabilir. Buhafta 1660 dolar seviyesinin görülmesi oldukça muhtemel." dedi.

Ekonomi normalleştiğinde ve ABD ekonomisinin o kadar harika olmadığı ortaya çıktığında, altın fiyatlarının yükseleceğini ifade eden TD Securities’in Küresel Emtia Stratejileri Bölümü Başkanı Bart Melek, "Piyasa bu fikre yaklaştığında altın yükselmeye başlayacaktır. Bunu ikinci çeyreğin başlangıcında görebiliriz." şeklinde konuştu.

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin