SAĞLIK
Giriş Tarihi : 31-03-2021 12:42   Güncelleme : 31-03-2021 13:11

Koronavirüs vaka sayısında Türkiye Avrupa birincisi oldu

Sağlık Bakanlığı'nın dün açıkladığı verilerle koronavirüs salgınının 3.dalgası başladı. Avrupa ülkelerinin 30 Mart 2021 tarihi Dünya Sağlık Örgütü'ne açıkladığı verilere göre, Türkiye Avrupa'da en çok vakanın görüldüğü ülke oldu.

Koronavirüs vaka sayısında Türkiye Avrupa birincisi oldu

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre Türkiye'de dün 37 bin 303 vaka görüldü. Avupa'da son 24 saat içerisinde açıklanan en yüksek vaka sayısına sahip olan Türkiye'yi 30 bin 702 ile Fransa, 20 bin 870 ile Polonya takip etti.

En yüksek vaka sayıları Samsun, İstanbul ve Yalova'da

SAĞLIK Bakanlığı, İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı Haritası'nı güncelledi. 20-26 Mart arasında 100 bin kişide en çok vakanın görüldüğü iller Samsun, İstanbul ve Yalova oldu.

Sağlık Bakanlığı'nın duyurduğu İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı Haritası'na göre; yurt genelinde pek çok yerde vaka artışları yaşandı. En çok vakanın görüldüğü il yine Samsun olurken, Samsun'da 100 bin kişide görülen vaka sayısı 508,97'den 586,84'e yükseldi. Ardından en çok vakanın görüldüğü ikinci il İstanbul'da 401,62 vaka tespit edildi. İstanbul'da geçen hafta tespit edilen vaka sayısı 251,12'ydi. En çok vakanın olduğu üçüncü il Yalova'da ise 100 bin kişide 400,65 vaka tespit edildi. 

ANKARA VE İZMİR'DE VAKA ARTIŞLARI

Ankara ve İzmir'de de vaka sayılarında artış görüldü. Başkent'te 100 bin kişide görülen vaka sayısı bir haftada 107,99'dan 184,29'a, İzmir'de ise 111,41'den 156,48'e yükseldi. Batı'da en düşük vaka sayısının görüldüğü kent 38,71 ile Uşak oldu. Risk haritasında mavi renk ile düşük riskli sayılan tek il olan Şırnak'ta 100 bin kişide görülen vaka sayısı 13,57 olarak ölçüldü. Şırnak'ın ardından vaka sayısı en düşük diğer iki il 22,65'le Siirt ve 28,98'le Şanlıurfa oldu.

Prof.Dr. Ertuğrul: İngiltere varyantı hakim, önlem alınmazsa günlük vaka sayısı 50 bine çıkar

ENFEKSİYON Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, yurt genelinde İngiltere varyantının hakim olduğunu belirterek, "Ramazan ayına 30 bin civarı günlük olgu sayısıyla giriyoruz. Bu bizim için çok büyük risk. Buna bir de İngiltere varyantının yaygın olmasını eklersek, bir an önce bazı önlemler acil olarak alınmalı. Aksi takdirde olgu sayılarımızın 50 binlere çıkması ve can kayıplarımızın artması kaçınılmaz olacak" dedi.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoli Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, koronavirüs salgınında Türkiye genelinde İngiltere varyantının hakim olduğunu söyledi. Mutast virüsün 0-9 yaş grubuna daha fazla bulaştığına yönelik bilimsel veri olmadığını belirten Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, "Böyle bir söylem var ama özellikle İngiltere varyantı tüm yaşlardaki insanlara çok daha çabuk ve kolay bulaşıyor. Bazen sosyal mesafeyi ayarlamaksızın, bazen maskesiz yakın olabildiğinden İngiltere mutasyonunun çocuklar arasında dolaşımı daha sık olabiliyor. Şu anda ülkemizde İngiltere mutasyonu, İngiltere varyantı hakim konuma geçmiş durumda. Bu nedenle tüm yaş grupları için bu riski söyleyebiliriz. Hastalığın ağır geçirilmesi konusunda ise henüz elimizde yeterli veri olmadığını söyleyebilirim" şeklinde konuştu. 

'30 BİN GÜNLÜK OLGU SAYISINA GİRİYORUZ'

Vaka sayılarının günlük 30 bin civarına  ulaştığını kaydeden Ertuğrul, "Ramazan ayına 30 bin civarı günlük olgu sayısıyla giriyoruz. Bu bizim için çok büyük bir risk. Buna bir de İngiltere varyantının yaygın olmasını da eklersek, Ramazan'a kadar geçecek sürede biran önce bazı önlemlerin alınması gerekiyor. Bu önlemler acil olarak alınmalı. Aksi takdirde olgu sayılarımızın 50 binlere çıkması ve can kayıplarımızın artması kaçınılmaz olacak. Bence biran önce bazı önlemler alınmalı. Bunun içerisine ciddi karantina önlemleri de dahil edilebilmeli. Bizler hekimler olarak, sağlık çalışanları olarak sağlık penceresinden baktığımızda son dönemde hasta yükümüzün arttığını, hastanede yatan hasta sayımızın ve yoğun bakımda yatan hasta sayımızın arttığını söylemem gerekiyor. Bu şekilde Ramazan'a girmemiz durumunda, Ramazan ayı bizim için çok da hayırlı olmayabilir" diye konuştu.

'RİSKİ AZALTMAK İÇİN SINIRLANDIRMAK GEREKİR'

Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, vaka sayılarının düşmesi için hasta yükünün yoğun olduğu illerden geçişlerin sınırlandırılmasının önemli olduğunu vurgulayarak, "Öncelikle tam bir kapanmaya gitmekten başlanabilmeli. Hasta yükünün yoğun olduğu illerden geçişlerin de sınırlandırılması önlem olarak düşünülebilir. Ayrıca açık olacak yerlerde, işyerlerinde de rutin testlerin, haftalık testlerin yapılabilmesi, şu anda 220 bin civarında olan test sayısının mutlaka 500 binlere, 600 binlere çıkartılması gerekiyor. Tüm bunları topyekun düşünmemiz gerekiyor. Bu tam kapanmayla beraber mümkünse çok hızlı bir biçimde, özellikle risk grubu dediğimiz grubun aşılanmasının tamamlanması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Eskişehir ve Bilecik’te vakalar 1 haftada 2’ye katlandı

SAĞLIK Bakanlığı'nın yayınladığı koronavirüs haritasında ‘çok riskli’ iller arasında yer alan Eskişehir'de vaka sayısı 1 haftada 2’ye katlanarak 118,69 artışla 235,25’e yükselirken, Bilecik’te ise 114,69'dan 227,69’a, Kütahya’da da 41,79 artışla 153,12 seviyesine çıktı. Eskişehir’de artan vaka sayısının ardından İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nca, şehir merkezinde halkın yoğun olarak bulunduğu caddelere kısıtlama getirildi. Hamamyolu Caddesi’ndeki oturma alanları güvenlik şeritleri çekilerek kullanıma kapatıldı.

Sağlık Bakanlığı'nın 20- 26 Mart haftasına ilişkin açıkladığı koronavirüs risk haritasında 100 bin kişide 116,56 vaka oranıyla 'çok riskli' iller arasında yer alan Eskişehir'de, pozitif vakalardaki artış yeni tabloya da yansıdı. Yaklaşık 900 bin nüfuslu kentte 1 haftalık süreçte koronavirüs vakaları 116,56’dan 2 katına çıkarak 118,69 oranında artışla 225,12 seviyesine yükseldi. PCR testi pozitif çıkmasına rağmen herhangi bir semptom göstermediği için evinde tedavi edilenlerin sayısı 3 bin 727’ye yükselirken, koronavirüs tedavisi sağlayan Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi, Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Şehir Hastanesi’nde 14’ü yoğun bakım olmak üzere 579 hasta halen Covid-19 servislerinde tedavi görüyor. Günlük 550 kişinin pozitif vaka olarak tespit edildiği kentte son 1 yılda koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 783 oldu.

HES HARİTASI KIZARDI

Vakalardaki artış Sağlık Bakanlığı'nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki risk haritasına da yansıdı. Kentin tamamının 'düşük risk' anlamına gelen ‘mavi’ renkle gösterildiği harita, son 1 ayda artan vaka sayısının ardından yeniden kırmızıya boyandı.

TRAFİĞE KAPALI CADDEDE OTURMA ALANI KAPATILDI

Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, artan koronavirüs vakalarının ardından yeni tedbirler aldı. Kurul tarafından şehir merkezinde halkın yoğun olarak bulunduğu caddelere denetim ve kısıtlama getirildi. Hamamyolu Caddesi’ndeki özellikle 65 yaş ve üstü kişilerin yoğun olarak bir araya geldiği 500 metre uzunluğundaki alanda sokaktaki oturma gruplarının çevresi güvenlik şeritleri çekilerek kullanıma kapatıldı. Ayrıca trafiğe kapalı olan İsmet İnönü ve İki Eylül Caddelerine giriş- çıkışlar kısıtlanarak kontrollü olarak yapılmaya başlandı. Polis ve mahalle bekçileri caddelerde görev alarak yoğunluğu kontrol altına aldı. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, otellerde tek gecelik kayıt yaptırılarak eğlence yapılmasını önlemek için ikameti Eskişehir’de olanlara en az 5 gün otelde kalma şartı getirdi. Uygulamanın sadece kentin merkez ilçeleri olan Tepebaşı ve Odunpazarı’nda geçerli olduğu ifade edildi.

VAKALAR ARTTI, KALABALIK AZALMADI

Eskişehir’de vaka oranlarının 2 katına çıkmasına rağmen sokaklardaki insan kalabalığı dikkat çekti. Özellikle trafiğe kapalı olan İkieylül, Hamamyolu ve İsmet İnönü- 1 Caddelerinde maske zorunluluğuna uyulurken, sosyal mesafe kuralının unutulduğu gözlendi.

BİLECİK’TE DE VAKALAR 2 KATINA ÇIKTI

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, nüfusu yaklaşık 220 bin olan Bilecik’te vaka oranları 1 haftada 2 katına çıkarak 100 binde 114,30’dan 227,69’a yükseldi. Artış, HES haritasına da yansırken, daha önce mavi olan kent, kısa sürede kırmızıya döndü.

KÜTAHYA’DAKİ DURUM

Kütahya’da vaka sayısındaki artış bu hafta da sürdü. Sağlık Bakanlığı verilerinde ‘yüksek riskli’ iller arasında yer alan 580 bin nüfuslu Kütahya’da vaka oranı 41,79 artışla 153,12 seviyesine çıktı.

Gazi Üniversitesi Hastanesi Başhekimi: Hastanemizde tüm vakaların yaklaşık yüzde 70'i İngiliz mutasyonu

KORONAVİRÜSTE vaka artışlarıyla birlikte hastanelere başvuru oranları da arttı. Gazi Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hasan Bostancı, şubat ayının ortasından itibaren hasta sayısında iki katın üzerinde bir artış olduğunu söyledi. Botancı, "Şu anda özellikle İngiliz mutasyonu dediğimiz varyant bizim hastanemizdeki tüm vakaların yaklaşık yüzde 60-70'ini oluşturmakta" dedi.

Geçen yıl mart ayından bu yana koronavirüs ile mücadele eden Türkiye'de normalleşme süreci ile birlikte vaka sayıları hızla arttı. Günlük açıklanan vaka sayısı 40 bin bandına dayanırken, hastanelere Covid-19 semptomu şikayetiyle başvuranların sayısı da önemli oranda arttı. Koronavirüse karşı mücadele veren Gazi Üniversitesi Hastanesinin Başhekimi, Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Bostancı, mart ayının başından itibaren tüm Türkiye verilerinde vaka artışı gözlemlediklerini belirterek, hastanelerindeki hasta yatış oralarında da belli bir artış olduğunu söyledi. Bostancı, "Bunu hem yoğun bakımlarımızda hem servislerimizde gözlemekteyiz. Türkiye'de toplamda 1 aydır 3 kat kadar bir vaka artışı oldu. Bu yüzden gerekli tedbirleri alarak bu hastalarımız için hem klinik anlamında hem yoğun bakım anlamında belli oranda yeni yerler açma çalışmalarımız devam ediyor" dedi.'YÜZDE 50-60'LIK DOLULUK'

​Ocak ayı başında hastalardaki azalmayla beraber Covid-19 hastaları için oluşturulan alanları normal hastaların hizmetine açtıklarını söyleyen Doç. Dr. Bostancı, "Fakat mart ayının başından itibaren hastalıktaki artışla birlikte bu alanları tekrar düzenlemek suretiyle Covid-19 hastalarının kullanımı için açmış bulunuyoruz. Sayı verecek olursak şubat ayının ortasından bu tarafa hem yatan hastalarımızda hem başvurularımızda hem yoğun bakım hastalarımızda 2 katın üzerinde bir artış var. Bizim şu aşamada Covid-19 için ayırdığımız alanlarda yaklaşık yüzde 50-60'lık bir doluluk söz konusu. Yoğun bakımlarda bu oran biraz daha yüksek. Bu haftadan itibaren bu artışın biraz daha fazla olacağını düşünüyoruz. 'Şu an hastalarımızı yatıracak yerimiz yok, acillerde hastamız var' diyemeyiz, hizmete devam ediyoruz; fakat bu artış trendine baktığımızda ileride bu sıkıntıları yaşayabileceğimiz aşikar. O yüzden herkesten isteğimiz, mümkün olan azami özenin gösterilmesi" diye konuştu.

'İNGİLİZ MUTASYONU TÜM VAKALARIN YÜZDE 70'İ'

Doç. Dr. Bostancı, İngiliz mutasyonunun çok yaygın olduğunu vurgulayarak, "Şu anda özellikle İngiliz mutasyonu dediğimiz varyant bizim hastanemizdeki tüm vakaların yaklaşık yüzde 60-70’ini oluşturmakta. Ağırlıklı olarak da bunu görmekteyiz. Fakat bu mutasyonun şöyle bir özelliği var; daha hızlı bulaşıyor. Daha hızlı bulaşması aile içi bulaşta öne çıkıyor. Bir ailede bir kişi mutasyona yakalandıysa diğer aile fertlerinin de hızlı bir şekilde enfekte olduğunu görüyoruz. Bizim de hastaneye yatışlarımızda çoğunluğunu bu mutasyonlar oluşturuyor" ifadelerini kullandı.

'MUTASYONLAR GENÇLERDE ENFEKSİYONA NEDEN OLUYOR'

Mutasyonların gençleri daha çok etkilediğini söyleyen Doç. Dr. Bostancı, "Bunun nedenlerinden birisi, belki 65 yaş üzerinin büyük oranda aşılanmış olması. Şimdi 60 yaş ve eşlerinin de aşılanması, kronik hastalıkları olanların da aşılanması söz konusu. Ama bu mutasyonların gençlerde oldukça sık enfeksiyona neden olduğu, bunlar vasıtasıyla da diğer insanlara daha yoğun bulaştığını gözlemliyoruz. Hastanede her yaş grubundan hastamız var. Yoğun bakıma geçişlerde hala ileri yaş ciddi bir etken, kronik hastalıklar özellikle kardiyak ve solunum yolu problemleri olan hastalarımızın yoğun bakımlara daha fazla geçtiğini görüyoruz. Şu anda yoğun bakımda oksijen ihtiyacı olan 50 yaş grubunda da, 40’lı yaşlarda da hastalarımız var. Ama ileri yaşta olan hastalarımızda da var. Bunların bir kısmı daha önce geçirilmiş enfeksiyonların ikinci enfeksiyonları da olabiliyor" dedi.

Doç. Dr. Bostancı, sadece Covid-19 ile ilgili değil, acil hastalara, onkoloji hastalarına ve tedavisi devam eden kronik hastalara da kesintisiz bir şekilde hizmet verdiklerini söyledi. Normalde hiçbir hastanede Covid-19 için ayrılan yüzlerce yatağın bulunmadığına dikkat çeken Bostancı, "Bu bölümler hastaların durumuna göre covidin artışına veya azalışına göre idare tarafından organize edilmekte" dedi.

Serenay Seçlin ÖZEL / Sağlık Editörü
serenay@sakinca.com