CHP
Giriş Tarihi : 02-03-2021 15:06   Güncelleme : 02-03-2021 15:06

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan fezleke ve dokunulmazlık açıklaması

Kemal Kılıçdaroğlu, "Milletvekilinin dokunulmazlığı bir kişinin iradesine bırakılamaz. Hakarettir milli iradeye." ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan fezleke ve dokunulmazlık açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Toplatısı'nda açıklamalarda bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu TBMM'ye gelen fezlekeler hakkında değerlendirme yaptı.

Kılıçdaroğlu'nun açıklaması şöyle oldu:

Yasama dokunulmazlığını kaldırırsanız siyaset alanını daraltırsınız. Demokrasiden vazgeçmiş olursunuz. Dokunulmazlıklar konusunda sağlıklı bir karar alabilmek için yargı bağımsızlığı olması lazım. 

Erdoğan zaman zaman benimle ilgili tazminat davaları açar. Çünkü parayı çok seviyor. Hakimlere de talimat veriyor, şu mahkemelere düşürün diyor. Tesadüf bazen o mahkemelere düşmüyor. O zaman o mahkemelerin hakimleri görevden alınıyor, başka bir yere atanıyor, yeni hakimler tayin ediliyor ve ben tazminata mahkum ediliyorum. Bu Türkiye'de yargı bağımsızlığını gösterir mi? 

Dokunulmazlıklar siyaseti kendi arzularına göre dizayn etme alanı değildir. 6-7 yıl önce bir olay olmuş, insanlar ölmüş. Aradan geçmiş 6-7 yıl. Şimdi Millet İttifakı'nı nasıl bozabiliriz diye yola çıkıyorlar. Fezlekeleri düzenleyelim, getirelim, CHP zor durumda kalsın. Cumhuriyet Halk Partisi hakkı, hukuku, adaleti her yerde, her ortamda savunur ve asla haksızlıklar karşısında da susmaz. 

AK Parti Genel Başkanı'nın önünde yüksek hakim düğme arıyordu nasıl iliklerim diye. Dokunulmazlığı kaldıracaksa bağımsız ve tarafsız bir yargı olması lazım. 

Cumhuriyet Halk Partisi haksızlıklar karşısında susmaz. Biz bildiğimiz yoldan yürürüz. Anayasa'ya göre. 83. madde. Siyasi parti gruplarınca yasama dokunulmazlığı konusunda grup kararı alınamaz. Her bir milletvekili dosyaya bakar ona göre oturur oyunu kullanır. Milletvekillerine sağlanmış önemli bir güvencedir. Bunu da almak istiyorlar. Milletvekilinin dokunulmazlığı bir kişinin iradesine bırakılamaz. Milli iradeye ihanettir. Hakarettir milli iradeye. 

Ferit SEÇKİN / İçerik Editörü
ferit@sakinca.com
@ferit_seckin